Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-17: Złe miłego początki, Polska wygrywa z Finlandią

ME U-17: Złe miłego początki, Polska wygrywa z Finlandią

Po pierwszym secie meczu mistrzostw Europy U-17 Polska – Finlandia nad naszymi siatkarzami wisiało już widmo końca marzeń o medalu. Jednak Polacy chyba uświadomili sobie, że porażka w tym meczu absolutnie nie wchodzi w grę i trzy następne partie rozstrzygnęli na swoją korzyść.

W mecz lepiej weszli Polacy, którzy po zbiciu Jakuba Szczurowskiego odskoczyli od rywali na 5:2. Ci jednak nie zamierzali się poddawać, a po akcji Ville Vainio wrócili do gry. Przy serwisie Janne Kolehmainena to Skandynawowie zaczęli przejmować inicjatywę na boisku. Punktową zagrywkę dołożył Eeli Kuukasjarvi, a fiński blok powodował, że biało-czerwoni byli coraz bardziej bezradni (16:10). Pojedyncze zagrania Igora Nurkiewicza czy Oskara Trawki nie poderwały ich już do walki. Przeciwnicy do końca premierowej odsłony kontrolowali wynik. Ostatecznie po błędzie Maksymiliana Durskiego triumfowali w niej 25:16.

W drugim secie przebudzili się Polacy, którzy za sprawą Bartosza Chrzanowskiego zaczęli budować sobie przewagę. Kolejne punkty zdobywali przy serwisie Macieja Korony, a po akcji Szczurowskiego trzymali przeciwników na dystans (11:7). Viktor Viljamaa próbował poderwać Finów do walki, ale skuteczna postawa na siatce Trawki powodowała, że podopieczni Artura Łozy poczynali sobie coraz pewniej (15:10). Trudne serwisy dołożył Szczurowski, a po kontrze Nurkiewicza biało-czerwoni zbliżali się do wyrównania stanu meczu (21:13). W końcówce Skandynawowie poprawili nieco wynik, ale i tak Trawka dał pewną wygraną Polakom (25:18).

Trzecia odsłona zaczęła się od walki cios za cios. Na udane zagrania Szczurowskiego odpowiadała Viljamaa, a wynik oscylował wokół remisu. Dopiero przy serwisie Filipa Falkowskiego do głosu zaczęli dochodzić Polacy, którzy po bloku zyskali przewagę (12:8). Na siatce pokazał się Nurkiewicz, a przy zagrywce Chrzanowskiego dystans dzielący oba zespoły jeszcze się powiększył (19:13). Biało-czerwoni kontrolowali wynik. W końcówce asa serwisowego dołożył jeszcze Szczurowski, a jego koledzy popisali się szczelnym blokiem. Ostatecznie ten set padł łupem Polaków 25:14.

W czwartym secie początkowo walka trwała cios za cios, ale przy zagrywce Vainio to Skandynawowie wysforowali się na prowadzenie (7:4). Wygrywali jeszcze 11:8, ale Chrzanowski na spółkę ze Szczurowskim odrobili straty po stronie biało-czerwonych. Później poszli za ciosem, a Trawka pozwolił im dojść do głosu (17:14). Dołożyli szczelny blok, a po zbiciu Chrzanowskiego zbliżali się do zwycięstwa. Zaporę nie do przejścia na siatce stanowił Nurkiewicz, a w końcówce Finowie nie mieli już siatkarskich argumentów. Ostatecznie Polacy wygrali 25:18, odnosząc tym samym drugie zwycięstwo w mistrzostwach Europy.

Polska – Finlandia 3:1
(16:25, 25:18, 25:14, 25:18)

Polska: Kiciński, Szczurowski (12), Trawka (13), Korona (3), Nurkiewicz (12), Falkowski (4), Olejniczak J. (libero) oraz Durski, Chrzanowski (14), Olejniczak W. i Dudek (3)
Finlandia: Kuukasjarvi (2), Kolehmainen (7), Viljamaa (17), Vainio (7), Siika-Aho (17), Ruohola (4), Salmijarvi (libero), Kukkonen (libero) oraz Kaijanto (1), Puhakka (1) i Vanhatupa (1)