Strona Główna > Aktualności > Srebrna LE M: Poznaliśmy wszystkich finalistów

Srebrna LE M: Poznaliśmy wszystkich finalistów

W grupie A Srebrnej Ligi Europejskiej siatkarzy kwestia awansu była rozstrzygnięta przed rozgrywkami, bowiem grupa ta liczyła tylko dwa zespoły. Z pierwszego miejsca awansowali Finowie, którzy po raz drugi pokonali Węgrów. W grupie B pierwsze miejsce zajął zespół Rumunii, który pokonując Albanię 3:0, pozwolił również na awans zespołowi Macedonii. Turniej finałowy z udziałem czterech zespołów zacznie się w sobotę, 18 czerwca, w Budapeszcie.

W grupie A, liczącej tylko dwa zespoły, Finowie po raz drugi pokonali reprezentację Węgier, zajmując bezdyskusyjnie pierwsze miejsce. Tym razem podopieczni trenera Joela Banksa pokonali rywali 3:1 na wyjeździe.

Finowie pewnie wygrali pierwszego seta do 21, jednak w drugiej partii Węgrzy zagrali o wiele lepiej. Dzięki skutecznym atakom Krisztiana Padara (25 pkt.) udało im się wygrać do 23 i wyrównać stan spotkania. Mimo dobrego początku trzeciej partii gospodarze przegrali ją do 17, również w czwartym secie nie mieli zbyt dużo do powiedzenia. Finowie prowadzeni przez Jiri Haninena (21 pkt.) oraz Antti Roikanena (15 pkt.) wygrali ostatnią odsłonę do 19 i całe spotkanie 3:1, awansując do Final Four z pierwszego miejsca.

Węgry – Finlandia 1:3
(21:25, 25:23, 17:25, 19:25)

Węgry: Szabo (10), Blazsovics (5), Horvath (13), Keen (1), Padar (25), Gacs (5), Bozoki (libero) oraz Kholmann, Hubicska (1), Magyar (1), Torok (libero) i Tomanoczy (2)
Finlandia: Ronikainen (15), Hanninen (21), Lankinen (4), Jokela (10), Porkka (2), Savonsalmi (7), Koykka (libero) oraz Marttila, Nikula (4), Ninivaara (1) i Ivanov (1)

W sobotę siatkarze z Macedonii pokonali na wyjeździe 3:0 Bośnię i Hercegowinę, co dawało im szansę na awans do Final Four. Warunkiem była niedzielna porażka Albanii z reprezentacją Rumunii. Macedończycy nie pozwolili na zbyt wiele gospodarzom w tym spotkaniu, jedynie w trzecim secie zdobywając przewagę w samej końcówce. W dwóch pierwszych odsłonach prowadzili od początku do końca. Najskuteczniejszym zawodnikiem tego meczu był Nikola Gjorgiew, który zdobył 22 punkty.

Bośnia i Hercegowina – Macedonia 0:3
(21:25, 21:25, 20:25)

Bośnia i Hercegowina: Fejzić (2), Gajic (5), Hukicevic (12), Osmanovic (11), Ristić (5), Janković (7), Ivić (libero) oraz Fazlić (1) i Popović (1)
Macedonia: Gjorgiew N. (22), Despotovski (5), Madjunkov (9), Iliev (5), Kostikj (6), Savovski (9), Milev (libero) oraz Mihailov

W niedzielę niespodzianki nie było. Rumunia pewnie w trzech setach pokonała reprezentację Albanii, która by myśleć o awansie, musiała w Galati zdobyć przynajmniej punkt. W zespole gości dwoił się i troił Anton Qafarena, który zdobył 16 punktów, ale sam w pojedynkę nie mógł zbyt wiele zdziałać. Dla drużyny rumuńskiej najwięcej punktów zdobyli Rares Balean (12) oraz Alexandru Rata (9). Rumunia zajęła pierwsze miejsce w grupie i w Final Four zagra z Węgrami. Macedonia zmierzy się w półfinale z reprezentacją Finlandii.

Rumunia – Albania 3:0
(25:18, 25:19, 25:22)