Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Zapowiadają się restrykcyjne wytyczne w lidze rosyjskiej

Zapowiadają się restrykcyjne wytyczne w lidze rosyjskiej

fot. Klaudia Piwowarczyk

W zeszłym tygodniu Rosyjska Federacja Piłki Siatkowej (VFV) wysłała do klubów przewodnik dotyczący sposobu rozgrywania meczów podczas pandemii. Dokument ma dziewięć stron i zawiera instrukcję postępowania w trakcie imprez w odniesieniu do pandemii.

Warto zaznaczyć, że wiele punktów instrukcji w siatkówce zostało w całości skopiowanych z 28-stronicowego regulaminu RPL (Russian Premier League), co nie jest zaskakujące – tamten dokument pojawił się jako pierwszy i został już zatwierdzony przez Rospotrebnadzor.

Liczba widzów będzie ograniczona

Z najnowszych przepisów wynika, że zgodnie z zaleceniami Rospotrebnadzoru podczas meczów trybuny można wypełnić jedynie do 10% pojemności projektowej hali. Ta sama kwota obowiązywała podczas wznowienia piłkarskich mistrzostw Rosji w czerwcu.

W dokumencie siatkarskim nie podano wartości procentowej, zwracając uwagę, że „parametry dopuszczalnej liczby widzów na trybunach są określane z uwzględnieniem zaleceń i wymagań odpowiednich organów państwowych Federacji Rosyjskiej”. Chociaż to jest to samo 10%. Jednak biorąc pod uwagę stopniowe znoszenie ograniczeń do końca września, kiedy powinien rozpocząć się sezon w Superlidze, liczba ta prawdopodobnie wzrośnie.

Jeśli tylko 10% widzów zostanie wpuszczonych na trybuny, Zenit St. Petersburg będzie miał maksymalnie 700 widzów. Inne kluby mają jeszcze mniejsze areny. Niżnewartowsk Samotłor z takimi ograniczeniami w ogóle będzie mógł wpuścić tylko 100 osób na trybuny .

Jednocześnie wpuszczanie widzów na trybuny jest dozwolone tylko przy zachowaniu dystansu społecznego (co najmniej 1,5 – 2 metry). Muszą mieć maski i rękawiczki. Nawet jeśli ograniczenia dotyczące całkowitej liczby widzów zostaną zniesione, dystans społeczny zmusi kluby do sprzedaży biletów tylko na co drugie, a nawet trzecie miejsce. Dla klubów z małymi arenami, ale z dobrą frekwencją (na przykład Kuzbass) stanie się to problemem i nie obejdzie się bez niezadowolonych widzów, którzy nie będą mogli dostać się na mecze.

Przed wejściem na halę widzowie muszą mierzyć temperaturę swojego ciała w sposób bezkontaktowy. Osoby z podwyższoną temperaturą ciała (37 ° C lub więcej) lub z objawami choroby nie powinny być wpuszczane do hali. Dozowniki ze środkami antyseptycznymi powinny być zainstalowane na całej arenie. W tym samym czasie fani nie będą mogli jeść w obrębie hali. Rozporządzenie „Koronawirus” zabrania sprzedaży artykułów spożywczych na terenie hali sportowej, z wyjątkiem wody pitnej w opakowaniach, pod warunkiem, że powierzchnia opakowań jest poddawana działaniu bieżącej wody i konsumowana poza trybunami. W dokumencie stwierdzono również, że widzowie drużyny gości nie mogą uczestniczyć w meczach. Prawdopodobnie odnosi się to do grup zorganizowanych, ponieważ fani mogą indywidualnie kupować bilety i wejść na mecz.

Testy – przed każdym meczem

Z opublikowanego wcześniej rozporządzenia o mistrzostwach Rosji 2020/21 wynika, że ​​dopuszczenie siatkarzy i przedstawicieli klubu na mecz jest możliwe tylko w przypadku negatywnego wyniku testu PCR na koronawirusa nie później niż na 48 godzin przed datą meczu.

PCR to najdokładniejsza i najbardziej niezawodna metoda diagnozowania infekcji, która pozwala wykryć nawet bardzo małą ilość materiału genetycznego wirusa w ludzkim materiale biologicznym. Do badań pobiera się wymaz z nosa, jamy ustnej i gardła. Średnio koszt testu PCR wynosi 1,5-2 tysiące rubli (ok. 100 zł).

Kluby borykają się ze znacznymi kosztami finansowymi, ponieważ muszą płacić nie tylko za przedstawicieli zespołów. Federacja nakłada na kluby obowiązek opłacenia testów PCR dla komisarza, sędziów i personelu pracującego w „Strefie czystej”, a to co najmniej o dwa tuziny więcej osób. Na własny koszt testy wykonają tylko przedstawiciele telewizji.

Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu musi być dostarczone komisarzowi nie później niż półtorej godziny przed rozpoczęciem zawodów.

Ważna uwaga z dokumentu – jeśli drużyna Super League rozegra kilka wyjazdowych spotkań z rzędu bez wjeżdżania do miasta macierzystego, to zawodnikom i pracownikom zespołu można wydać zaświadczenie potwierdzające negatywny wynik testu PCR na COVID-19, uzyskany przed pierwszym wyjazdowym meczem tej serii. W takim przypadku wszyscy członkowie zespołu muszą przejść szybki test przeciwciał (krew z żyły) nie później niż 24 godziny przed każdym meczem w serii.

„Drużyna jest uważana za gotową do meczu, jeśli po procedurach dopuszczenia do meczu co najmniej 10 zawodników jest gotowych do gry” – czytamy w dokumencie. Co się stanie, jeśli tylko dziewięciu graczy otrzyma zostanie pozytywnie zweryfikowanych, nie jest określone.

Wcześniej w przepisie stwierdzono, że zawodnicy lub pracownicy klubu z pozytywnymi testami powinni być natychmiast izolowani, a osoby mające z nimi kontakt powinny przejść 14-dniową kwarantannę, z której można wyjść dopiero po dwóch negatywnych testach PCR.

„Strefa czysta”

„Strefa czysta” to samo boisko do siatkówki, a także teren, na którym będą się znajdować uczestnicy meczu, sędziowie, załoga karetki, ochroniarze, komisja antydopingowa, sędzia główny, operatorzy challenge, moppersi, operatorzy telewizyjni, fotograf, spiker i attaché prasowy. Dostęp do „Strefy czystej” będzie poważnie ograniczony, a w przypadku negatywnego wyniku testu PCR zostanie wydana akredytacja. Zabrania się opuszczania „obszaru czystego”.

Ceremoniał meczowy – bez uścisku rąk i zdjęć

W dobie koronawirusa zmieni się też ceremoniał przedmeczowy. Sędziowie i zawodnicy wchodzą na boisko oddzielnie. Sędziowie pierwszy i drugi ustawią się przy słupku sędziowskim, sędziowie liniowi będą ustawieni z boku stolika sędziowskiego, a zespoły będą na liniach końcowych. Nie będzie uścisków dłoni między rywalami, wymiany proporczyków i innych pamiątek. Zdjęcia drużynowe i prezentacje z dodatkowymi osobami są również zabronione.

Ponadto wszystkie osoby na hali muszą nosić maski i rękawiczki. Tylko siatkarze mają prawo zdejmować je w czasie rozgrzewki i podczas meczu, a sędziowie dopiero po zakończeniu rozgrzewki. Wszystkie piłki muszą zostać zdezynfekowane przed i po meczu, a także w trakcie przerw. Siatkarze nawet w szatniach i proszeni są o zachowanie czujności i dystans społeczny oraz zajmowanie pryszniców w „szachownicę”.

Klubom zaleca się latanie czarterem i rezerwowanie całych hoteli

„W przypadku konieczności latania samolotem, aby zapewnić izolację zespołu i kadry trenerskiej, zaleca się korzystanie z lotów czarterowych” – czytamy w dokumencie VFV. Za tą rekomendacją na pewno pójdą kluby hokejowe i piłkarskie, ale w siatkówce tylko nielicznych stać na czartery i to tylko w wyjątkowych przypadkach.

„Priorytetową opcją jest znalezienie hotelu do pełnej rezerwacji dla zespołu lub zapewnienie wyłączonego piętra, aby uniknąć kontaktu z innymi gośćmi hotelowymi”, to kolejna pozycja, która znajduje się we wszystkich regulacjach dotyczących koronawirusa. W takim przypadku hotelarze mogą pójść zespołom na rękę i zapewnić pokoje na tym samym piętrze, a nawet zapewnić oddzielne posiłki. Ale klubu siatkarskiego też nie stać na wynajęcie całego hotelu.

Wywiady tylko online

Zaleca się zorganizowanie komunikacji zawodników i trenerów klubu z dziennikarzami za pomocą wideokonferencji lub telefonu. Strefa mieszana jest zabroniona, podobnie jak filmowanie w szatniach drużyn.

źródło: inf. własna, sport.business-gazeta.ru

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2020-07-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved