Świetnie starcie z Lokomotiwem Kaliningrad rozpoczął Developres. Dzięki dobrej grze na siatce i w zagrywce rzeszowianki szybko wypracowały przewagę i pierwszą piłkę setową miały przy stanie 24:13. Cztery kolejne akcje wygrały Rosjanki, ale zmagania w tym secie zakończyła Bajema. Po zmianie stron Lokomotiw spisywał się o wiele lepiej i doprowadził do wyrównania. Wydawało się, że trzeciego seta wygrają przyjezdne, ale w końcówce Developres wygrał ważne piłki. Siatkarki z Kaliningradu zdołały doprowadzić do tie-breaka. W decydującej odsłonie nerwów nie brakowało, ze zwycięstwa mogły cieszyć się miejscowe.
Dobrze w to spotkanie weszła Bruna Honorio, która dostawała sporo piłek i nie miała problemów z ich kończeniem. Kiedy w antenkę zaatakowała Malwina Smarzek, zrobiło się 2:5, niemniej Jelena Blagojević nie poradziła sobie z rękami blokujących i różnica zmalała do punktu. Po asie serwisowym Anny Stencel na tablicy wyników było 11:7, a gdy po przerwie zablokowana została Irina Woronkowa, przewaga rzeszowianek jeszcze wzrosła. Po stronie Lokomotiwu ciężar w ofensywie spoczywał głównie na Smarzek i Woronkowej, więc blok Polek skupiał się na tych dwóch zawodniczkach. Ich skuteczność nie była jednak najwyższa, a gdy jedną z kolejnych kontr wykorzystała Kara Bajema, dystans wynosił siedem ,,oczek”. Zawodniczki Developresu Bella Dolina grały bardzo dobrze serwisem, sprawiając tym samym wiele kłopotów rosyjskim przyjmującym. Po skończeniu przechodzącej piłki przez Honorio było już 20:11 i należało uznać, że losy tego seta zostały rozstrzygnięte. Zakończył go atak z lewej flanki Bajemy, a rozmiary zwycięstwa mogłyby być jeszcze wyższe, niemniej nasze reprezentantki zacięły się w samej końcówce i zapunktowały dopiero przy piątym setbolu (25:17).
Przy 61% skuteczności ataku miejscowe nie mogły przegrać poprzedniej partii. W drugiej od razu musiały gonić swoje rywalki, gdyż po asie serwisowym Iriny Woronkowej było 4:1. Słabo prezentowała się Malwina Smarzek i także drugiego seta nie zaczęła dobrze. Po stronie gospodyń ofensywa opierała się głównie na Brunie Honorio, która nadal grała na wysokiej skuteczności. Po zablokowaniu Smarzek przez Annę Stencel dystans zmalał do punktu, a gdy czujnością na siatce wykazała się Jelena Blogojević, zrobiło się po 13. Siatkarki z Kaliningradu grały znacznie lepiej niż w pierwszej części meczu. Rzeszowianki straciły nieco skuteczności i po autowym uderzeniu Kary Bajemy oddały kolejny punkt swoim przeciwniczkom (14:16). Kiedy Amerykanka pomyliła się po raz kolejny, przyjezdne powróciły do trzypunktowego prowadzenia, a gdy zablokowana została Magdalena Jurczyk nawet do czteropunktowego. Tej straty reprezentantki Polski nie zdołały już odrobić i po zagraniu Woronkowej do skosu zawodniczki Lokomotiwu doprowadziły do wyrównania.
