Strona Główna > Aktualności > Złota i Srebrna Liga Europy K: Czeszki i Bułgarki z pewnym awansem

Złota i Srebrna Liga Europy K: Czeszki i Bułgarki z pewnym awansem

W Złotej Lidze Europejskiej znamy coraz więcej rozstrzygnięć. Rozgrywki zakończyła grupa C. Wygrały ją Czeszki i zagrają w Final Four. Za nimi uplasowały się Chorwatki, ale one nie mogą być pewne awansu, bowiem w pozostałych grupach walka się jeszcze toczy i prawdopodobne jest, że któraś z drużyn zajmujących drugie miejsca okaże się lepsza od reprezentantek Chorwacji.

Natomiast w Srebrnej Lidze Europejskiej odbyły się dziś dwa spotkania. Oba wygrane zostały przez faworytów i z dużą dozą prawdopodobieństwa należy zakładać, że na finały pojadą Słowenki oraz Austriaczki.

Złota Liga Europejska:

W grupie A złotych rozgrywek duży krok do awansu poczyniły Hiszpanki, które pokonały Azerbejdżan 3:1 i  teraz wystarczy im wygrać z Rumunią lub bezpośredni pojedynek z Francją, aby zająć w grupie pierwsze miejsce. Hiszpanki, mimo że były faworytkami meczu, to wcale nie wygrały łatwo. Pierwszy set dość pewnie padł ich łupem. W drugim chwila dekoncentracji kosztowała ich przegraną, a w następnych partiach Azerki również nie sprzedały tanio skóry.

Wciąż na awans liczą też Francuzki. Jutro muszą wygrać z Azerbejdżanem, a później pokonać Hiszpanię lub zdobyć przynajmniej punkt i liczyć, że bilansem okażą się lepsze od Chorwatek, a i tak w układzie namieszać może jeszcze Ukraina. Dziś natomiast Trójkolorowe wykonały swoje zadanie i bez problemu pokonały Rumunię. Jedynie w trzecim secie Francuzki musiały się nieco spocić, ale ostatecznie wygrały 3:0.

Hiszpania – Azerbejdżan 3:1
(25:19, 22:25, 25:21, 25:23)

Rumunia – Francja 0:3
(17:25, 18:25, 23:25)

Ukraina dopisała do swojego konta trzy punkty, ale to dzięki walkowerowi przeciwko Finlandii. W kolejnych dniach turnieju będzie musiała punkty podnosić z boiska, a wystarczyć to może jedynie na drugie miejsce. Ukraina musi zdobyć przynajmniej cztery oczka, żeby być lepsza od Chorwacji z grupy C, ale żeby być pewną awansu do finałów, musi oba pozostałe mecze wygrać za trzy punkty i wtedy nie będzie musiała oglądać się na Francję.

Niezależnie od wyniku jutrzejszego meczu z Ukrainą, pewne zwycięstwa w grupie są już Bułgarki. Dziś pewnie pokonały Słowację 3:0 i wyprzedzają Ukrainę o cztery punkty. Mimo, że każdej z drużyn pozostały do rozegrania jeszcze dwa mecze, to Bułgarki w niedzielę dopiszą sobie trzy punkty za walkower z Finlandią i wygrają rywalizację.

O nic grają już natomiast Słowaczki. Nawet jeżeli udałoby im się wygrać ostatnie dwa mecze za trzy punkty, to i tak drugie miejsce nic im nie da, bowiem będą miały gorszy bilans niż  Chorwacja.

Bułgaria – Słowacja 3:0
(25:21, 25:14, 25:22)

Grupa C zakończyła już rozgrywki. Chorwatki wykonały swoje zadanie i bez trudu wygrały 3:0 z Węgierkami, zajmując tym samym drugie miejsce z 11 punktami na koncie. Wydaje się jednak, że nie wystarczy to do awansu. W pozostałych grupach zarówno Ukraina, jak i Francja mają spore szanse na przeskoczenie tego wyniku. Dziś jednak Chorwacja nie mogła zrobić już nic więcej, niż zdobyć komplet oczek i setów.

Na swobodę w doborze składu i rozwiązań taktycznych mogły sobie pozwolić Czeszki. Niezależnie od pozostałych wyników, a przede wszystkim niezależnie od rezultatu ich meczu z Białorusią, nie mogły spaść z pierwszej lokaty. Gospodynie turnieju postanowiły zrobić sobie długą grę kontrolną i zagrały z rywalkami na dystansie pięciu setów, ostatecznie ulegając Białorusinkom 2:3.

Chorwacja – Węgry 3:0
(25:21, 25:16, 25:23)

Białoruś – Czechy 3:2
(25:22, 25:18, 20:25, 21:25, 15:8)

W grupie A Srebrnej Ligi Europejskiej niespodzianek nie było. Słowenki po przegraniu pierwszego seta z Izraelem wzięły się do roboty i wygrały 3:1, zapewniając sobie tym samym awans do finałów, a biorąc pod uwagę, że przed nimi jeszcze spotkanie z outsiderem z Luksemburga, można śmiało powiedzieć, że Słowenki wygrają tę grupę.

Drugie miejsce zapewne przypadnie Austriaczkom. Wystarczy im do tego punkt w meczu z Izraelem. Dziś Austriaczki pokonały Luksemburg, a ich rywalki tylko w jednym secie dobrnęły do granicy 20 punktów. Jutro powinny zapaść rozstrzygnięcia, które usztywnią układ w tabeli i dadzą stuprocentową informację na temat awansów z tej grupy.