Strona Główna > Aktualności > Złota LE M: Zakończyła się faza grupowa, czas na Finał Four

Złota LE M: Zakończyła się faza grupowa, czas na Finał Four

W sobotę zakończyła się faza grupowa Złotej Ligi Europejskiej siatkarzy. Poznaliśmy tym samym uczestników Final Four, którego gospodarzem będzie chorwacki Varazdin. Zawody odbędą się w dniach 18-19 czerwca. W półfinałach Chorwacja zagra z Turcją, a Ukraina z Czechami. Porażką udział w  zawodach zakończyła reprezentacja Łotwy prowadzona przez Michała Mieszko Gogola.

Nieco ponad godzinę potrzebowała reprezentacja Turcji, aby pokonać Słowację. Turcja już od początku narzuciła rywalom swój styl gry, gładko wygrała dwa pierwsze sety.

W ostatniej odsłonię Słowacy starali się walczyć, ale tylko momentami byli w stanie nawiązać kontakt z dobrze dysponowanym tureckim zespołem. Turcja przeważała w ataku, gdzie zdobyła 42 punkty przy 35 rywala. W bloku było 10:6 dla wygranych, a asach serwisowych 8:3.  Oba zespoły popełniły po 16 własnych błędów. Gwiazdą meczu był bez wątpienia Adis Lagumdzija, który zapunktował aż 22 razy (19 atakiem, 3 zagrywką).  Turcja tym samym zakończyła fazę grupową z kompletem zwycięstw i tylko jednym straconym setem i z pierwszego miejsca awansowała do Final Four. Drugą lokatę i miejsce w turnieju finałowym ma Portugalia.

Słowacja – Turcja  0:3
(16:25, 19:25, 23:25)

Pierwszy set meczu Hiszpania-Dania był bardzo wyrównany, ostatecznie Hiszpanie zachowali chłodną głowę w końcówce i objęli prowadzenie w meczu.  Lepiej także weszli w seta numer dwa, prowadzili 8:4, ale to Duńczycy zaczęli odrabiać straty i wyszli w pewnym momencie na prowadzenie (21:18) i nie oddali go już do końca. Dania z impetem rozpoczęła kolejną część meczu (8:4), ale rywale starali się jak mogli i walki na boisku nie brakowało. Ostatecznie to  podopieczni trenera Rivery wyszli z tej części meczu zwycięsko. Prowadzenie 2:1 tylko uskrzydliło Hiszpanów, którzy w czwartym secie wręcz zmietli rywali z boiska. Kluczem do sukcesu Hiszpanii wydawane się była lepsza skuteczność ataku (53% przy 48% rywali) i lepsza zagrywka (8:4 w asach serwisowych). Najlepsza w całej grupie okazała się reprezentacja Ukrainy.

Hiszpania  – Dania 3:1
(25:22, 22:25, 25:23, 25:14)

Hiszpania: Colito (10), Gonzalez (14), Ruiz (13), Ramon (14), Diedhiou (6), De Amo (2), Larrañaga (libero) oraz Vigil, Gimenez (1), De Chavarria, Gimeno (7), Martin (1) i Dovale (libero)
Dania: Andersen (9), Jacobsen (2), Kjaer (9), Nielsen (21), Mikelsons (5), Madsen O. (10), Hjorth (libero) oraz Madsen K. , Hoff, Uhrenholt (3) i Hibner (libero)

Belgowie znakomicie rozpoczęli mecz z najsłabszą w grupie Łotwą.  Podopieczni trenera Zaniniego prowadzili już nawet 16:9. W drugiej fazie seta Łotwa próbowała  nieco gonić, ale nieskutecznie, to rywale dyktowali warunki gry.  Ekipa prowadzona przez Michała Mieszko Gogola swoje szanse miała w secie drugim, gdzie wynik był sprawą otwartą do samego końca. Więcej zimnej krwi w końcówce zachowali jednak reprezentanci Belgii.  Trzeci set przebiegał już pod zupełną kontrolą Belgów, którzy nie pozwolili nawet na moment rywalom nawiązać walki.  Oba zespoły nie imponowały skutecznością ataku, ale i tak zdecydowanie lepsi byli podopieczni trenera Zaniniego (46% przy 36% rywali).  Łotwa Ligę Europejską zakończyła z jednym punktem na koncie i trzema wygranymi setami.

Łotwa – Belgia 0:3
(20:25, 23:25, 19:25)

Łotwa:
Svans (1), Smits (1), Skruders (3), Freimanis (8), Platacs (1), Ozolins (7), Kronbergs (libero) oraz Medenis, Sauss (8), Petrovs, Klopovs (2), Dardzans (8), Jansons (5)
Belgia: Desmet (10), Van Hoyweghen (2), Thys (3), Peeters (4), Kindt (3), Reggers (13), Perin (libero) oraz Rotty (2), Van De Velde (8), MC Cluskey, Dermaux (7)

Z powodu COVID 19 nie odbył się mecz Czechy – Estonia. Został przyznany walkower reprezentacji Czech, która okazała się zwycięzcą grupy.

Czechy – Estonia 3:0
(25:0, 25:0, 25:0)