Strefa Siatkówki – Mocny Serwis

W USA wystartuje zawodowa liga siatkarek, niecodzienny format

fot. fivb-org

Po 18 latach przerwy pojawi się zawodowa liga siatkarek w Stanach Zjednoczonych. To rezultat pracy nowo utworzonej amerykańskiej organizacji żeńskiego sportu, Athletes Unlimited. Według planu liga siatkarek w USA wystartuje w lutym 2021 roku, a udział w niej mają wziąć najlepsze amerykańskie zawodniczki oraz młode talenty z tego kraju.

Ostatni raz amerykańskie siatkarki mogły rywalizować w rodzimej lidze w 2003 roku. Rozgrywki musiały jednak zakończone, ponieważ przynosiły straty ze względu na brak reklamodawców. Przez bardzo długi czas podobna sytuacja występowała w męskiej siatkówce, lecz w 2017 roku udało się wznowić ligę. Jest ona jednak rozgrywana w dwóch różnych formatach: National Volleyball Association i Volleyball League of America.Projekt wznowienia żeńskiej ligi siatkówki jest wspierany przez tamtejszą federację siatkarską. Mecze ligowe będą się odbywały w jednym mieście, a całe rozgrywki mają trwać sześć tygodni. Ma w nich zagrać 48 zawodniczek: najlepsze siatkarki świata, członkinie kadry Stanów Zjednoczonych, Amerykanki grające profesjonalne w siatkówkę oraz absolwentki uniwersytetów z ligi NCAA. Na razie wiadomo, że o tym, kto zostanie zaproszony do udziału w lidze zadecydują m.in. Jordan Larson oraz Foluke Akinradewo, które wraz z innymi osobami utworzą komisję zawodników przy Athletes Unlimited Volleyball. Jej zadaniem będzie także ustalanie zasad rozgrywek.

Liga będzie innowacyjna na wiele sposobów. Nie zostaną wcześniej ustalone drużyny, lecz będą się one zmieniać co tydzień. Każda z zawodniczek będzie zbierała punkty na podstawie zwycięstw zespołu oraz swoich indywidualnych występów. Cztery najlepsze siatkarki w rankingu zostaną kapitanami ekip i będą wybierać skład zespołu na kolejną rundę (w każdej rundzie zespoły rozegrają po trzy mecze). Athletes Unlimited Volleyball szuka telewizji, która chciałaby transmitować rozgrywki.

źródło: inf. własna, usavolleyball.org, worldofvolley.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-06-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved