Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Wśród kandydatów na selekcjonera kadry siatkarek jest też Polak

Wśród kandydatów na selekcjonera kadry siatkarek jest też Polak

fot. CEV

– Już ponad 10 trenerów wyraziło chęć pracy z reprezentacją siatkarek, w tym gronie jest jeden Polak – poinformowała Aleksandra Jagieło, przewodnicząca zespołu ds. siatkówki kobiecej PZPS. Na nieoficjalnej liście pojawili się głównie szkoleniowcy z Włoch.

Po wyborze Sebastiana Świderskiego na nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, pełniąca funkcję prezesa BKS Bostik Bielsko-Biała Jagieło została członkiem zarządu federacji. Stanęła ona też na czele grupy roboczej, która ma rekomendować prezesowi kandydata na następcę Jacka Nawrockiego, który zrezygnował przed miesiącem z prowadzenia drużyny narodowej.Choć samego konkursu na nowego selekcjonera jeszcze nie ogłoszono, wielu znanych trenerów już wysyłało do związku swoje CV. Jagieło zaznaczyła, że nazwisk nie może jednak ujawnić. – W tej chwili mamy ponad 10 kandydatów, a wiem, że to na pewno jeszcze nie koniec. Nazwisk nie wolno mi zdradzić, ale zapewniam, że „jest w kim wybierać”. Mogę natomiast powiedzieć, że niedawno zgłosił się też pierwszy polski szkoleniowiec – powiedziała Jagieło, wielokrotna reprezentantka Polski.

Na nieoficjalnej liście pojawiają się bardzo znani szkoleniowcy, głównie Włosi, m.in. Stefano Lavarini (Igor Gorgonzola Novara), Massimo Barbolini (Savino Del Bene Scandicci), Daniele Santarelli (Imoco Volley Conegliano), Giuseppe Cuccarini (obecnie bez klubu, w przeszłości pracował m.in. w Grupie Azoty Chemiku Police i ŁKS Commercecon Łódź), a także były selekcjoner męskiej kadry Stephane Antiga (Developres Bella Dolina Rzeszów) i były opiekun Chemika Turek Ferhat Akbas (Eczacibasi Stambuł).

Większość potencjalnych kandydatów obecnie pracuje w klubach i to w topowych. Dwukrotna mistrzyni Europy przyznała, że kwestia ewentualnego łączenia funkcji jest do przedyskutowania. – Z jednej strony, gdyby szkoleniowiec pracował w polskim klubie i w reprezentacji, to wówczas pojawiły by się niepotrzebne insynuacje, że któreś zawodniczki mogą być forowane, co byłoby niekomfortową sytuacją. Z kolei trener pracujący zagranicą nie będzie miał takiego wglądu w polską ligę, jak ten, który w ogóle nie pracuje. Z kolei wybierając trenerów z grona tych obecnie niezatrudnionych też można zadać sobie pytanie: „dlaczego oni w tej chwili nie pracują?”. Myślę, że jest to kwestia do rozwiązania, na pewno też my jako grupa przedstawimy prezesowi swój punkt widzenia – wyjaśniła Jagieło.

Wielokrotna reprezentantka Polski Paulina Maj-Erwardt przyznała, że dla niej ważne jest, by pomysł nowego selekcjonera na kadrę pasował do systemu gry reprezentacji. – Nowy trener powinien mieć autorytet i być konsekwentny w swoich działaniach. Musimy spojrzeć też na to, czy dany trener będzie pasował do naszej mentalności. Dla mnie nie jego sukcesy, ale bardziej istotny jest styl pracy danego szkoleniowca i czy będzie on dostosowany do naszego systemu gry. Ważne będzie, czy my dysponujemy takimi zawodniczkami, które mogłyby tak grać, jak on sobie założy. Pracowałam z trenerami zagranicznymi, m.in. z dwoma z tej nieoficjalnej listy. Mają na pewno ciekawe spostrzeżenia, często na inne rzeczy zwracają uwagę i osobiście byłam zadowolona – stwierdziła libero ŁKS-u Commercecon Łódź.

Jagieło komentując małe zainteresowanie ze strony polskich szkoleniowców przyznała, że trochę niepotrzebnie już z góry założono, że nowym selekcjonerem ma być osoba z zagranicy. – Być może to właśnie było dla polskich trenerów takim hamulcem, ale to tylko mój domysł. Z drugiej strony, wybór spośród polskich szkoleniowców byłby dość trudny. Jest kilku młodych, obiecujących trenerów, którzy mogliby w niedalekiej przyszłości o tym myśleć, ale teraz chyba za wcześnie – przyznała Jagieło.

źródło: polsatsport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2021-10-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę