Strona Główna > Aktualności > Srebrna LE M: Łotwa ze złotym medalem

Srebrna LE M: Łotwa ze złotym medalem

Duży sukces odniosła w niedzielę reprezentacja Łotwy siatkarzy. W drugim meczu finałowym Srebrnej Ligi Europejskiej podopieczni trenera Michała Mieszko Gogola po raz kolejny pokonali kadrę Węgier. Nie dali oni rywalom najmniejszych szans pokazując swoją wyższość w każdym elemencie siatkarskiej sztuki.  Łotwa tym samym zdobyła złote medale tych rozgrywek i w przyszłym sezonie zagra już w Złotej Lidze Europejskiej.

ZNAKOMITA POSTAWA ŁOTEWSKICH SIATKARZY

Reprezentacja Łotwy po wygranej na Węgrzech w pierwszym meczu finałowym była stawiana w roli faworyta i nie zawiodła. Po ataku Kristapsa Smitsa podopieczni Michała Mieszko Gogola prowadzili 2:0 w pierwszym secie.  Łotysze zbudowali sobie czteropunktową przewagę (10:6), ale Gabor Bogoly poderwał swój zespół do walki, popracował zagrywką i zrobiło się 10:10. Akcja Smitsa w ataku i dobra zagrywka Gustavsa Freimanisa sprawiła jednak, że podopieczni trenera Gogola prowadzili 15;12.  W dalszej fazie seta dobra gra na siatce pozwoliła Łotwie przeważać 21;17. Smits dał swojej ekipie piłki setowe (24:19), Węgrzy obronili dwie z nich, ale ostatniego ataku rywali już nie obronili.

Choć na początku kolejnej odsłony Łotysze wygrywali dwoma oczkami, to rywale wyrównali gdy zagrywał Cameron Illés Keen (3:3).  Zespoły były w kontakcie punktowym  do momentu, gdy zagrywki Freimanisa i akcje przy siatce Renarsa Jansonsa pozwoliły gospodarzom prowadzić 12:8. Łotwa sukcesywnie budowała prowadzenie, po ataku Avatarsa Ozolinsa była już sześć punktów z przodu- 17:11. Zawodnik ten kilka minut później popisał się serią  w polu zagrywki, jego koledzy dokładali skuteczne ataki i zrobiło się 23;13.  Zmagania w tej części meczu udanie zakończył atakiem Renars Jansons.

W trzeciej części spotkania łotewscy siatkarze zbudowali sobie przewagę.  Po ataku Avatarsa Ozolinsa przeważali 8:4.  Szybko ją jednak stracili, kiedy to zagrywką popracował Bálint Kecskemeti.  Na tablicy pojawił się remis 8:8. Przez długi czas można było obserwować wyrównany pojedynek, dokładnie do stanu 17:16 dla Łotwy. W ważnym momencie ekipa Michała Mieszko Gogola podkręciła tempo i odskoczyła po ataku Jansonsa na 20:16.  W końcówce Jansons popracował zagrywką, a kiedy udanie atakował Vladislavs Blumbergs Łotwa mogła świętować sukces.

Reprezentacja Łotwy była lepsza w ataku (46:25) i blokach (7:3), podczas gdy Węgrzy byli lepsi w zdobywanych punktach zagrywką (6:2) i odbiorze zagrywki, dobrze radząc sobie z  odbiorem 68% łotewskich zagrywek. gospodarze dobrze odebrali 49% zagrywek rywali.

Łotwa  – Węgry 3:0
(25:21, 25:16, 25:18)

Łotwa: Smits (17), Skruders (1), Freimanis (2), Ozolins (6) Blumbergs (8), Jansons (21), Kronbergs (libero) oraz Melnis (libero), Sauss
Węgry: Boldizsar (1), Tomanoczy (2), Bogoly (9), Horvath (4), Keen (3), Kecskemeti (15), Kiss (libero) oraz Ban (libero), Peter