Strona Główna > Aktualności > Złota LE M: Triumf Ukrainy na początek zmagań w grupie B

Złota LE M: Triumf Ukrainy na początek zmagań w grupie B

We wtorek zmagania w złotej Lidze Europejskiej rozpoczęła grupa B. Przez udział Holandii w Lidze Narodów tylko trzy zespoły walczą w tej części drabinki. Pierwszym meczem był pojedynek Ukrainy z Rumunią, który należał do wyrównanych. W czterosetowym starciu lepsi okazali się siatkarze z Ukrainy.

Premierowa odsłona zaczęła się po myśli zawodników z Rumunii, to oni wypracowali sobie dwupunktowe prowadzenie, które cały czas utrzymywali. W kluczowym momencie mieli już trzy oczka więcej na swoim koncie i takim stosunkiem wygrali premierową odsłonę. Do wygranej w tej partii poprowadzili ich Andrei Mihalescu oraz Rares Balean, każdy z nich zapisał na swoim koncie po 5 punktów.

Najbardziej wyrównany był drugi set spotkania. W nim co prawda jeszcze w połowie partii trzy punkty więcej mieli podopieczni Sergiu Stancu (16:3), ale przewaga zmalała do zaledwie oczka (21:20). O wyniku tej części meczu zadecydowała dopiero gra na przewagi, w której więcej zimnej krwi zachowali Ukraińcy i to oni wynikiem 34:32 doprowadzili do remisu w całym spotkaniu. Prym w zdobywaniu punktów w szeregach ukraińskiej kadry wiódł Dmytro Wietskij, który tylko w tej odsłonie miał ich 9.

Znów to Rumuni lepiej zaczęli seta (8:6), ale już w jego połowie na czoło wysunęli się siatkarze Ugisa Krastinsa (16:13). Udało im się utrzymywać dystans punktowy nad rywalami (21:18) i wyjść na prowadzenie w całym spotkaniu. Czwarta odsłona od początku toczyła się po myśli Ukrainy, która szybko odskoczyła (8:5), a wraz z biegiem tej partii, powiększała dystans nad reprezentacją Rumunii. W końcówce przewaga Ukraińców wyniosła aż 8 oczek i choć część strat udało się jeszcze odrobić, to i tak ten set padł wyraźnym łupem Ukrainy.

W całym meczu to Ukraińcy lepiej spisali się w ofensywie, kończąc 57% swoich ataków przy 49% skuteczności rywali. Co prawda nasi wschodni sąsiedzi często mylili się w polu zagrywki, ale nie przeszkodziło im to w postawieniu 11 bloków. Liderem był Wietskij, który mógł pochwalić się 23 punktami, a atakującego wspierali Oleg Płotnicki oraz Jan Jereszczenko, zdobywcy odpowiednio 17 i 16 oczek. Po rumuńskiej stronie siatki liderami byli Robert Aciobanitei oraz Rares Balean, którzy wspólnie wywalczyli 37 oczek.

Ukraina – Rumunia 3:1
(22:25, 34:32, 25:23, 25:19)

Ukraina: Wietskij (23), Płotnicki (17), Drozd (9), Semeniuk (13), Didienko (2), Jereszczenko (16), Fomin (libero) oraz Kowalow
Rumunia: Calin (3), Dumitru (1), Aciobanitei (18), Balean (18), Mgdas (7), Mihalescu (14), Maries (libero) oraz Constantin, Mocanu (2), Diaconescu (libero), Chitigoi i Peta (1)