Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > ME U-17 K: Złoto dla Włoszek, brąz dla Chorwatek

ME U-17 K: Złoto dla Włoszek, brąz dla Chorwatek

Za nami decydujące o medalach mecze na mistrzostwach Europy siatkarek do lat 17. Na najwyższym stopniu podium stanęły młode reprezentantki Włoch, które w dwóch pierwszych setach nie dały szans rówieśniczkom z Turcji. Turczynki wróciły do gry w trzecim secie, ale w czwartym Italia postawiła kropkę nad „i”.  Brąz zgarnęła reprezentacja Chorwacji, która w czterech setach pokonała Grecję. Jednostronny był tylko czwarty, ostatni set.

W mecz o brąz lepiej weszły Chorwatki, które wykorzystały przede wszystkim błędy rywalek, dobrze grały blokiem. W ataku nieco lepsze były Greczynki, ale nic im to nie dało. W partii numer dwa  Greczynki bardzo męczyły się w ataku, ale Chorwatki oddały im mnóstwo punktów po błędach własnych, popełniając ich aż 16. W ten sposób trudno wygrać seta nawet mając lepszą skuteczność ataku. W meczu było zatem 1:1.  W trzecim secie reprezentacja Chorwacji do skuteczniejszego ataku od rywalek dołożyła kolejne bloki, ograniczyła nieco błędy i objęła prowadzenie w meczu 2:1.  Czwarty set był zupełnie zdominowany przez Chorwatki, wygrały go 25:10 przeważając w każdym elemencie. W całym meczu ogromna przewaga Chorwatek była w bloku (12:1), w zagrywce było 5:2.  Chorwatki ogólnie miały także lepszą skuteczność ataku (41% przy 32% rywalek).

Chorwacja  – Grecja 3:1
(25:21, 22:25, 25:21, 25:10)

W pierwszych dwóch setach meczu finałowego Turczynki nie miały nic do powiedzenia w starciu z włoskimi kadetkami. Zostały zupełnie zdeklasowane w ataku, do tego działał włoski blok i zagrywka.  W drugiej odsłonie Turczynki nie przekroczyły nawet granicy 10 punktów.  W trzeciej partii przy tak wysoko wygranych setach w szeregi Włoszek wkradła się dekoncentracja. Spadła skuteczność ataku, pojawiło się więcej własnych błędów  i w efekcie wykorzystały to Turczynki przedłużając nieco spotkanie o złoto. W czwartej partii Włoszki wróciły do swojej dobrej gry. Prowadziły już 21;11 i choć w końcówce oddały nieco inicjatywę rywalkom, to wypracowana wcześniej przewaga okazała się wystarczająca  i mogły cieszyć się z miejsca na najwyższym stopniu podium.  W całym meczu włoskie kadetki przeważały w ataku mając 44% skuteczności przy 22% Turczynek.  W bloku było 18:10, a asach serwisowych 8:8.

Turcja – Włochy 1:3
(12:25, 8:25, 25:21, 19:25)