Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Złota i Srebrna LE K: Czeszki z pierwszą porażką, Bośnia gorsza od Portugalii

Złota i Srebrna LE K: Czeszki z pierwszą porażką, Bośnia gorsza od Portugalii

W Złotej Lidze Europejskiej reprezentacja Czech po zaciętym meczu przegrała z Chorwacją 2:3. Była to ich pierwsza porażka w rozgrywkach, która nie miała żadnego wpływu na miejsce w tabeli. Chorwacja zachowała szanse na awans do turnieju finałowego, w swoim ostatnim spotkaniu grupowym zmierzy się Węgierkami. Bośnia i Hercegowina musiała uznać wyższość Portugalii, przegrała z tą reprezentacją i zakończyła rozgrywki na drugim miejscu.

Złota Liga Europejska

Mecz w pierwszym secie ułożył się po myśli Czeszek, prowadziły one 10:6. Ich rywalki pomimo ambitnej gry nie potrafiły zniwelować strat i traciły dystans punktowy. Chorwatki miały duże z przyjęcie, myliły się w ataku. Seta skutecznym zbiciem zakończyła Andrea Kossanyiova. W drugiej partii spotkania od samego początku na boisku dominowały Chorwatki, ich grę napędziła Samanta Fabris (6:1). W reprezentacji Czech szwankowało przyjęcie, mnożyły się błędy własne. Z biegiem czasu do głosu doszły Czeszki ich liderką była Veronika Trnkova, dzięki niej był remis 23. W grze na przewagi lepsze okazały się być Chorwatki, które tym samym doprowadziły do remisu w meczu. Wygrana druga partia spotkania napędziła Chorwację. Reprezentantki tego kraju punktowały w bloku oraz ataku i zbudowały sobie przewagę (4:1). Czeszki przez dłuższy czas goniły swoje rywalki i wyrównały stan rywalizacji na 10:10. Do stanu 19:19 toczyła się gra punkt za punkt. W końcówce po raz kolejny lepsze były Chorwatki, odrzuciły one od siatki swoje przeciwniczki i wygrały po skutecznym bloku Bozany Butzigan. Czeszki chcąc myśleć o pozostaniu w tym meczu musiały wygrać seta numer cztery i tak też się stało, lepsza dyspozycja w ataku oraz w polu serwisowym zadecydowały o wygranej gospodyń. W tie-breaku gra falowała, szybciej swoje emocje opanowały Chorwatki, odskoczyły na kilka punktów (13:10). Przewagę tą utrzymały do końca spotkania i dopisały do swojego konta cenne dwa punkty. Była to pierwsza porażka Czeszek w tegorocznych rozgrywkach. Nie zmieniła ona nic ponieważ podopieczne Ioannisa Athanasopoulosa wcześniej zapewniły sobie pierwsze miejsce w grupie.

Czechy – Chorwacja 2:3
(25:20, 25:27, 21:25, 26:24, 12:15)

Czechy: Kossanyiova (16), Hodanova (18), Trnkova (15), Orvosova (13), Valkova (3), Simonova (3), Dostalova (libero) oraz Jehlarova (5), Kojdova (3), Bajusz i Chevalierova (libero)
Chorwacja: Butigan (16), Peric (4), Ikic (21), Dumanicic (7), Fabris (25), Milos (14), Bozicevic (libero) oraz Pavicic, Mlinar, Samadan i Deak

W pierwszym secie od samego początku na boisku dominowała reprezentacja Węgier. Ostatnia drużyna tabeli grupy C,  skuteczniej zagrała na siatce, punktowała w bloku oraz w polu zagrywki. Białorusinki były tłem dla dobrze dysponowanych rywalek, z kretesem przegrały pierwszą część meczu w stosunku 14:25. Podopieczne trenera Jakuba Głuszaka poszły za ciosem. Na początku drugiego seta prowadziła reprezentacja Białorusi 10:7, w polu zagrywki punktowała Anastazja Kananowicz. Węgierki szybko odpowiedziały i zbudowały sobie trzypunktową przewagę (15:12). Białorusinki miały duże problemy z przyjęciem, myliły się w ataku, seta zakończyła niezawodna Eszter Pekarik. Trzeci set był ostatnim w tym meczu, gra obu ekip falowała, szybciej do głosu doszły Węgierki. Ich mocnymi atutami była gra na siatce oraz w bloku (11:7). Do końca seta trwała dominacja Węgierek, wygrały one tę część spotkania w stosunku 25:16, a cały mecz 3:0. Dzięki tej wygranej wyprzedziły one Białoruś w tabeli i zajmują trzecie miejsce.

Węgry – Białoruś 3:0
(25:14, 25:18, 25:16)

Węgry: Vezsenyi (12), Bagyinka (2), Torok (10), Gyimes (7), Pekarik (7) Kiss (13), Toth (libero) oraz Szuc, Nemeth (1), i Juhar (libero)
Białoruś: Władyka (3), Wakulka, Katsiuczik (2), Lapato (1), Dawyskiba (10), Miniuk (4), Panasenka (libero) oraz Tupikina (9), Kananowicz (3)

Portugalia w pierwszej partii spotkania miała lepsze przyjęcie, skuteczniej zagrała w ataku i dzięki tym elementom wygrała tę część zmagań. Z dobrej strony pokazała się Maria Lopes, która była motorem napędowym swojej reprezentacji. W drugiej partii tego starcia role na boisku odwróciły się. Swoją wyższość zademonstrowała reprezentacja Bośni i Hercegowiny. Dajana Bosković nie zwalniała ręki w ataku, jej koleżanki punktowały w bloku i wygrały seta numer dwa w stosunku 25:17. W kolejnej partii tego starcia górą były Portugalki, w ich szeregach na dobre rozegrała się Maria Lopes. Bośniaczki chcąc myśleć o pozostaniu na pierwszym miejscu musiały wygrać czwartego seta. Ta sztuka im się nie udała. Pomimo dobrej dyspozycji w bloku oraz skutecznej gry Bosković przegrały one seta i cały mecz.

Portugalia – Bośnia i Hercegowina 3:1
(25:21, 17:25, 25:20, 25:23)

Portugalia: Cavalcanti (8), Couto, Vale (7), Hurst (16), Rodrigues (8), Lopes (17), Resende (libero) oraz Pereira (1), Durao (4), Maia (7)
Bośnia i Hercegowina: Paradżik (10), Bożic (3), Radiśković (11), Selimović (15), Boskovic (16), Isanovic (1), Ivković (libero) oraz Hadżić, Begić (1) i Babic (2)

Estonia zgodnie z planem pokonała ostatnią Łotwę 3:1. Pierwszą partię na przewagi wygrała Łotwa, drugą ich rywalki. Warto dodać że był to pierwszy wygrany set w tych rozgrywkach ekipy Estonii. Kolejne dwa sety na swoją korzyść rozstrzygnęły podopieczne trenera Lorenzo Micelliego. Estonki lepiej zagrały w bloku (9-3), w polu zagrywki dominowały ich rywalki (8-2). Bardzo duża ilość błędów własnych – aż 39 miała istotny wpływ na porażkę Łotwy. Najwięcej punktów dla Estonii zdobyła Liis Kullerkann – 15, dla Łotwy Jurdża -24. Łotwa zajęła ostatnie miejsce w grupie B, a Łotwa z 9 punktami zakończyła rywalizację na trzecim miejscu.

Estonia – Łotwa 3:1
(26:24, 24:26, 25:22, 25:18)

Estonia: Millen (13), Liis Kullerkann (15), Pertens (1), Laak (12), Vahiila, Pill 97) Nolvak (libero) oraz Monnakmae (1), Paalo (1), Kadi Kullerkaan (7), Kuivonen (4) i Kangro (libero)
Łotwa: Paula Neciporuka (9),  Dambrehte (1), Jurdża (24), Reknere, Rita (5), Petra Neciporuka (17), Kramena (libero) oraz Sveigere, Dolotowa, Czola (7), Pridatko (2), i Zvaizgne (libero)