Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Polacy poznali rywali w fazie wstępnej Beach Nations Cup

Polacy poznali rywali w fazie wstępnej Beach Nations Cup

fot. FIVB

Od 13 do 16 czerwca w Jurmali europejskie reprezentacje siatkarek i siatkarzy plażowych będą walczyć w finałe Beach Nations Cup, czyli Pucharu Narodów, będącego europejskimi kwalifikacjami olimpijskimi i ostatnią szansą na wywalczenie biletu do Paryża. Występ w Jurmali mają zapewniony zwyciężczynie i zwycięzcy ubiegłorocznych grup – w tym gronie są również reprezentantki Polski – a dołączą do nich zwycięzcy tegorocznych grup.

RYWALE POLAKÓW

W poniedziałek Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (CEV) rozlosowała grupy tegorocznej fazy wstępnej i przedstawiła gospodarzy zmagań. O przepustki do finałowego turnieju, które wywalczą tylko triumfatorzy grup, zagra 27 drużyn mężczyzn i 24 zespoły kobiet. Polscy siatkarze plażowi trafili do grupy D, której gospodarzem jest Turcja, a dokładniej miasto Balikesir, gdzie od 17 do 19 maja rozgrywany będzie turniej grupowy. Rywalami biało-czerwonych oprócz reprezentantów gospodarzy będą Portugalczycy, Rumunii, Słowacy i Szkoci.

ZASADAY KWALIFIKACJI

Przypomnijmy, na igrzyskach olimpijskich wystąpią 24 duety siatkarzy i 24 pary siatkarek plażowych, a każdy kraj może być reprezentowany maksymalnie przez dwie pary mężczyzn i dwie pary kobiet. Do 10 czerwca zawodnicy i zawodniczki walczą o punkty rankingowe i na podstawie rankingu bilety na igrzyska wywalczy 17 par. Miejsca w turnieju olimpijskim zapewnili sobie już ubiegłoroczni mistrzowie świata (Czesi i Amerykanki) oraz po jednej parze gospodarzy igrzysk – Francji. Ostatnie olimpijskie przepustki będą do wywalczenia w kwalifikacjach kontynentalnych – z każdego turnieju po jednej kwalifikacji dla swojego kraju wywalczą zwycięzcy. W Europie, miejsce dotychczasowego Pucharu Kontynentalnego zajął Nations Cup – Puchar Narodów, który po raz pierwszy rozgrywany był w sezonie 2022, a edycja 2023-2024 została jednocześnie kontynentalnymi kwalifikacjami olimpijskimi.

W Beach Nations Cup siatkarki i siatkarze plażowi występują w drużynach składających się z dwóch par danej płci. Mecz pomiędzy danymi reprezentacjami składa się tak naprawdę z dwóch lub trzech meczów – ten trzeci traktowany jest jak złoty set. Udział w finałach Beach Nations Cup kobiet zapewniony mają obok Polek, gospodynie – Łotyszki, Francuzki, Niemki, Włoszki, Holenderki i Szwajcarki, a w zmaganiach mężczyzn Łotysze, Austriacy, Francuzi, Włosi, Holendrzy, Norwegowie, Szwedzi i Szwajcarzy.

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2024-02-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved