Strona Główna > Aktualności > Złota LE, gr. B: Ukraina z kompletem zwycięstw awansowała do Final Four

Złota LE, gr. B: Ukraina z kompletem zwycięstw awansowała do Final Four

Zakończyła się faza grupowa gr. C złotej Ligi Europejskiej. Niekwestionowanymi liderami tej fazy rozgrywek byli Ukraińcy, którzy wygrali wszystkie swoje spotkania, w ostatnim meczu bez straty seta pokonali Macedonię i zagrają w Final Four. W drugim spotkaniu ostatniej rundy Chorwaci 3:1 triumfowali nad reprezentacją Belgii.

Chorwaci bardzo dobrze rozpoczęli spotkanie z reprezentacją Belgii, w połowie premierowej odsłony mieli nawet sześć oczek przewagi (16:10), co prawda w końcówce rywalom udało się zmniejszyć straty, ale nie na tyle, aby zagrozić chorwackiej kadrze. Podobnie przebiegała również druga część meczu. W niej podopieczni Cedrica Enarda także dość szybko odskoczyli i tym razem nie pozwolili aż tak zbliżyć się graczom z Belgii (25:20). Pierwsze skrzypce grał Petar Dirlić, który tylko w dwóch pierwszych odsłonach zdobył 12 oczek.

Belgów było stać jeszcze na wygranie najbardziej wyrównanej, trzeciej odsłony (25:23). Od początku kolejnej inicjatywę przejęli już Chorwaci, to oni utrzymywali wypracowaną zaliczkę, której nie oddali już do samego końca i mogli cieszyć się z kompletu punktów.

W szeregach chorwackiej kadry liderem był wspomniany wcześniej Dirlić, który skończył mecz z 19 oczkami, 13 dołożył natomiast Filip Sastan. Belgom nie pomógł solidny występ Jolana Coxa oraz Matthijsa Desmeta, którzy wywalczyli odpowiednio 18 i 19 punktów. Pomimo tego reprezentacja Belgii zakończyła fazę grupową na 2. miejscu, a Chorwaci na ostatniej lokacie.

Chorwacja – Belgia 3:1
(25:22, 25:20, 23:25, 25:21)

Ukraina powoli budowała sobie przewagę w premierowej odsłonie starcia z Macedonią. W jej połowie ekipa prowadzona przez Ugisa Krastinsa miała pięć oczek więcej na swoim koncie i mogła spokojnie prowadzić grę. Nie miała problemów z utrzymaniem swojej zaliczki i pewnym zwycięstwem w tym secie. Drugi zaczął się natomiast po myśli gospodarzy (8:4), tym razem to oni byli na prowadzeniu, w kluczowym momencie byli o trzy oczka lepsi. Nie byli jednak w stanie utrzymać tego w końcówce. W niej o wiele lepiej spisali się Ukraińcy, którzy po krótkiej grze na przewagi triumfowali 26:24. Swoją dobrą grę reprezentacja Ukrainy kontynuowała w kolejnej partii, przez jej większość utrzymywała trzypunktowy dystans nad rywalami z Macedonii, jednak ci w końcówce byli w stanie odrobinę podgonić wynik. Nie na tyle, aby myśleć o doprowadzeniu do gry na przewagi. Triumf ukraińskiego zespołu oznacza, że to on z kompletem zwycięstw wygrał grupę B i w dniach 24-25 czerwca powalczy w Final Four.

Po ukraińskiej stronie siatki liderem był Oleg Płotnicki, który zapisał na swoim koncie 14 punktów, notując 63% skuteczności w ataku. Podopieczni Ugisa Krastinsa nie zawiedli też w polu zagrywki, posyłając na stronę rywala 9 asów serwisowych. Po 2 mieli Płotnicki, Wasyl Tupczij oraz Witali Kuczer.

Macedonia – Ukraina 0:3
(18:25, 24:26, 23:25)