Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Szesnastolatka bohaterką finału Pucharu Rosji – mówią o niej „żeński Czajkowski siatkówki”

Szesnastolatka bohaterką finału Pucharu Rosji – mówią o niej „żeński Czajkowski siatkówki”

fot. cev.eu

Kazańskie siatkarki po raz kolejny zrobiły sobie dobry prezent na Sylwestra. Podobnie jak zeszłej zimy pokonały Dinamo Moskwa w finale Pucharu Rosji tym samym wynikiem 3:1. Kluczem do zdecydowanego zwycięstwa Dinamo-Ak Bars była znakomita gra defensywna, niezawodny blok i zagrywka wschodzącej gwiazdy rosyjskiej siatkówki.

3 października w meczu ligowym Dinamo-Ak Bars na własnym boisku przegrało z głównym rywalem z Moskwy 2:3. W zespole z Kazania zabrakło wtedy równorzędnej rozgrywającej, która mogłaby zastąpić kontuzjowaną Starcewą, a także drugiego skrzydła, które mogłoby odciążyć Samantę Bricio. Do czasu finału Pucharu Rosji w Moskwie oba te problemy zostały wyeliminowane.Starcewa już w pełni wyleczyła się z kontuzji, a trener Rishat Giliazutdinow powierzył rolę drugiej przyjmującej 16-letniej Arinie Fedorowcewej, nazywanej przyszłością rosyjskiej siatkówki. – Fedorowcewa jest wyjątkową zawodniczką, wie już, jak wiele zdziałać na boisku. Takich siatkarek dawno nie mieliśmy. Bardzo dobra, obiecująca dziewczyna – powiedziała przed sezonem Tatiana Graczewa, srebrna medalistka igrzysk olimpijskich z Sydney.

W internecie można znaleźć kompilacje zagrań młodej gwiazdy, a w niektórych z nich nazwano ją „żeńskim Czajkowskim siatkówki”.

W finale Fedorowcewa rzadko brała udział w ataku (8/22, 36%), ale duży wpływ na wynik miała atakującą zagrywką (jak w półfinale z Dinamo Krasnodar). Niemal każdy jej występ w polu zagrywki sprawiał jej przeciwnikom wiele problemów w odbiorze i pozwalał drużynie z Kazania na seryjne zdobywanie punktów. W drugim secie przy serwisach Fedorowcewej wynik zmienił się z 18:17 na 22:17, w trzecim – 14:10 na 17:10, w czwartym – 22:22 na 25:22.

Kiedy Fedorowcewa odrzuca przeciwniczki od siatki, Dynamo-Ak Bars może wykorzystać w bloku najlepszą obecnie środkową w lidze Irinę Korolewą. Taki układ sprawdził się najlepiej w końcówce meczu Najpierw Fedorowcewa uzyskała asa, a potem Korolewa dwa razy z rzędu zablokowała Brazylijkę Natalię Pereirę.

Młoda siatkarka zagrywała 26 razy w finale – 10 więcej niż jakakolwiek inna zawodniczka. Co więcej, tylko raz popełniła błąd w tym elemencie – to niesamowita stabilność jak na tak młodego siatkarza. Trenerzy i eksperci zwracają uwagę na jej rozwagę i dojrzałe podejście do siatkówki. Nawet po zwycięstwie dość powściągliwie świętowała sukces.

Nie jestem przyzwyczajona do publicznego okazywania emocji. Bardzo się cieszę, że w pełni rozegrałem decydujące mecze, to wspaniałe przeżycie. Od samego początku miałyśmy za zadanie wywarcie presji na przeciwnika we wszystkich elementach. Na początku grze nie wyszło. Ale później dostałyśmy kopa  i wszystko poszło – powiedziała Fedorowcewa.

Zdobycie Pucharu Rosji w wieku 16 lat nie jest rekordem w Rosji. Takim samym osiągnięciem może się pochwalić inna wielka zawodniczka – Jekaterina Gamowa. Fedorowcewa już jako 15 latka była w składzie na finał pucharu, ale wtedy nie pojawiła się na boisku.

źródło: inf. własna, sport.business-gazeta.ru

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-12-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved