Od dawna wiadomo, że siatkówka króluje głównie w krajach europejskich. W ostatnich latach, spory rozwój tej dyscypliny obserwuje się również w krajach azjatyckich. Jednym z nich są Indie, które właśnie zainaugurowały swój trzeci sezon Prime Volleyball League – pierwszej profesjonalnej ligi siatkówki halowej w Indiach.
azjatycki potencjał
Od kilku lat zaobserwować można dynamiczny rozwój siatkówki w krajach takich jak Japonia, Korea Południowa czy Chiny. FIVB dostrzegając potencjał na kontynencie azjatyckim, stara się promować siatkówkę w krajach takich jak Tajlandia, Filipiny czy Indie. Tegoroczne Klubowe Mistrzostwa Świata odbyły się właśnie w Indiach, które organizować będą również kolejną edycję tego turnieju.
prime volleyball league
Ważny etapem rozwoju siatkówki w Indiach, było stworzenie w 2021 roku profesjonalnych rozgrywek. Liga rozwija się w bardzo szybkim tempie. Mimo, że czas jej trwania wynosi zaledwie miesiąc, przyciąga ona coraz więcej ciekawych nazwisk. Od pierwszego sezonu Prime Volleyball League, organizatorzy postawili na innowacyjne rozwiązania. Zasady grania, różnią się nieco od tych które obserwujemy na co dzień.
polski akcent w indiach
W tegorocznej edycji Prime Volleyball League, występuje dziewięć drużyn: Ahmedabad Defenders, Bengaluru Torpedoes, Calicut Heroes, Chennai Blitz, Delhi Toofans, Hyderabad Black Hawks, Kochi Blue Spikers, Kolkata Thunderbolts iMumbai Meteors. W szeregach drużyn występujących w lidze, nie brakuje zagranicznych nazwisk. Polska również ma swojego reprezentanta w postaci Jana Króla, który występuje w zespole Kochi Blue Spikers.
W pozostałych drużynach, zobaczyć można siatkarzy z Brazylii, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Iranu czy Australii. Trenerem drużyny Bangaluru Torpedoes, która celuje w najwyższe lokaty, jest były reprezentant USA, David Lee. Amerykanin prowadzi zespół z Bengaluru już drugi sezon.
zasady gry
System rozgrywania ligi oraz poszczególnych meczów, dość mocno odbiega od tego co oglądamy chociażby w PlusLidze. Kluczową różnicą jest fakt, że sama liga trwa około 4 tygodni i wszystkie mecze rozgrywane na jednej hali. Runda zasadnicza, polega na rozegraniu meczów systemem „każdy z każdym”. Na tym etapie zostanie wyłonionych pięć najlepszych drużyn, które zagrają w fazie finałowej.
Wszystkie mecze rozgrywane są w formacie maksymalnie pięciu setów, do piętnastu punktów każdy. Zwycięża ten, kto pierwszy wygra trzy sety. Gra na przewagi w każdym secie, może toczyć się maksymalnie do 20. punktu. W przypadku remisu 20:20, o zwycięstwie w meczu decyduje 21. punkt.
Z pozostałych różnić, warto wymienić akcje bonusowe:
- Super point – raz na set, każda z drużyn może poprosić o „super point”. W praktyce oznacza to, że zwycięzca kolejnej akcji, zdobywa nie jeden, a dwa punkty (bez względu na to, kto poprosił o „super point”). „Super point” może zostać użyty zanim drużyna osiągnie 11. punkt w secie. Nie wykorzystany w danym secie „super point” przepada.
- Super serve – as serwisowy, oznacza zdobycie dwóch punktów w jednej akcji. W przypadku gdy drużyna poprosi o „super point”, a następnie zaserwuje asa, przyznawane są tylko dwa punkty, a nie cztery.
- Każdy zespół, ma prawo dwukrotnie poprosić o challenge w trakcie całego meczu. W przypadku dwóch udanych prób, zespół otrzymuje trzeci i ostatni challenge do wykorzystania.
Wyświetl ten post na Instagramie
źródło: inf. własna