Strona Główna > Aktualności > Srebrna LE M: Węgry rywalem Łotwy w finale

Srebrna LE M: Węgry rywalem Łotwy w finale

Reprezentacja Węgier zagra z Łotwą w finale Srebrnej Ligi Europejskiej siatkarzy. Węgrzy pozbierali się po porażce na wyjeździe z Cyprem i w sobotę u siebie pokonali rywali bardzo pewnie, mając problemy jedynie w trzecim, przegranym na przewagi secie.  Doprowadzili tym samym do złotego seta, w którym okazali się lepsi.  Pierwszy mecz finału już w czwartek 6 lipca, gospodarzem będzie Łotwa.

W mecz lepiej weszli Węgrzy, szybko wypracowali sobie prowadzenie 3:1. Prezentowali oni siatkówkę lepszą w każdym elemencie (8:3). Reprezentantom Cypru trudno było znaleźć jakikolwiek punkt zaczepienia w starciu z dobrze dysponowanym przeciwnikiem (11:7, 18:8), zdobywanie punktów przychodziło im z ogromnym trudem i ostatecznie zdobyli ich zaledwie 13. Swoją dobrą passę reprezentacja Węgier kontynuowała w kolejnej części meczu (3:1, 7:4), przeważali oni głównie w elemencie ataku (13:6). Ich dominacja nad zespołem Cypru nie podlegała żadnej dyskusji, grali oni przede wszystkim zespołowo, nie było na boisku wyraźnego lidera, tylko każdy dokładał swoją cegiełkę. W pewnym momencie prowadzili oni różnicą aż dziesięciu oczek (17:7). Bardzo wysoką przewagę utrzymali oni aż do końca tej partii.

Na początku seta trzeciego w lepszej sytuacji byli Węgrzy mając dwa oczka zapasu, Cypryjczycy jednak opanowali sytuację i poprawili zdecydowanie swoją grę przede wszystkim w ofensywie i to oni prowadzili 11:7. Przez pewien czas utrzymywali oni kilkupunktowy zapas, ale rywale sukcesywnie się zbliżali, w pewnym momencie Węgrzy wyrównali na 18:18. Odskoczyli oni kilka chwil później na dwa oczka (22:20) i byli bardzo blisko zwycięstwa. Ostatecznie gra toczyła się na przewagi, gdzie lepszy okazał się Cypr. Początek kolejnej odsłony był wyrównany (3:3). Węgrzy zdołali odskoczyć na dwa oczka i powoli przejmowali inicjatywę (10:6). Węgrzy powoli zbliżali się do zwycięstwa w całym spotkaniu (15:10, 21:14). Wrócili do dyspozycji z dwóch pierwszych setów i ostatecznie pozwolili zdobyć zawodników z Cypru zaledwie 16 punktów. Spotkanie zakończyli udanym blokiem. O losach awansu do finału zdecydować miał zatem złoty set.

Początek decydującej partii był wyrównany. Węgrzy prowadzili 8:6. Rywale jednak nie ustępowali, najpierw zbliżyli się na jeden punkt, a kilka chwil później było już 9:9. Dalsza część seta należała do Węgrów i to oni zagrają w finale z reprezentacją Łotwy.  Głównym mankamentem Cypru był atak, zanotowali oni 41% skuteczności w tym elemencie popełniając przy tym aż 15 błędów. Węgrzy atakowali ze skutecznością 55%, ale w asach serwisowych było 5:2 dla Cypru.  Gábor Bogoly zdobył dla wygranych 22 oczka, a 19 dołożył Kristof Horvath.  Marios Stroukarevits i Odysseas Savvides zapunktowali po 16 razy dla Cypru.

Węgry – Cypr 3:1
(25:13, 25:16, 25:27, 25:16)
złoty set: 15:12 dla Węgier

Węgry: Ambrus (12), Tomanoczy (4), Bogoly (22), Horvat (19), Keen (3), Kesckemeti (18), Kiss  (libero) oraz Boldizsar (3), Peter
Cypr: Savvides (16), Stroukarevits (16), Skordis (12), Alexiou (4), Mavrommatis (2), Michael (13) Charlambides  (libero) oraz Chrysostomou, Karkidis, Nikolaou (1)