Rosjanki poprawiły mocno swoją zagrywkę, co od razu miało przełożenie na przyjęcie wicemistrzyń Polski. Po jednym z nielicznych autowych zagrań Bruny Honorio było 2:4, a po kontrze wykorzystanej przez Malwinę Smarzek – 5:2. Przyjezdne poprawiły też grę w obronie i zaczęły bronić bardzo trudne piłki. Po asie serwisowym Honorio oraz błędzie ustawienia siatkarek Lokomotiwu gospodynie doprowadziły do remisu. Słabe zawody rozgrywała Kara Bajema i to po jej zablokowaniu dwa ,,oczka” więcej miały przyjezdne. Niemniej walkę na siatce wygrała Jelena Blagojević i po raz kolejny było po równo. Kiedy trzy akcje z rzędu zapisały na swoje konto zawodniczki Stephana Antigi to one objęły prowadzenie 17:15. Miały szansę na jego powiększenie, ale nie potrafiły wykorzystać nadarzających się sytuacji. To się szybko zemściło, gdyż za sprawą własnych błędów straciły przewagę. Końcówkę zagrały znakomicie. Po skończeniu ataku z lewej flanki przez Bajeme oraz przestrzeleniu ataku przez Irinę Woronkową nasze reprezentantki miały trzy setbole. Wykorzystały już pierwszego, dzięki czemu wygrywały już 2:1.
Czwartą partię lepiej rozpoczęły zawodniczki z Kaliningradu. Po asie serwisowym Iriny Woronkowej było 4:1. Trzypunktowa przewaga cały czas utrzymywała się, gdyż drużyny naprzemiennie zdobywały punkty. Dopiero po autowym ataku nieco już zmęczonej Bruny Honorio dystans między zespołami zwiększył się (7:11). Po czasie wziętym przez Antigę skuteczną kiwką za blok popisała się Malwina Smarzek, ale rzeszowianki wzięły się szybko za odrabianie strat i po trafieniu Kary Bajemy miały tylko dwa ,,oczka” mniej. Przyjezdne nie dały się dogonić i szybko odparły atak swoich rywalek. Po skończeniu kontrataku przez Woronkową było 18:14 i chcąc powalczyć jeszcze w tej partii to gospodynie musiały przyspieszyć i punktować przy swojej zagrywce. Stało się jednak zupełnie inaczej. To ekipa Lokomotiwu rozkręciła się w ofensywie, przez co stopniowo zwiększała różnicę. Trener Antiga widząc taki obrót sytuacji, postanowił wprowadzić rezerwowe, dając tym samym trochę odpocząć swoim podstawowym siatkarkom. Ostatecznie licznik miejscowych zatrzymał się na 17 punktach.
W kolejnych setach zawodniczki Lokomotiwu coraz lepiej blokowały i to w tym elemencie widoczna była duża różnica między zespołami. Na początku piątej partii lepiej jednak spisywały się w tym elemencie rzeszowianki, dzięki czemu prowadziły 6:4. Przy zmianie stron jednak już przegrywały, po tym jak Irina Woronkowa nie wstrzymała ręki w ataku. Dwa dobre bloki ekipy Developresu Bella Dolina oraz as serwisowy Anny Stencel dodatkowo je ,,nakręciły”. Przyjezdne bowiem utknęły w jednym ustawieniu i nie potrafiły zrobić przejścia. Stało się to dopiero po trafieniu Malwiny Smarzek (10:13). W końcówce partii dobre zagrywki Woronkowej oraz blok Smarzek doprowadziły jeszcze do gry na przewagi, ale w ostatniej akcji popełniły błąd przełożenia rąk na drugą stronę siatki, dzięki czemu w hali Podpromie zapanowała euforia, gdyż Polki zwyciężając sprawiły sporą niespodziankę.
MVP: Bruna Honorio
Developres Bella Dolina Rzeszów (POL) – Lokomotiw Kaliningrad 3:2
(25:17, 22:25, 25:21, 17:25, 16:14)
Składy zespołów:
Developres: Honorio (25), Bajema (13), Blagojević (12), Stencel (12), Jurczyk (4), Wenerska (1), Szczygłowska (libero) oraz Rapacz (3), Bińczycka (1), Kalandadze
Lokomotiw: Woronkowa (19), Smarzek (13), Browkina (11), Jeżak (11), Jewdokimowa (10), Filisztyńskaja (5), Gorbaczewa (libero) oraz Zajcewa (libero), Stalnaja, Rysewa
Zobacz również:
Wyniki i tabela gr. A Ligi Mistrzyń
źródło: inf. własna