Strona Główna > Aktualności > Złota LE K: Porażka Hiszpanii, Bułgaria z kompletem zwycięstw

Złota LE K: Porażka Hiszpanii, Bułgaria z kompletem zwycięstw

W grupie A Hiszpania niespodziewanie przegrała z Rumunią 2:3 choć prowadziła 2:0. Była to pierwsza porażka reprezentacji z Półwyspu Iberyjskiego. Francja pokonała ostatni Luksemburg 3:0 i traci do liderek tabeli dwa punkty. Mecz pomiędzy tymi drużynami zadecyduje, kto zajmie pierwsze miejsce w grupie. W grupie B Bułgaria pokonała 3:0 Ukrainę i zakończyła zmagania z kompletem zwycięstw i bez straty seta.

Liderki grupy A Hiszpanki przegrały pierwszy mecz w grupie z niżej notowaną Rumunią 2:3. Cały mecz trwał ponad dwie godziny, był niezwykle emocjonujący. Pierwsze dwa sety po grze na przewagi wygrały Hiszpanki w stosunku 26:24. Wydawało się wówczas, że reprezentacja z Półwyspu Iberyjskiego pójdzie za ciosem i rozstrzygnie cały mecz w trzech setach. Tak się jednak nie stało, Rumunki poprawiły swoje przyjęcie, przełożyło się to na skuteczność w ataku i tym razem to one rozstrzygnęły na swoją korzyść dwa kolejne sety. Ich grę napędziła Alexia Carutasu zdobywczyni 28 punktów. Liderką Hiszpanek była Ana Escamilla zdobywczyni 26 punktów.  Minimalnie lepsze w polu zagrywki były Hiszpanki (5-4), podobnie było w bloku (16-15). Reprezentantki Rumunii legitymowały się lepszym przyjęciem oraz lepszą skutecznością w ataku. Po tej porażce przewaga Hiszpanii nad Francją zmalała do dwóch punktów.

Rumunia – Hiszpania 3:2
(24:26, 24:26, 25:20, 25:21, 15:13)

Rumunia: Postea, Ionescu (9), Matei, Carutasu (28), Alupei (12), Budai-Angureanu (22), Ciucu (libero) oraz Buterez (13) i Miclaus
Hiszpania: Priante, Castellano (8), Garcia (4), Segura (21), Escamilla (26), Montoro (20), Sanchez  (libero) oraz Prol, Lazaro (1) i Bravo (libero)

Reprezentacja Francji wygrała z Azerbejdżanem 3:0. Zespół trójkolorowych odrzucił swoje rywalki od siatki, był skuteczniejszy w polu zagrywki i w bloku. Podopieczne trenera Vugara Alijewa nie miały siatkarskich argumentów. Francja była lepsza w polu zagrywki (11-3), w bloku (9-3). Francuzki miały lepsze przyjęcie, co przełożyło się na skuteczność w ataku. Żadna z zawodniczek Azerbejdżanu nie zdobyła więcej niż osiem punktów. Francja ma 10 punktów na swoim koncie i mecz z Hiszpanią zadecyduje o tym komu przypadnie pierwsze miejsce w grupie. Azerbejdżan zamyka tabelę z zerowym dorobkiem punktowym.

Francja – Azerbejdżan 3:0
(25:14, 15:19, 25:20)

Francja: Cazaute (14), Gicquel (15), Martin (7), Stojiljković (3), Sylves (10), Moreels (10), Giardino (libero) oraz Respaut (3)
Azerbejdżan: Abdulazimowa (6), Mertsalowa (5), Bajdiuk (8), Besman, Pawlenko (6), Kiryluk (3), Karimowa (libero) oraz Ilhama Alijewa, Adżazada Aliszanowa i  Bajaz Alijewa

W pierwszym secie meczu na boisku trwała zacięta gra, przez dłuższy czas prowadziły Ukrainki. W ataku nieźle spisała się Karina Denisowa. Wynik przez dłuższy czas oscylował wokół remisu. Bułgarki dopiero w końcówce seta przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W drugiej partii spotkania Ukraina dotrzymała kroku swoim rywalkom do stanu 14:14, następnie do głosu po raz kolejny doszły Bułgarki, punktowała Mirosława Paskowa, z dobrej strony zaprezentowała się Elitsa Wasiliewa. Ukrainki popełniły osiem błędów własnych i przegrały tego seta w stosunku 20:25. Trzeci set był zwykłą formalnością, Bułgarki dominowały w każdym elemencie siatkówki, ich trener desygnował do gry zawodniczki rezerwowe, a te wywiązały się ze swoich zadań. Ukrainki były tłem dla swoich rywalek, nie podjęły rywalizacji i z kretesem przegrały seta numer trzy 12:25. Bułgaria zakończyła rywalizację w tej grupie z kompletem punktów.

Ukraina – Bułgaria 0:3
(23:25, 20:25, 12:25)

Ukraina: Dudnyk (8), Meliuszkina (4), Bojko (5), Denisowa (14), Welikokon, Mazenko, Niemcewa (libero) oraz Rudyk (1), Jakowczuk (1), Charczyńska (3) i Karasowa (libero)
Bułgaria: Gergana Dimitrowa (8), Paskowa (15), Kitipowa (5), Mira Todorowa (2), Wuczkowa (11), Wasiliewa (9), Żana Todorowa (libero) oraz Nasza Dimitrowa (4), Jordanowa, Barakowa, Sajkowa (1), Milanowa (9) i Karabaszewa (libero)