Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-17 K: Polki na 5. miejscu w Europie po wygranej z Bułgarią

ME U-17 K: Polki na 5. miejscu w Europie po wygranej z Bułgarią

Reprezentacja Polski kadetek w swoim ostatnim występie na mistrzostwach Europy do lat 17 pokonała w trzech setach rywalki z Bułgarii. Taki wynik zapewnił podopiecznym trenera Waldemara Kawki piąte miejsce w turnieju. Mimo przeciwności i urazów biało-czerwone zakończyły udział w ME z zaledwie dwoma porażkami i pięcioma wygranymi, z pewnością żałując grupowej przegranej z Turcją, która zamknęła im drogę do półfinału. Pocieszeniem może być fakt, że Polki uległy tylko mistrzyniom i wicemistrzyniom Starego Kontynentu.

Mecz rozpoczął się od prostych błędów Polek, które pozwoliły wyjść rywalkom na prowadzenie 5:1. Biało-czerwone wprawdzie szybko odrobiły straty, jednak Bułgarki znów odskoczył na cztery punkty (9:5). Dwa asy serwisowe Zofii Sobanty znów pozwoliły naszym siatkarkom zmniejszyć straty, ale przeciwniczki cały czas były o jeden dwa punkty lepsze. Dopiero po skutecznej zagrywce Zofii Brzozy naszym reprezentantkom udało się doprowadzić do remisu 15:15, a po chwili wyjść na prowadzenie 17:16. Polki wykorzystały bezradność w przyjęciu i proste błędy Bułgarek i po zagrywce Antoniny Serafinowskiej prowadziły już 21:17. W końcówce podopieczne trenera Waldemara Kawki nie dały już sobie odebrać prowadzenia. Skuteczny atak Brzozy i autowe zbicie rywalek dało im wygraną w pierwszym secie do 20.

Polki o wiele lepiej rozpoczęły drugą partię i trener zespołu z Bułgarii prosił o przerwę już przy stanie 6:1 dla biało-czerwonych. Rywalki, wykorzystując nasze problemy z przyjęciem, odrobiły straty (10:9), jednak potem seria dobrych zagrywek Oliwii Jaroń znów pozwoliła naszym siatkarkom na odskoczenie przeciwniczkom na kilka punktów (15:10). Po skutecznej zagrywce Zofii Brzozy było już 19:12 dla naszych siatkarek, a gdy dwukrotnie punkty z zagrywki zdobyła Antonina Serafinowska Polska prowadziła już 23:16. Środkowa reprezentacji Polski nie zeszła już z pola zagrywki do końca seta, którego biało-czerwone wygrały pewnie do 16.

Nasze reprezentantki poszły za ciosem i w secie trzecim bułgarski szkoleniowiec poprosił o przerwę już przy stanie 4:0 dla Polek. Pomogła, bo rywalki zaczęły grać o wiele lepiej i skuteczniej w ataku (7:6), w końcu doprowadzając do remisu 8:8. Przez jakiś czas trwała wyrównana walka punkt za punkt, potem jednak biało-czerwone znów odskoczył rywalkom (15:12). Zespół trener Kawki poczuł swoją szansę i grał coraz skuteczniej, a Bułgarki popełniały coraz więcej błędów (19:13). W końcówce zespół z Bułgarii próbował jeszcze szarpać, grał nieźle blokiem, ale nie był w stanie zagrozić już wygranej Polek. Seta wynikiem 25:20 i cały mecz zakończył autowy atak rywalek.

Bułgaria – Polska 0:3
(20:25, 16:25, 20:25)