Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-17 K: Poznaliśmy grono półfinalistek, niestety bez Polek

ME U-17 K: Poznaliśmy grono półfinalistek, niestety bez Polek

Zakończyła się faza grupowa mistrzostw Europy siatkarek do lat 17, które rozgrywane są w Czechach. Awans do półfinału wywalczyły zespoły Serbii, Niemiec, Włoch i Turcji. Nie ma w tym gronie biało-czerwonych, które po trzech wygranych i dwóch porażkach zajęły dopiero czwarte miejsce w grupie. Podopieczne trenera Waldemara Kawki zagrają o miejsca 5-8, a ich rywalem w sobotę będzie reprezentacja Holandii.

Niemki w ostatnim swoim meczu grupowym pokonały 3:0 reprezentację Chorwacji. Chociaż wszystkie trzy sety były wyrównane i zacięte, to nasze zachodnie sąsiadki w końcówkach były minimalnie lepsze od rywalek. Zwycięstwo to dało Niemkom awans na drugie miejsce w tabeli, ale by być pewnym awansu do półfinału, musiały poczekać na wynik kolejnego spotkania i liczyć na zwycięstwo Serbii.

Serbki wywiązały się z roli faworyta i odniosły piąte zwycięstw z rzędu w tym turnieju, pokonując 3:0 Holandię. Tym samym młode siatkarki z Serbii zapewniły sobie pierwsze miejsce w grupie, dały awans do półfinału Niemkom, zamykając jednocześnie drogę do medalu Pomarańczowym. Holenderki ostatecznie zajęły trzecie miejsce w grupie.

Na czwartej pozycji uplasował się zespół Bułgarii, który w trzech setach pokonał rówieśniczki z Czech. Dzięki temu Bułgarki walczyć będą jeszcze o miejsca 5-8, Czeszki natomiast, podobnie jak reprezentacja Chorwacji, kończą już swój udział w mistrzostwach.

(14:25, 23:25, 19:25)

W ostatnim dniu rozgrywek grupowych w grupie II zespół Słowenii pewnie wygrał w trzech setach z Finlandią. Słowenki miały szanse na awans do półfinału, musiały jednak liczyć na porażki Polek i Turczynek. Tak się nie stało i reprezentacja Słowenii ostatecznie zajęła trzecie miejsce w grupie, z kolei zespół Finlandii zakończył już swój udział w turnieju, zajmując z bilansem pięciu porażek ostatnie miejsce w grupie.

Niezwykle istotny ze względu na kształt tabeli i awans do półfinału był mecz biało-czerwonych z Włochami. Polki walczyły, jednak uległy rywalkom 1:3, czym zamknęły sobie drogę do półfinału. Azzurre zajęły pierwsze miejsce w grupie dzięki tej wygranej i w sobotnim półfinale zmierzą się z Niemkami. Rywalem polskiego zespołu w meczach o miejsca 5-8 będzie Holandia.

Swojej szansy nie wypuściły z rąk Turczynki, chociaż też miały kłopoty w meczu z reprezentacją Węgier. Ostatecznie jednak wygrały 3:1, dzięki czemu zajęły drugie miejsce w grupie i awansowały do półfinału, w którym zmierzą się z Serbią. Zespół z Węgier zajął 5. miejsce w grupie i odpadł z dalszej rywalizacji.