Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Włochy M: Koniec fazy zasadniczej – pięć zespołów czeka na ćwierćfinały

Włochy M: Koniec fazy zasadniczej – pięć zespołów czeka na ćwierćfinały

We Włoszech w weekend zakończyła się ostatnia kolejka fazy zasadniczej. Już wcześniej pierwsze miejsce w tabeli zapewnili sobie siatkarze Sir Safety Perugii i do swojego ostatniego pojedynku przystąpili w rezerwowym składzie, ulegając Vero Volley Monza 0:3. Ze względu na nową formułę fazy play-off oprócz ekipy Vitala Heynena na ćwierćfinałowych rywali czekają także Cucine Lube Civitanova, Itas Trentino, Vibo Valentia oraz Gas Sales Piacenza.

Pierwsze miejsce na zakończenie sezonu zasadniczego było znane jeszcze przed ostatnią kolejką. Tym samym Cucine Lube Civitanova straciła na nie szansę i do starcia z Tonno Callipo Vibo Valentia mogło podejść na spokojnie. Lube prowadziło już 2:0, ale gospodarzom udało się doprowadzić do tie-breaka i triumfować w nim także. Liderem z 22 punktami na swoim koncie był Neto Drame, 20 dołożył Thibault Rossard. Po dwóch pierwszych setach Ferdinando de Giorgi dał odpocząć swoim liderom, jak chociażby Kamilowi Rychlickiemu czy Luciano De Cecco. Wygrana graczy z Valentii sprawiła, że mogą się oni cieszyć z 4. miejsca po sezonie zasadniczym.

W tie-breaku zakończyło się także starcie Gas Sales Piacenza z Allianz Milano. Decydująca odsłona padła łupem gospodarzy, którzy mogli liczyć na Georga Grozera. Niemiecki bombardier zapisał na swoim koncie 22 oczka, a wspierał go Aaron Russell  – 18 punktów. Gas Sales Piacenza rundę zasadniczą zakończyła ostatecznie na 5. pozycji, a Allianz Milano na 8.

Pallavolo Padova podejmowało NBV Veronę. Spotkanie tych zespołów zakończyło się w tie-breaku, a lepsi okazali się gospodarze. W ich szeregach pierwsze skrzypce grał Toncek Stern, który mógł pochwalić się 27 punktami, 5 z nich wywalczył bezpośrednio zza linii 9. metra. Wojciech Włodarczyk zdobył natomiast 15 oczek. Skończył 14 z 26 swoich ataków, do tego miał asa serwisowego. Jego zespół rywalizację zakończył na przedostatnim miejscu w tabeli, która daje mu awans do nowej formuły play-off.

Wygraną 3:1 sezon zasadniczy zakończył 3. zespół ligowej klasyfikacji – Itas Trentino. Ekipa prowadzona przez Angelo Lorenzettiego podejmowała Consar Ravennę i oddała rywalom tylko drugą odsłonę. Ponownie z dobrej strony pokazał się Nimir Abdel-Aziz, który z 21 oczkami był liderem swojej drużyny. Wiele wniósł również serbski środkowy – Srećko Lisinac, zapisując na swoim koncie 15 punktów. Komplet punktów w walce z ostatnią w tabeli Top Volley Cisterną zgarnęli siatkarze Leo Shoes Modeny. Zawodnicy prowadzeni przez Andreę Gianiego tylko w drugim secie ustąpili pola rywalom, w pozostałych okazali się lepsi, a zwłaszcza set numer trzy i cztery przebiegał pod ich dyktando. Z bardzo dobrej strony pokazał się Daniele Lavia, który miał 64% skutecznych ataków, w sumie zdobył 19 oczek. Gracze z Modeny pierwszą część sezonu zakończyli na 7. miejscu.

Już w poprzedniej rundzie pierwsze miejsce w tabeli zapewnili sobie siatkarze Sir Safety Perugii i Vital Heynen w ostatnim spotkaniu sezonu zasadniczego wystawił mocno rezerwowy skład. Nie podjął on nawet walki z 6. drużyną tabeli – Vero Volley Monzą. Perugia tylko w trzecim secie dobrnęła do 20 punktów, a w każdej z partii wyraźną inicjatywę mieli goście. Dość powiedzieć, że tylko Aleksandar Atanasijević w zespole z Perugii mógł pochwalić się dwucyfrowym wynikiem. Po stronie Monzy liderami byli Adis Lagumdzija oraz Donovan Dzavoronok, każdy z nich miał po 12 oczek na swoim koncie.

Zgodnie z nową formułą fazy play-off zespoły z miejsc 6-11 będą walczyć o awans do ćwierćfinałów. Tam czekać będzie już 5 pierwszych drużyn. Zarówno w pierwszej części fazy play-off, jak i w ćwierćfinałach walka będzie toczyć się do dwóch zwycięstw. Najważniejsze spotkania tego sezonu będą rozgrywane natomiast do trzech wygranych meczów.

Pary I rundy play-off (miejsca 6-11):