Strona Główna > Aktualności > Srebrna LE M: Rumunia wygrała Srebrną Ligę Europejską

Srebrna LE M: Rumunia wygrała Srebrną Ligę Europejską

Po zaciętym meczu finałowym Srebrnej Ligi Europejskiej Rumuni pokonali Finów 3:2 i tym samym zapewnili sobie udział w przyszłorocznej edycji Złotej Ligi Europejskiej.

W pierwszym secie zdecydowanie lepsi byli Finowie, którzy po dziesiątym punkcie odjechali rywalom na pięć oczek i konsekwentnie pilnowali, żeby ich rywale nie zbliżyli się za bardzo i nie doprowadzili do nerwowej końcówki. To im się udało. Spokojnie dowieźli przewagę i wygrali pierwszą partię 25:17.

Później Finlandia nieco spuściła z tonu, choć drugą odsłonę zaczęli mocno (8:3). Rumuni powoli odrabiali straty i w połowie seta byli już na prowadzeniu (14:13). Co jakiś czas dorzucali kolejny punkt do dystansu i finalnie wygrali 25:21.

W trzeciej partii znów ton nadawali Finowie. W pewnym momencie prowadzili już nawet 16:7, ale część tej przewagi roztrwonili. Rumuni doszli rywali na 18:22, ale to było wszystko, na co ich było stać. Finom udało się zakończyć seta na swoją korzyść 25:20 i byli już o krok od wygrania grupy srebrnej. Przez długi czas czwartego seta wydawało się, że to właśnie oni wygrają tę odsłonę, ale przewagę, którą zbudowali (17:14) błyskawicznie stracili (18:18). W zaciętej końcówce lepsi okazali się Rumuni i o ostatecznym triumfie musiał decydować tie-break.

W piątym secie długo drużyny szły łeb w łeb, ale więcej sił i zimnej krwi zachowali Rumuni. Od stanu 9:9 pokazali się z lepszej strony i pierwsze meczbole mieli przy wyniku 14:10. Finowie wciąż mieli nadzieję na wygraną po odrobieniu trzech punktów, ale do wyrównania nie byli już w stanie doprowadzić i przegrali 13:15.

Finlandia – Rumunia 2:3
(25:17, 21:25, 25:20, 23:25, 13:15)

Finlandia: Hanninen (10), Nikula (18), Niinivaara (10), Savonsalmi (10), Ivanov (6), Makinen (21), Koykka (libero) oraz Ronkainen (2), Lankinen i Marttila
Rumunia: Peta (3), Aciobanitei (14), Bartha C. (1), Rata (9), Calin (10), Butnaru, Kantor (libero) oraz Bartha B. (6), Diaconescu (libero), Dumitru, Balean (6), Iftime, Bala (14) i Vologa (7)