Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > W Tokio rozpoczęły się turnieje siatkówki plażowej

W Tokio rozpoczęły się turnieje siatkówki plażowej

W Tokio rozpoczął się w sobotę turniej siatkówki plażowej. Rozegrano pierwsze mecze w trzech grupach żeńskich i w dwóch męskich. Turniej miał się zacząć meczem czeskiej pary Slukova/Hermannova z Japonkami Ishii/Murakami, ale w związku z pozytywnym testem na COVID-19 jednej z Czeszek gospodynie wygrały to spotkanie walkowerem. Na zakończenie dnia można było zobaczyć ciekawy mecz, w którym Norwegowie Mol/Sorum wygrali po tie-breaku z Australijczykami.

W grupie A siatkarek plażowych Kanadyjki Pavan/Melissa pewnie w dwóch setach poradziły sobie z holenderską parą Stam/Schoon. Siatkarki z Ameryki Północnej tym samym doskonale rozpoczęły turniej i są bliskie awansu do fazy pucharowej. W drugim spotkaniu tej grupy Szwajcarki Verge-Depre/Heidrich dość łatwo poradził sobie w pierwszym secie z Niemkami Sude/Borger, rozbijając rywalki do 8. W drugiej partii to jednak Niemki były górą, wygrywając na przewagi. O wyniku rozstrzygał tie-break, który padł łupem reprezentantek Szwajcarii.

W grupie C faworyzowane Brazylijki Aghata i Duda zgodnie z oczekiwaniami pokonały w dwóch setach rywalki z Argentyny. Aghata, która pięć lat temu w parze z Barbarą zajęła miejsce tuż za podium, tym razem liczy na olimpijski medal. Argentynki tylko w pierwszym secie sprawił faworytkom nieco problemu, druga partia przebiegała już wyraźnie pod dyktando Canarinhes.

Kanadyjki Bansley/Brandie od wygranego seta rozpoczęły mecz z rywalkami z Chin. W drugiej partii inicjatywę jednak przejęły już Wang i X.Y. Xia, które doprowadziły do tie-breaka. W decydującej partii Chinki wygrały 15:11 i to one cieszył się z pierwszego zwycięstwa w turnieju olimpijskim w Tokio.

Z powodu pozytywnego testu Markety Slukovej nie odbył się mecz pomiędzy gospodyniami turnieju a czeską parą. Ishii i Murakami otrzymały walkowera. Sporo emocji było za to w drugim meczu tej grupy, w którym Szwajcarki Huberli/Betschart spotkały się z niemiecką parą Ludwig/Kozuch. Pierwszy set po emocjonującej końcówce na przewagi wygrały Niemki, w drugim, również na przewagi, triumfowały siatkarki ze Szwajcarii. W tie-breaku walka trwała do samego końca, ostatecznie to Huberli i Betschart wygrały 16:14 i całe spotkanie 2:1.

(23:25, 22:20, 16:14)

W pierwszym meczu grupy A turnieju męskiego Rosjanie Leszukow/Semenow spotkali się z doświadczoną parą z Hiszpanii Herrera/Gavira. Rosjanie wygrali ten mecz w dwóch setach, ale obie partie były niezwykle zacięte i Hiszpanom niewiele zabrakło, by doprowadzić do tie-breaka.

W drugim meczu tej grupy norweska para Mol/Sorum mecz z Australijczykami McHugh/Schumann rozpoczęła od seta wygranego 21:18. W drugiej partii takim samym wynikiem triumfowali siatkarze z Antypodów, którzy doprowadzili do remisu. W zaciętym tie-breaku ponownie górą byli Norwegowie i to oni zapisali na swoim koncie pierwszą wygraną w turnieju.

W grupie D Brazylijczycy Alison i Alvaro Filho pewnie pokonali w dwóch setach swoich rywali z Argentyny. Azaad i Capogrosso próbowali walczyć, jednak ich doświadczeni rywale cały czas utrzymywali bezpieczną przewagę i oba sety wygrali bez zbędnych nerwów.

Doświadczona amerykańska para Lucerna/Dalhauser musiała na inaugurację zmagań uznać wyższość swoich rywali z Holandii. Brouwe i Meeuwsen wygrali to spotkanie 2:0, w setach do 17 i do 18, co sugeruje, że w Tokio mogą liczyć się w walce o medale. Porażka siatkarzy z USA nie wyklucza jeszcze ich awansu do fazy pucharowej, ale miejsca na błąd jest już coraz mniej.