Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > ME U-17 K: Pierwszy dzień turnieju za nami

ME U-17 K: Pierwszy dzień turnieju za nami

W Serbii i na Węgrzech we wtorek rozpoczęły się mistrzostwa Europy kadetek do lat 17. W turnieju udział bierze między innymi reprezentacja Polski.  Na powitanie z imprezą młode Polki przegrały po ciężkiej walce z Italią. Sensacją na pewno była wygrana Gruzji nad Serbią w tie-breaku. Wygrywały też m.in. Greczynki, Niemki i Bułgarki.

Grupa I

Polki stoczyły zacięty mecz z Włoszkami. Po wygraniu pierwszego seta zupełnie oddały inicjatywę rywalkom. Wróciły jednak do gry w czwartym secie i doprowadziły do tie-breaka. W nim górą były już Włoszki. W ataku i na zagrywce walka była wyrównana, warto jednak zwrócić uwagę na dużą ilość asów serwisowych (13:12 dla Polski).  Polki popełniły jednak aż 35 błędów przy 23 rywalek. Zofia Pinderska zdobyła 23 punkty dla Polski, a Ludovica Tosini 18 dla Włoch.

Sensacją była na pewno porażka Serbii z Gruzją. Po slabym początku wydawało się, że Serbki opanowały sytuację, gdyż pewnie wygrały dwa kolejne sety. Gruzinki doprowadziły jednak do tie breaka, którego pewnie wygrały.  Serbki co prawda lepiej punktowały atakiem (57:46), ale blok paradoksalnie był domeną Gruzji (12:5). W asach serwisowych było 9;5 dla Serbii, popełniły one jednak w tym meczu więcej błędów. Magda Kobaidze oraz Melania Katsitadze były liderkami Gruzji, zdobyły po 18 oczek.

Walki w meczu Bułgarek z Holenderkami nie brakowało. Bułgarki w ważnych momentach potrafiły zachować zimną krew i wygrać końcówkę. Nie wyszedł im tylko drugi set wygrany pewnie przez Holenderki. Warto jednak wspomnieć, że w tej partii Pomarańczowe znakomicie serwowały.  W bloku było 6:3 dla Bułgarek.  Do zwycięstwa swój zespół poprowadziła Wiara Parapunowa zdobywając 19 oczek.

W jednostronnym pojedynku Chorwatki nie dały żadnych szans Estonii i zdeklasowały praktycznie w każdym elemencie. W skuteczności ataku było 55% do 24%, bloku 11:3 a w asach serwisowych 13:3.  Masa Mlinar zdobyła 13 oczek dla Chorwacji.

W pierwszych czterech setach meczu Niemek z Belgijkami forma zespołów falowała, Jeden lub drugi pewnie wygrywał poszczególne partie. Emocji nie zabrakło za to w tie-breaku. W nim w końcówce lepsze okazały się  Niemki.  Były one lepsze w ataku, ale w zagrywce lepiej spisały się Belgijki (13:8 w asach serwisowych). Niemki popełniły za to więcej błędów (39 przy 27 rywalek). Liderką zwyciężczyń była Leana Grozer, zdobyła ona 20  punktów. 21 razy dla Belgijek punktowała Mila Vlahovic.

Tie-breakiem zakończył się też mecz Francuzek z Węgierkami. W decydującej partii górą były Węgierki.  Oba zespoły sporo punktowały zagrywką (18:13 dla Węgier w asach serwisowych). Obie ekipy podobnie zaprezentowały się, jeżeli chodzi o atak, w bloku było 14:11 dla wygranych.

Słowenia żle weszła w mecz z Rumunią, ale w dwóch kolejnych partiach zupełnie zdominowała wydarzenia, zwłaszcza w drugiej wygranej 25:7. Rumunia próbowała jeszcze walczyć w czwartym secie, ale bezskutecznie.  Słowenki lepiej punktowały w ataku (56:31), W bloku nieco lepsze były rywalki (9:4), ale w asach serwisowych było już 11:7 dla zwyciężczyń.  Tani Jurić zdobyła 22 punkty dla Słowenii zaś Carla Parv 12 dla Rumunii.

Czterosetowy był te pojedynek Greczynek z Turcją, zadowolone z boiska mogły schodzić Greczynki, oddały one rywalkom tylko drugiego seta.  Ogólnie było to jednak bardzo wyrównane spotkanie.  Eslem Yilmaz zapunktowała 19 razy dla Turcji, zaś liderką Grecji była Elpida Tikmanidou z 19 oczkami.