Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Włochy M: Zaakceptowano zmiany w formule play-off

Włochy M: Zaakceptowano zmiany w formule play-off

Jak już wcześniej donosiliśmy, władze ligi we Włoszech zastanawiały się nad zmianą formuły fazy play-off. Poprzez kłopoty spowodowane pandemią koronawirusa, niektóre zespoły mają w tej chwili aż cztery zaległe spotkania do rozegrania. W nadchodzącym roku konieczne będzie rozegranie turniejów kwalifikacyjnych do mistrzostw Europy, a to skraca i tak już krótki czas na rozegranie zaległych spotkań. Do zapowiadanych zmian dojdzie. A na czym będą one polegały?

Niedawno doszło do zebrania organów zarządzających włoską ligą siatkarską. Po rozmowach z drużynami i innymi organami zarządzającymi doszło do akceptacji planowanych zmian. – Idealnie i bardzo szybko byłoby napisać, że znieśliśmy spadki. A raczej spadek, ponieważ mowa o jednej drużynie. W rzeczywistości taka decyzja jest efektem zupełnie innego myślenia. Liczba zaległych meczów do rozegrania doszła do poziomu, nad którym trudno jest zapanować. Jedyną możliwością, żeby nad tym zapanować było właśnie wzięcie pod uwagę terminów meczów ligowych zaplanowanych na styczeń 2021, które kolidują z turniejami kwalifikacyjnymi do mistrzostw Europy. Nie będą przekładane mecze klubów, których siatkarze biorą udział w tych kwalifikacjach. Oznacza to wysłanie na boisko zespołów w ograniczonym składzie, co oznacza niższy poziom sportowy. Ryzykujemy w ten sposób zaburzenie klasyfikacji końcowej i dla niektórych nawet to, że pozbawimy ich udziału w fazie play-off. Niektóre drużyny w ten sposób są narażone na możliwość spadku z ligi bardziej, niż inne. W związku z tym logiczną konsekwencją, którą podzielają wszystkie kluby jest zmiana formuły play-off i uniknięcie tego, żeby któraś z drużyn spadła do Serie A2. W związku z tymi zmianami przewidzieliśmy także kary dla klubów, które będą próbowały rozwiązać umowy ze swoimi siatkarzami – wyjaśnił prezes ligi Massimo Righi.Według nowego regulaminu zespoły, które mają w składzie siatkarzy biorących udział w turniejach kwalifikacyjnych i tak będą musiały rozgrywać spotkania zgodnie z ustalonym wcześniej kalendarzem. Koniec fazy zasadniczej przewidziano na 7 lutego 2021. Po to, żeby zostawić przestrzeń do rozgrywania meczów, dla klubów, które będą musiały mierzyć się z koronawirusem na koniec fazy zasadniczej.

Tak jak wcześniej zaplanowano walkę o scudetto będzie mogło stoczyć 11 drużyn. Będzie miała miejsce runda eliminacyjna dla drużyn z miejsc 6-11, która zostanie rozegrana przed rozpoczęciem fazy play-off. By zakwalifikować się do dalszej fazy rywalizacji, drużyny będą musiały wygrać dwa z trzech rozegranych pomiędzy sobą spotkań. Pierwszy i trzeci mecz będzie rozegrany na hali zespołu, który będzie wyżej sklasyfikowany w tabeli. Gdyby ligowa tabela wyglądała tak, jak wygląda w tej chwili pary tej rywalizacji wyglądałyby następująco, a mecze będą rozegrane w dniach 21 i 28 lutego, oraz 7 marca 2021.

– drużyny z miejsc 8-9 (Allianz Milano kontra NBV Verona)

– drużyny z miejsc 7-10 (Vero Volley Monza kontra Consar Ravenna)

– drużyny z miejsc 6-11 (Leo Shoes Modena kontra Kioene Padova)

W fazie ćwierćfinałowej zespoły sklasyfikowane na miejscach 1-5 zmierzą się z trzema zwycięzcami poprzedniej rywalizacji. Również do awansu będą potrzebne dwie wygrane na trzy spotkania i również pierwszy i trzeci mecz odbędzie się na boisku wyżej sklasyfikowanego zespołu. Gdyby tabela wyglądała tak, jak wygląda w tym momencie to pary prezentowałyby się następująco.

1: Sir Safety Conad Perugia kontra zwycięzca rywalizacji pomiędzy drużynami z Mediolanu i Werony.

2: Itas Trentino kontra kontra Gas Sales Bluenergy Piacenza

3: Tonno Calippo Calabria Vibo Valentia kontra wygrany rywalizacji pomiędzy Modeną a Padwą

4: Cucine Lube Civitanova kontra zwycięzca rywalizacji pomiędzy Monzą a Ravenną

Zwycięzcy rywalizacji ćwierćfinałowej zmierzą się w klasycznej dla ligi włoskiej rywalizacji do trzech wygranych, na pięć rozegranych spotkań. Mecze numer 1, 3 i 5 będą rozgrywane na boisku wyżej sklasyfikowanej drużyny. Ich daty zaplanowano na 28 i 31 marca, oraz 4, 7 i 11 kwietnia 2021.

Podobnie jak w półfinałach walkę o scudetto wygra lepsza drużyna w trzech na pięć rozegranych spotkań. Tak samo mecze numer 1, 3 i 5 odbędą się na boisku wyżej klasyfikowanego zespołu. Daty spotkań finałowych zaplanowano na: 14, 18, 21, 24 i 27 kwietnia 2021.

Drużyna sklasyfikowana na 12. miejscu będzie mogła wziąć w rywalizacji o 5. miejsce w końcowej klasyfikacji, która daje kwalifikację do walki w europejskich pucharach. Zawalczą o nie również trzy zespoły, które odpadną w rywalizacji o możliwość walki w ćwierćfinałach, oraz cztery zespoły, które przegrają ćwierćfinałową walkę. Osiem zespołów 7 kolejek meczowych i zwycięzca tej rywalizacji będzie sklasyfikowany na piątym miejscy w końcowej tabeli ligi. Brak spadku z ligi oznacza, że rozgrywki we Włoszech w sezonie 2021/2022 odbędą się z udziałem trzynastu zespołów (wraz z udziałem beniaminka awansującego z Serie A2) i w fazie zasadniczej jedna drużyna będzie pauzowała.

źródło: inf. własna, volleyball.it

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2021-01-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved