Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > Vital Heynen: To dla mnie stracona szansa

Vital Heynen: To dla mnie stracona szansa

Po raz drugi w tej edycji Siatkarskiej Ligi Narodów Polska grała Niemcami. W pierwszym meczu biało-czerwone wygrały 3:2, w drugim Polki triumfowały 3:1. – Polki zasłużyły na taki sukces nie tylko tym meczem, ale i całym występem w tych rozgrywkach. Jeśli kończysz fazę zasadniczą na pierwszym miejscu, to zasługujesz, żeby walczyć o medale – powiedział w rozmowie z Jakubem Balcerskim na łamach Sport.pl Vital Heynen, trener reprezentacji Niemiec.

Pierwszy mecz ćwierćfinałowy w Arlington rozpoczął się od dominacji biało-czerwonych. Rywalki ani przez moment nie potrafiły dotrzymać korku Polkom. Dopiero w kolejnych setach nastąpiła bardziej zacięta walka. – Postawmy sprawę jasno: początek meczu był fatalny. To był nasz najgorszy set w trakcie całej Ligi Narodów. Takie mecze, jak ten ćwierćfinał to „finały”, bo przegrywasz i odpadasz. Czuję, że Polska była lepiej przygotowana na taki „finał” niż my. W pierwszym secie byliśmy gotowi tylko być na boisku. A nie tego chcieliśmy. Dobrze, że udało się wrócić do gry po tym okropnym starcie. Potem robiliśmy już tylko to, co sobie obiecaliśmy: walczyliśmy do samego końca – otwarcie powiedział trener Niemek Vital Heynen.

W reprezentacji Polski obok Magdaleny Stysiak bardzo dobrze zagrały Olivia Różański i Martyna Łukasik. Po drugiej stronie siatki wyraźną liderką była Hanna Orthmann. – Stysiak kontrolowaliśmy nieźle, ale nie wyjątkowo. Zresztą było sporo walki, trochę nerwów, jak w wielu tego typu meczach, po każdej ze stron, także u Polek. Jasne dla nas jest to, że mieliśmy swoje szanse w czwartym secie i ich nie wykorzystaliśmy. Nie chcę zostać źle zrozumiany, ale myślę, że w końcówce, to nie Polska wygrała, tylko my nie użyliśmy okazji, które się wtedy pojawiły. Musieliśmy za to zapłacić. Dwa razy mieliśmy szansę na piłki setowe, żadnej nie wykorzystaliśmy. Rozmawiamy tuż po meczu, jestem bardzo zawiedziony. Nienawidzę przegrywać – przyznał szkoleniowiec Niemek.

Vital Heynen: Muszę się oswoić z tą przegraną

Dla obu zespołów był to bardzo ważny mecz. Dla obu drużyn już sam awans do ósemki był sukcesem. – Cóż, to najlepszy wynik niemieckich siatkarek od piętnastu lat. To nie byle co, ale tuż po meczu nie zdążysz nabrać dystansu do tego wyniku, po takiej porażce. Teraz nie potrafię, ale jutro powiem, że to niesamowite, że byliśmy w finałach Ligi Narodów. Na razie tego jeszcze tak nie widzę, to dla mnie stracona szansa. Bardzo jej żałuję – stwierdził Heynen. – Taki jest sport i muszę dodać, że Polki zasłużyły na taki sukces nie tylko tym meczem, ale i całym występem w tych rozgrywkach. Jeśli kończysz fazę zasadniczą na pierwszym miejscu, to zasługujesz, żeby walczyć o medale. Przepraszam, dzisiaj nie jestem najlepszym rozmówcą. Muszę się oswoić z tą przegraną. I na razie, tuż po meczu, jest mi trudno – zakończył.