Wiele różnych opinii na pewno w naszym życiu słyszeliśmy na temat rutyny. Najczęściej też słowo takie kojarzy nam się z zabarwieniem pejoratywnym. Warto jednak pamiętać o tym, że może mieć ona negatywny, ale także pozytywny kontekst. Nie chodzi też raczej o w rutynę wykorzystywania takich rozwiązań jak gry maszyny za darmo albo innych małowartościowych czynności.
To, na co zwracają współcześnie uwagę psychologowie to fakt, że dobre nawyki są nam właściwie niezbędne do tego, abyśmy funkcjonowali w sposób właściwy. Należy też pamiętać, że bardzo dobrze będzie wykształcić sobie taką rutynę, która będzie kluczowa dla naszego psychicznego zdrowia. Z jednej strony, więc rutyna w przekonaniu wielu osób jest przyczyną wypalenia zawodowego albo nudy, czy też rozpadu małżeństw. Z drugiej strony jednak przecież bez rutyny musielibyśmy się codziennie uczyć wszystkiego od nowa. Nie byłby możliwy rozwój, doskonalenie, a także zachowanie równowagi psychicznej.
Co oznacza rutyna dla psychiki?
Najważniejsze jest to, aby sobie uzmysłowić, że tak naprawdę psychika nie jest ze stali. W rzeczywistości jest krucha i czasami nawet jakieś pozornie nieistotne zdarzenie może doprowadzić nas do depresji albo załamania nerwowego. Nie bez powodu, więc coraz częściej mówi się o tym, jak bardzo ważna będzie profilaktyka zdrowia psychicznego. Chodzi o tak zwane działanie proaktywne, jak to określają psychologowie. Innymi słowy, należy się skoncentrować na budowaniu naszych wewnętrznych zasobów. Do nich właśnie będziemy mogli w trudnej sytuacji się odwołać. Tu na pewno pomoże nam zawsze codzienna rutyna i konsekwencja. Musimy jednak mieć świadomość tego, że będzie to zadanie do zrealizowania na wiele lat.
Znamy się na ciele, ale psychiki się uczymy
Kluczowe też jest zorientowanie się w tym, czym tak naprawdę my jako ludzie we współczesnej cywilizacji dysponujemy, jeżeli chodzi o pomoc samym sobie. Zwróćmy uwagę, że jeżeli chodzi o zdrowie fizyczne, to mamy tutaj bardzo dużą praktykę. Setki lat rozwoju nauk przyrodniczych i medycyny nauczyły nas właśnie tego jak powinniśmy dbać o swoje ciało. Dużo o nim wiemy i rozumiemy na przykład, czym jest zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Inaczej rzecz jednak się ma, jeżeli chodzi o sferę mentalną. Zwróćmy uwagę, że psychologia jako odrębna dziedzina wyodrębniła się z filozofii dopiero w wieku XIX. Jest, więc nauką stosunkowo młodą i stale odkrywa jeszcze swoje możliwości. Wciąż uczymy się więc tego jak skutecznie dbać o nasze dobre samopoczucie.
Dwa stanowiska wobec zdrowia psychicznego
Aby więc postarać się o lepsze dbanie o własną mentalność, najpierw należy oczywiście zrozumieć, czym w ogóle jest zdrowie psychiczne. Występują tu dwie definicje określone jako negatywna i pozytywna. Ta pierwsza mówi nam o tym, że zdrowie psychiczne będzie oznaczać brak wszelkich psychopatologii. Z kolei definicja pozytywna mówi o tym, że chodzi o podkreślanie zasobów osobistych i rozwijania ich. Według tej drugiej koncepcji osoba zdrowa będzie mieć poczucie własnej wartości i będzie samą siebie szanować. Jest także niezależna, jeśli chodzi o podejmowanie ważnych decyzji i autonomiczna. Dodatkowo będzie świadoma swoich odczuć, ale także potrzeb oraz celów.
Jak widać o wiele bardziej interesującą definicją będzie ta druga, ponieważ już sam jej opis może nastrajać część osób pozytywnie. Dodatkowo chodzi tu także o zdolność nawiązywania i utrzymywania relacji międzyludzkich i funkcjonowania w społeczeństwie. To, więc co kreatywne i co pozwala nam budować w sposób pozytywny naszą przestrzeń psychiczną, będzie dobre dla naszej kondycji i może nas uratować w kryzysowych sytuacjach.
źródło: materiały partnera