Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Bez niespodzianki w sobotnim hicie, ZAKSA lepsza od Skry

PL: Bez niespodzianki w sobotnim hicie, ZAKSA lepsza od Skry

Trwa pierwsza kolejka PlusLigi. Sobotnią rywalizację otworzył pojedynek Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle z PGE GiEK Skrą Bełchatów. Obie drużyny musiały sobie radzić w niepełnych składach. Niespodzianki w spotkaniu nie było. Zdobywcy Ligi Mistrzów pokonali przyjezdnych, jednak bełchatowianie nie poddali się bez walki. Skrze nie udało się doprowadzić do tie-breaka i przegrała 1:3.

Zacięte otwarcie

Już od samego początku spotkania wynik oscylował wokół remisu. Chwilę później kędzierzynianie wysunęli się na prowadzenie dzięki kończeniu kontrataków. Drużyna z Bełchatowa w krótkim odstępie czasowym dwukrotnie dotknęła siatki (7:9). Dobrze prezentowało się przyjęcie wicemistrzów Polski, dzięki czemu Marcin Janusz miał dostępnych wiele wariantów rozegrania. Pojawiło się dużo gry środkiem, zwłaszcza w wykonaniu Davida Smitha (18:16). Tuż po tym Andreas Takvam popisał się efektowną czapą na Adrianie Aciobaniteim, który atakował z szóstej strefy. Wówczas o przerwę poprosił Andrea Gardini (19:16). O sile kędzierzyńskiego bloku chwilę później przekonał się Dawid Konarski (23:18). Piłki setowe gospodarzom dał atak Łukasza Kaczmarka po przekątnej, a dwa odbicia Konarskiego zakończyły inauguracyjną partię (25:20).

W kolejnej kędzierzynianie nie rezygnowali z gry środkiem. Po ataku Smitha, a następnie skończonej kontrze przez Takvama ZAKSA prowadziła 4:2. Przyjezdni mieli kłopoty ze skończeniem pierwszego ataku, co wykorzystywali wicemistrzowie Polski, budując przewagę swoimi kontrami (10:6). Gra zespołu z Opolszczyzny przybierała na sile, czego dowodem były trzy punktowe bloki w czterech akcjach (14:6). Na nic zdały się dwie szybko wzięte przerwy przez trenera Gardiniego, bowiem mimo dwóch punktowych ataków Bartłomieja Lipińskiego kędzierzynianie kontynuowali swoją skuteczną grę.  W kontratakach dawali o sobie znać Łukasz Kaczmarek i Bartosz Bednorz (20:11). Przy stanie 24:16 wydawało się, że wygrana ZAKSY jest już formalnością. Jednak na angażu zawodników z ławki rezerwowych w wykonaniu Tuomasa Sammelvuo chwilo skorzystali Aciobanitei wraz z Pierre Derouillonem. Pierwszy punkt do ligowej tabeli w nowym sezonie najlepszej drużynie Europy zapewnił Aleksander Śliwka (25:19).

Skra walczyła o tie-breaka

W seta numer trzy kapitalnie wszedł przede wszystkim Mateusz Poręba, który otworzył go atakiem ze środka, a po chwili posłał dwa asy (4:0). ZAKSA wzięła się za odrabianie strat i to w głównej mierze dzięki błędom popełnianym przez bełchatowskich siatkarzy (9:9). Bełchatowianie nie mieli dobrego przyjęcia, co przełożyło się na dwie skończone kontry autorstwa Aleksandra Śliwki (11:9). Następnie doszło do remisu i gry punkt za punkt aż do stanu 15:15. Następnie wynik oscylował wokół remisu, choć żadna z ekip nie potrafiła zdobyć większej, niż dwupunktowej przewagi. Doszło do festiwalu zepsutych zagrywek po obu stronach. Dopiero w końcówce ciężar gry na swoje barki wziął Aciobanitei, który dwukrotnie z rzędu popisał się asem serwisowym (24:21). Kropkę nad “i” postawił Lipiński, który pewnie zaatakował po przekątnej (25:22).

Czwarty set nie zawiódł, ponieważ obie drużyny były nieustępliwe i grały punkt za punkt aż do stanu 11:11. Ataki Śliwki oraz Kaczmarka dały gospodarzom prowadzenie, ale nie trzeba było wcale długo czekać na kolejne wymiany ciosów. Na prowadzenie po asie serwisowym Wiktora Nowaka wyszli bełchatowianie (19:18), ale do głosu doszedł Aleksander Śliwka. Przyjmujący nie tylko dwukrotnie punktował z ataku, ale też odpowiedział asem (23:20). Żeby tego było mało, kapitan wicemistrzów Polski spotkanie również zakończył punktową zagrywką (25:20).

MVP: Łukasz Kaczmarek

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PGE GiEK Skra Bełchatów 3:1
(25:20, 25:19, 22:25, 25:20)

ZAKSA: Kaczmarek (18), Janusz, Bednorz (16), Śliwka (14), Takvam (8), Smith (12), Shoji (libero) oraz Stępień, Kluth (1) i Chitigoi (2)
Skra: Konarski (11), Lemański (8), Łomacz (1), Poręba (10), Aciobanitei (16), Lipiński (12), Diez (libero) oraz Nowak (1), Rybicki i Derouillon