Strona Główna > Aktualności > Złota LE M, gr. B: Niepokonana Ukraina, tie-break w Skopje

Złota LE M, gr. B: Niepokonana Ukraina, tie-break w Skopje

W trzeciej kolejce grupy B rozgrywek Złotej Ligi Europejskiej siatkarzy trzecie z rzędu zwycięstwo odnieśli Ukraińcy, którzy z kompletem punktów na koncie przewodzą tabeli. Ciekawie było w Skopje, gdzie Macedończycy prowadzili już 2:0 z Chorwacją, ale pozwolili przyjezdnym na wydarcie jednego punktu i wygrali dopiero w tie-breaku. Był to pierwszy punkt Chorwatów w tegorocznych rozgrywkach.

Jak burza idą siatkarze Ukrainy w tegorocznych rozgrywkach Złotej Ligi Europejskiej. Po trzech meczach mają na swoim koncie komplet punktów i nie stracili jeszcze nawet seta. Tym razem ich ofiarą padli Belgowie, którzy na swoim terenie nie potrafili sprostać rywalom w żadnym z trzech setów.

W pierwszym secie tego spotkania wyrównana walka trwała do stanu 12:11 dla przyjezdnych. Potem Ukraińcy odskoczyli rywalom na kilka punktów, jednak Belgowie odrobili straty i doprowadzili do remisu 17:17. Potem gospodarze prowadzili nawet 20:19, był remis 21:2 i od tego momentu punktowali już tylko przyjezdni. Seta asem serwisowym zakończył Oleh Płotnickij. W drugiej partii ukraiński zespół miał przewagę od samego początku, w pewnym momencie prowadząc już po zbiciu Wasyla Tupczija 12:7. Belgowie nie byli w stanie również w tej partii zagrozić rywalom i przegrali ponownie do 21.

Trzeciego seta gospodarze rozpoczęli do prowadzenia 6:4, ale siatkarze z Ukrainy szybko przejęli inicjatywę i zbudowali sobie kilkupunktową przewagę. Przy stanie 17:12 dla gości wydawało się, że w tym meczu już nic nie może się wydarzyć, jednak gospodarze uparcie odrabiali straty i po ataku Mathijsa Desmeta doprowadzili do remisu 21:21. W końcówce jednak nie dali rady przeważyć szali zwycięstwa na swoją stronę. Ataki Tupczija i Płotnickiego oraz błąd serwisowy rywali dały im wygraną 25:23 i 3:0 w całym spotkaniu. Oleh Płotnicki zdobył w tym meczu 16 punktów, Tupczij punkt mniej. Najskuteczniejszy z Belgów, Mathijs Desmet miał na koncie 14 punktów.

Belgia – Ukraina 0:3
(21:25, 21:25, 23:25)

Sporo emocji przeżyli kibice Skopje podczas meczu własnej drużyny narodowej z reprezentacją Chorwacji. Spotkanie rozpoczęło się po myśli Macedończyków, którzy pierwszego seta wygrali dość wyraźnie do 17, w drugim musieli się napracować trochę więcej, ale ostatecznie wygrali 25:22.

Od trzeciej partii inicjatywę przejęli Chorwaci, a ich liderem w ataku był Marino Marelic, który w całym spotkaniu zdobył 27 punktów. Zespół gości wygrał trzeciego seta do 22, a w kolejnym walcząc na przewagi obronił trzy piłki meczowe. Ostatecznie chorwacki zespół wygrał tego seta 31:29 po efektownym bloku Ivana Zelijkovicia. W tie-breaku od początku przewagę mieli Macedończycy, którzy prowadzili przy zmianie stron 8:5. W końcówce przyjezdni zdobyli jednak trzy punkty z rzędu doprowadzając do remisu 12:12. Tym razem w walce na przewagi lepsi okazali się gospodarze, którzy wygrali 16:14 po ataku Vlado Milewa i zgarnęli dwa punkty. Dla Chorwatów był to pierwszy zdobyty punkt w tych rozgrywkach. Najskuteczniejszym zawodnikiem w drużynie Macedonii był w tym spotkaniu Nikola Giorgjew (30 punktów).

Macedonia – Chorwacja 3:2
(25:17, 25:22, 22:25, 29:31, 16:14)