Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Igrzyska olimpijskie: Znamy komplet ćwierćfinalistów, na kogo mogą trafić Polacy?

Igrzyska olimpijskie: Znamy komplet ćwierćfinalistów, na kogo mogą trafić Polacy?

Mimo że do rozegrania w fazie grupowej zostały jeszcze 2 mecze, to już znamy komplet ćwierćfinalistów. Z rywalizacji odpadli już Egipcjanie, Argentyńczycy, Serbowie oraz Kanadyjczycy. Wynik meczu Polaków z Włochami zadecyduje o rozstawieniu poszczególnych drużyn.

Debiutanci w gazie

Grupę A wygrali Słoweńcy, którzy nie ponieśli w niej porażki. W piątek byli blisko rozbicia w trzech setach Francuzów, ale podali im pomocną dłoń, przegrywając trzecią odsłonę po batalii na przewagi. Trójkolorowi podnieśli się, doprowadzili do tie-breaka, ale jego już nie rozstrzygnęli na swoją korzyść. W drugim meczu tej grupy w sobotę Serbowie zmierzą się z Kanadyjczykami, ale bez względu na wynik obie drużyny nie mają już szans na awans do fazy ćwierćfinałowej.

W grupie B w końcu zwycięstwa doczekali się Brazylijczycy, którzy na koniec fazy grupowej rozgromili Egipcjan. Nie dość, że nie stracili w tym meczu seta, to jeszcze w żadnej z partii nie pozwolili rywalom nawet dobrnąć do granicy 20 punktów. To zwycięstwo w połączeniu z jednym wyszarpanym punktem w starciu z Polakami sprawiło, że podopieczni Bernardo Rezende zapewnili sobie udział w ćwierćfinale. Przystąpią jednak do niego z jednego z ostatnich miejsc, a to oznacza, że zagrają z jednym z triumfatorów grup. Może się więc okazać, że ponownie trafią na Włochów lub Polaków, a pojedynek między tymi zespołami zadecyduje w sobotę o tym, który z nich wygra rywalizację w grupie B.

W grupie C rozczarowali Argentyńczycy. Brązowi medaliści z Tokio z igrzyskami w Paryżu pożegnali się już po fazie grupowej. Na jej zakończenie nie sprostali Niemcom. Tylko momentami nawiązali rywalizację z podopiecznymi Michała Winiarskiego, co nie wystarczyło im nawet na ugranie seta. W całym turnieju wygrali tylko jednego i zajęli ostatnie miejsce w grupie. Za to Niemcy tą część zmagań zakończyli z dwoma wygranymi, co dało im pewny awans do ćwierćfinału. Najlepsi okazali się Amerykanie, którzy nie ponieśli jeszcze porażki. Na koniec tej fazy 3:1 pokonali Japończyków, ale jeden ugrany set pozwolił Azjatom pozostać w turnieju.

O rozstawieniu poszczególnych zespołów w ćwierćfinale zadecyduje wynik starcia Polaków z Włochami. Jeśli mistrzowie świata wygrają 3:0 lub 3:1, to w ćwierćfinale zagrają z Japończykami, a podopieczni Nikoli Grbicia najprawdopodobniej ze Słoweńcami. Wygrana siatkarzy z Italii w tie-breaku sprawi, że ratio małych punktów zadecyduje o ich pozycji z Amerykanami i Słoweńcami, bo wszystkie te trzy drużyny będą miały taki sam bilans zwycięstw i setów, a to będzie oznaczało, że Polacy trafią na Francuzów, Słoweńców lub… Włochów. Jeśli biało-czerwoni wygrają 3:0, to oni zmierzą się w ćwierćfinale z Japończykami. Strata przez nich seta sprawi, że z kolei to między nimi, Amerykanami i Słoweńcami decydujący w rozstawieniu będzie bilans małych punktów, ale wówczas na pewno trafią na Niemców, Brazylijczyków lub Japończyków. Ich wygrana po tie-breaku spowoduje, że ich następnym rywalem będą Niemcy. Na stole wciąż jest dużo scenariuszy, a nawet pojedyncze punkty mogą zadecydować o rozstawieniu drużyn w fazie ćwierćfinałowej.