Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Sebastian Pawlik: Jestem dumny z siatkarzy i ich postawy

Sebastian Pawlik: Jestem dumny z siatkarzy i ich postawy

fot. Klaudia Piwowarczyk

– Granie trzech finałów z rzędu w mistrzostwach świata to nieprawdopodobna sprawa. Zespół grał dobry turniej i przegrał dopiero w ostatnim meczu ze świetnie dysponowanymi Włochami. Tego wyniku nie można rozpatrywać w innej kategorii niż sukces – powiedział Sebastian Pawlik, twórca sukcesów Polaków w kadrach młodzieżowych.

W miniony weekend reprezentacja Polski sięgnęła po wicemistrzostwo świata. Był to już trzeci finał czempionatu globu z rzędu, w którym wystąpili biało-czerwoni. – To ogromny sukces. Granie trzech finałów z rzędu w mistrzostwach świata to nieprawdopodobna sprawa. Zespół grał dobry turniej i przegrał dopiero w ostatnim meczu ze świetnie dysponowanymi Włochami. Tego wyniku nie można rozpatrywać w innej kategorii niż sukces – powiedział Sebastian Pawlik, były asystent Vitala Heynena w seniorskiej kadrze oraz twórca sukcesów Polaków w kadrach młodzieżowych.W zespole ostatnich wicemistrzów świata znalazło się czterech zawodników ze złotej drużyny Sebastiana Pawlika. – Jestem bardzo dumny z siatkarzy i ich postawy. Bardzo się cieszę, że rola chłopaków, z którymi miałem przyjemność współpracować w szkole i w młodszych reprezentacjach, w seniorskiej kadrze stale się zwiększa, są coraz lepszymi zawodnikami, pomagają drużynie osiągać sukcesy. To niezwykłe emocje ich oglądać i im kibicować – powiedział były szkoleniowiec reprezentacji młodzieżowych.

Na jednego z liderów drużyny prowadzonej przez Nikolę Grbicia w meczach z Amerykanami i Brazylijczykami wyrósł Aleksander Śliwka, który już w Spale dawał sygnały, że może stać się liderem zespołu. – Kiedy Olek zaczynał naukę w szkole, jako uczeń pierwszej klasy, był liderem drużyny siatkarsko. Nie był bardzo wylewny, nie mówił dużo, był skupiony na tym, co ma robić i na odpowiedzialności, która na nim spoczywała. Wyróżniał się umiejętnościami. Liderowanie było więc na początku tylko sportowe. Im bardziej się jednak poznawaliśmy i grupa uczyła się funkcjonować razem, tym częściej brał na siebie rolę lidera, który prowadzi drużynę – ocenił trener.

Z kolei Tomasza Fornala cechowało poczucie humoru i dystans do wszystkiego, co dzieje się wokół. – Tomek z pewnością był duszą towarzystwa. Potrafił się dogadać z każdym. Zawsze błyszczał poczuciem humoru, dystansem i luźnym podejściem. W treningu starał się być jednak bardziej dojrzały, niż był na zewnątrz. Od początku uczyliśmy go, by młodzieńczych wariacji było mniej, by zrozumiał, że jest czas, by się wygłupiać i czas, by koncentrować się na pracy. Na boisku miał mniejsze pole do „luźniejszego” sposobu bycia. Poza treningiem panował jednak totalny luz i duży dystans do wszystkiego – zaznaczył Pawlik.

Bartosz Kwolek w młodości bardziej skupiał się na aspektach ofensywnych, a dopiero później dostrzegł też te defensywne. – W siatkówce młodzieżowej nie pełnił tylko roli defensywnej. Był ofensywny, świetnie zagrywający i atakiem sprawiał przeciwnikowi duży problem. Był agresywny i zaangażowany, chciał dostawać dużo piłek. To jest jednak specyfika młodzieżowego grania. Juniorzy czy kadeci nie skupiają się aż tak na rozwoju defensywnym. Dla nich najważniejsza jest ofensywa. O tym, jak bardzo ważne są elementy obrony i przyjęcia, zazwyczaj młodzi siatkarze przekonują się później. To dość naturalna sprawa, nic dziwnego – podkreślił trener złotych medalistów mistrzostw świata kadetów i juniorów.

Z Amerykanami świetny mecz rozegrał Jakub Kochanowski, który błyszczał wówczas w polu serwisowym, a w ataku osiągnął 94% skuteczności. Już w kadrach młodzieżowych można było na niego liczyć. – Kuba był kapitanem reprezentacji, którą prowadziłem. Od samego początku miałem z nim bardzo dobry kontakt. Był bardzo dojrzały jak na swój wiek. Był łącznikiem między mną a drużyną. Miałem do niego duże zaufanie i dobrze mi się z nim rozmawiało. Emocjonalnie był bardziej dojrzały, niż wskazywał na to jego wiek. Na boisku był niezwykle skoncentrowany i analizujący grę – zakończył Sebastian Pawlik.

źródło: inf. własna, sport.tvp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2022-09-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2022 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę