Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rząd Republiki Czeskiej zatwierdził pół miliarda koron wsparcia dla sportu zawodowego

Rząd Republiki Czeskiej zatwierdził pół miliarda koron wsparcia dla sportu zawodowego

fot. archiwum

Kluby i organizatorzy wydarzeń sportowych będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu związanego z COVID-19. Otrzymają zwrot kosztów odwołania imprezy sportowej w związku z rządowymi środkami przeciwko koronawirusowi.

Według materiałów rządowych w programie przygotowanych jest 500 mln koron. – Drugi edycja tego programu została dziś zatwierdzona przez rząd – powiedziała rzecznik Ministerstwa Przemysłu i Handlu Štěpánka Filipová. Dotacja ma umożliwić klubom i organizacjom sportowym przezwyciężenie trudnych czasów. Program został przygotowany przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu wraz z Narodową Agencją Sportu (NSA).O zwrot kosztów związanych z utratą wpływów będą mogły ubiegać się kluby z dziesięciu lig zawodowych wyznaczonych przez NSA. Są to pierwsze i drugie ligi piłkarskie, ekstraklasa i pierwsza liga hokeja na lodzie oraz drużyny z ekstraklasy w koszykówce, siatkówce i piłce ręcznej. Maksymalna wysokość dotacji ustalana jest na podstawie analizy ekonomicznej oraz trudności w uprawianiu danej dyscypliny sportowej i waha się od 750 000 koron dla klubu siatkówki i piłki ręcznej do 12,5 mln koron dla pierwszoligowych klubów piłkarskich i ekstraligowych klubów hokejowych. Kluby otrzymają pieniądze z góry na podstawie strat jakie miały miejsce w okresie od marca do końca 2020 roku. Pod uwagę będzie brany brak wpływu środków w wyżej wymienionym okresie czasu. Okres ten będzie porównywany z ostatnim prawidłowo rozegranym sezonem.

O odszkodowanie mogą ubiegać się również komercyjni organizatorzy wydarzeń sportowych dla sportowców z więcej niż dwóch klubów. Dotacja ma pokryć koszty poniesione w ubiegłym oraz bieżącym roku związane z wydarzeniami, które miały się odbyć od 12 marca do 31 lipca br. Rekompensata nie jest przewidziana za wydarzenia sportowe, które musiały zostać odwołane jesienią tego roku. Rządowy program nie uwzględnia rekompensat.

NSA wcześniej ogłosiła program sportowy mający zapobiec skutkom koronawirusa, chciała ona móc organizacjom sportowym non-profit. Agencja otrzymała setki zgłoszeń, na pomoc przygotowano miliard koron, ostatecznie program nie doszedł do skutku. NSA wyjaśniła, że program nie doszedł do skutku ponieważ organizacje te doświadczyły znacznej pomocy miast i samorządów, które nie obciążały tych organizacji czynszami i innymi kosztami w momencie zamykania obiektów sportowych.

źródło: cvf.cz

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2020-10-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved