Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Zdecydowali. PlusLiga zmniejszona

Zdecydowali. PlusLiga zmniejszona

We wtorek 28 listopada odbyło się walne zgromadzenie Polskiej Ligi Siatkówki. To na nim zapadła decyzja dotycząca kształtu rozgrywek na trzy sezony, zaczynając od rozgrywek 2025/2026. W tajnym głosowaniu postanowiono, że PlusLiga będzie liczyć 14 zespołów.

DYSKUSJA POMOGŁA

Od początku sezonu trwa dyskusja dotycząca siatkarskiego terminarza. Ten rok był wyjątkowo wymagający dla reprezentantów Polski, którzy prosto z turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich trafili na plus ligowe parkiety. I nie mają chwili na regenerację. Głośno na temat bardzo intensywnych tegorocznych rozgrywek mówili między innymi siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. To oni na razie zapłacili najwyższą cenę za obciążenia meczowe.

Nawet ustandaryzowanie światowego kalendarza, według którego ligi krajowe muszą zmieścić ze swoimi rozgrywkami od 15.10 do 15.05, nie pozwala na swobodną grę z 16-zespołową PlusLigą. Ostatecznie jednak decydenci PlusLigi ustanowili, że przez trzy kolejne sezony począwszy od sezonu 2025/2026 najlepsze rozgrywki krajowe będą liczyć 14 drużyn. W przyszłym sezonie nadal będzie ich jeszcze 16. – Czasu na realne granie jest coraz mniej, gramy systemem weekend-środa i późne godziny grania, spowodowało, że musieliśmy podjąć decyzję i cieszę się, że ona została podjęta – mówił prezes Jastrzębskiego Węgla, Adam Gorol. – W imieniu swoim, środowiska, chciałem podziękować za tę decyzję. Cały świat idzie w kierunku silnych, ale nie tak bardzo rozbudowanych lig. Żeby zawodnicy tak bardzo teraz obciążeni mieli czas na trening i regenerację – zakończył natomiast prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Sebastian Świderski.

SPADKI

Wielkim zainteresowaniem cieszy się kwestia spadkowiczów. Skoro liga się zmniejszy, liczba drużyn spadających z ligi zwiększy się z jednej do trzech. Na obecną chwilę szczegółowy system spadków nie jest znany. Niemniej jednak automatycznie spadną 3 drużyny, bądź dojdzie do systemu play-out. Konkretna decyzja w tej kwestii ma zapaść w okolicach stycznia. Wtedy odbędzie się kolejne spotkanie władz ligi, na którym można się spodziewać decyzji dotyczącej kształtu zaplecza PlusLigi – I ligi, do której dołączą spadkowicze.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2023-11-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved