Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > TL: Złoty set zadecydował, UNI z siódmym miejscem

TL: Złoty set zadecydował, UNI z siódmym miejscem

W pierwszym starciu o siódme miejsce na koniec sezonu TAURON ligi ze zwycięstwa cieszyły się siatkarki BKS-u PROFI Bielsko-Biała. Również one lepiej rozpoczęły rewanż, choć były minimalnie lepsze od opolanek (25:25). Zawodniczki UNI nie zamierzały jednak spuszczać głów, wyeliminowały błędy i pewnie triumfowały 25:18. Utrzymały lepszą dyspozycję również w trzecim secie, choć BKS był już o krok od sukcesu. Tak się nie stało, podopieczne Nicoli Vettoriego wygrały 25:23. UNI wygrało również czwartą odsłonę, co oznaczało, że o wszystkim rozstrzygnie złoty set. W nim również lepsze były opolanki.

Od początku spotkania między zespołami toczyła się zacięta walka, dopiero dwie akcje Magdaleny Janiuk pozwoliły bielszczankom odskoczyć (5:3). Trudna zagrywka środkowej w chwilę później spowodowała, że przewaga BKS-u wzrosła (8:4), natomiast po zagraniach Gabrieli Orvosovej było już 11:5. Opolanki nie zamierzały się poddać, ciężar gry wzięła na swoje barki Regiane Bidias, skuteczne bloki dołożyły Vivian Pellegrino oraz Oliwia Sieradzka i UNI złapało z rywalkami kontakt punktowy (13:14). Gdy Bidias zatrzymała Aleksandrę Kazałę, było już po 18. Walka punkt za punkt toczyła się do samego końca, jednak ostatecznie blok Kariny Chmielewskiej oraz kontra Orvosovej dały bielszczankom zwycięstwo minimalną różnicą punktów (25:23).

Ataki Kazały oraz blok Janiuk pozwoliły gospodyniom zbudować przewagę już na początku drugiej partii (5:1). Tym razem opolanki znacznie szybciej doprowadziły do wyrównania – uderzenie Sieradzkiej, a także dwa asy serwisowe Pellegrino spowodowały, że inicjatywa była po ich stronie (8:7). Dystans zwiększył się natomiast przy zagrywce Sieradzkiej (12:8). Gdy Pellegrino wykorzystała kontrę, było już 16:11 i chociaż później skuteczne bloki zanotowały Janiuk oraz Orvosova (14:16), to seria zagrań przy serwisie Gabrieli Makarowskiej pozwoliła przyjezdnym odbudować przewagę (20:14). Nie wypuściły one już wygranej z rąk, a przypieczętowała ją Makarowska (25:18).

Mocna zagrywka Dominiki Pierzchały otworzyła trzecią odsłonę (3:0). Kontra w wykonaniu Orvosovej powiększyła dystans (7:3), jednak ponownie jej zespół nie zdołał go utrzymać – przy serwisie Sieradzkiej UNI złapało kontakt punktowy (6:7). Chwilę później przewaga gospodyń wynosiła cztery punkty za sprawą błędu Bidias i asa serwisowego Kazały (11:7). Opolanki ambitnie walczyły, ale długo inicjatywa była po stronie ich rywalek. Dopiero w końcówce na tablicy wyników pojawił się remis, gdy Orvosova zepsuła atak (20:20). Kolejny błąd w wykonaniu Kazały dał przyjezdnym piłki setowe, a drugą z nich wykorzystała Kinga Stronias (25:23).

W czwartego seta lepiej weszły opolanki za sprawą ataków Stronias, Pellegrino oraz Bidias, a także błędów rywalek (8:3). As serwisowy Chmielewskiej, a chwilę później Kazały pozwoliły gospodyniom zbliżyć się do UNI (11:13), jednak akcje przy zagrywce Makarowskiej spowodowały, że przyjezdne odbudowały przewagę (17:12). Gdy Kazała zatrzymała Sieradzką, a  Martyna Borowczak wykorzystała kontrę, bielszczanki ponownie zmniejszyły dystans (17:19). Bloki Orvosovej oraz Martyny Świrad na Bidias w końcówce dały im natomiast remis (21:21). Nie zdołały już jednak przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść – ich błędy własne dały minimalną przewagę UNI, a skuteczne uderzenie Bidias zakończyło mecz (25:22).

Bielszczanki wygrały pierwsze spotkanie w rywalizacji o siódme miejsce, więc o tym, kto ostatecznie zajmie tą lokatę miał zadecydować złoty set. Ten lepiej rozpoczęły gospodynie (5:2), jednak opolanki szybko doprowadziły do wyrównania (6:6). Siatkarki BKS-u zanotowały spory przestój, co wykorzystały ich rywalki obejmując prowadzenie (8:6). Podopieczne trenera Bartłomieja Piekarczyka nie zamierzały łatwo się poddać, chwilę później wyrównały wynik (8:8), ale końcówka należała już do zespołu UNI, który wygrał 15:13 i zakończył sezon na siódmym miejscu.

MVP: Kinga Stronias

BKS PROFI Bielsko-Biała – UNI Opole 1:3, złoty set: 13:15
(25:23, 18:25, 23:25, 22:25)

BKS: Orvosova (24), Borowczak (16), Kazała (15), Janiuk (9), Pierzchała (5), Chmielewska (3), Drabek (libero) oraz Mazur (libero), Szlagowska (4), Świrad (3), Polak (1), Łyszkiewicz (1) i Bartkowska
UNI: Stronias (18), Bidias (18), Pellegrino (16), Orzyłowska (14), Sieradzka (13), Makarowska (5), Adamek (libero) oraz Pamuła, Wołodko i Bączyńska