Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Zawiercianie i jastrzębianie jedną nogą w finale. Scenariusze awansu

Zawiercianie i jastrzębianie jedną nogą w finale. Scenariusze awansu

W środę odbyły się pierwsze spotkania półfinałowe PlusLigi. W obu zwyciężyły drużyny wyżej notowane po sezonie zasadniczym, czyli Jastrzębski Węgiel i Aluron CMC Warta Zawiercie. Te dwie ekipy zrobiły pierwszy krok do awansu do finału rozgrywek, ale zarówno rzeszowianie, jak i warszawianie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i będą chcieli im w tym przeszkodzić. Czy się im to uda? Czy będzie konieczność rozgrywania tzw. ,,złotego seta? Poniżej przedstawiamy scenariusze awansu poszczególnych drużyn.

Obrońcy tytułu nie będą mieć łatwo

Po fantastycznym widowisku, jakie zaprezentowali gracze Asseco Resovii Rzeszów z Jastrzębskim Węglem na Podpromiu wszyscy zacierają sobie ręce na spotkanie rewanżowe. Podopieczni Marcelo Mendeza zwyciężyli 3:2, ale spotkanie to kosztowało ich sporo nerwów i do końca trudno było wskazać drużynę, która ostatecznie wyjdzie z niego zwycięska. W meczu tym nie brakowało długich wymian, efektownych uderzeń, sporo dramaturgii, a przede wszystkim dużo dobrej siatkówki. Emocje przeniosły się także poza boisko. Ostatecznie rzeszowianie kończyli go z Klemenem Čebuljem w roli atakującego, ale zmiana ta przynosiła efekty.

Wszyscy oczekują, że w Jastrzębiu-Zdroju obie ekipy stworzą widowisko na takim samym poziomie. Jeżeli tak się stanie  to droga do awansu będzie otwarta dla każdej z drużyn. W lepszej sytuacji będą jednak gospodarze. Każda ich wygrana sprawi, że to oni będą się mogli cieszyć z awansu do finału. Co jeżeli przegrają? W przypadku porażki 2:3 rozegrany zostanie tzw. ,,złoty set”, który będzie grany do 15 i wygląda jak typowy tie-break. Jego zwycięzca będzie grał w finale. W sytuacji, gdy mistrzowie Polski polegną 1:3 lub 0:3 awans będą mogli świętować rzeszowianie.

Dwa sety zawiercian

Podopieczni Michała Winiarskiego do rewanżu przystępują z jeszcze lepszej pozycji niż jastrzębianie. W Warszawie zwyciężyli bowiem 3:0, a momentami ich przewaga była bardzo wysoka. Wydaje się, że jeżeli przystąpią to rewanżu tak samo skoncentrowani jak w dwóch pierwszych setach to są zdecydowanym faworytem. Gracze Projektu nie zagrali dobrego spotkania. Już od jakiegoś czasu ich forma nieco się obniżyła i przed nimi trzy dni, w których muszą sporo zmienić. O ile w ćwierćfinale grali ,,złotego seta” z nożem na gardle tak w tym przypadku zapewne zrobią wszystko, żeby do niego w ogóle doprowadzić.

Jakie scenariusze mogą zaistnieć w hali przy ulicy Blanowskiej w Zawierciu? Gospodarze wystarczy, że wygrają dwa sety i będą się mogli cieszyć z historycznego awansu do finału. Spotkanie mogą nawet przegrać w stosunku 0:3 lub 1:3 i wtedy rozgrywany będzie ,,złoty set”, który zadecyduje o awansie. Siatkarze Projektu muszą wygrać 3:0 lub 3:1, a i to może nie wystarczyć, gdyż wtedy konieczne jeszcze będzie wygranie ,,złotego seta”.