Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja M: Muzaj i Bednorz ze zwycięstwami w 1. kolejce

Rosja M: Muzaj i Bednorz ze zwycięstwami w 1. kolejce

W Rosji wystartowała Superliga. Już w 1. kolejce nie brakowało ciekawych spotkań. Do takich należało między innymi starcie Dinama Okręg Leningradzki z AKS Niżnyj Nowgorod, które zakończyło się wynikiem 28:26 w… tie-breaku. Pięciosetowe spotkanie wygrał również Zenit Kazań, pokonując Fakieł Nowy Urengoj, a Bartosz Bednorz w swoim ligowym debiucie zdobył 17 punktów. Świetnie zaprezentował się również drugi z Polaków w lidze rosyjskiej. Maciej Muzaj poprowadził swój nowy zespół do zwycięstwa, a jego Ural Ufa 3:0 pokonał rywali z Surgutu.

Nie jest tajemnicą, że Zenit Sankt Petersburg ma problemy związane z wystąpieniem zakażenia koronawirusem u części zawodników. Klub nie rozegrał do końca wstępnej rundy Pucharu Rosji, ale na start ligi był w miarę gotowy. Widać jednak, że koronawirus odcisnął piętno na zawodnikach. W pierwszej kolejce podopieczni Tuomasa Sammelvuo mierzyli się z Kuzbassem Kemerowo i byli w stanie wygrać tylko jedną partię. W pozostałych lepsi okazali się goście. Zenitowi nie pomógł świetny występ Oreola Camejo, który zapisał na swoim koncie 22 oczka. Delikatnie mówiąc – niezbyt imponujący debiut zanotował za to Jegor Kliuka, który zdobył zaledwie 4 punkty dla swojej drużyny. Po stronie Kuzbassu świetnie radził sobie za to Ivan Zaytsev, który mecz zakończył z dorobkiem 23 oczek, notując 51% skuteczności. Zespół prowadzony przez Aleksieja Werbowa o wiele lepiej spisał właśnie w ofensywie, kończąc 53% swoich akcji przy 42% gospodarzy.

Do niespodzianki nie doszło w starciu Dinama Moskwa z Neftianikiem Orienburg. Beniaminek w żadnym z setów nie dobrnął do granicy 20 punktów, a całe spotkanie trwało zaledwie 71 minut. Dinamo dominowało na wszystkich płaszczyznach, od zagrywki, przez atak, po blok, a liderem był nowy atakujący moskiewskiej ekipy – Cwetan Sokołow. Bułgar zdobył 12 punktów, po 10 dołożyli natomiast Sam Deroo oraz Ilja Własow. Do tego gracze ze stolicy Rosji aż 12 razy blokowali ataki rywali.

W trzech setach zakończył się także pojedynek Jeniseju Krasnojarsk z Lokomotiwem Nowosybirsk. Miejscowy zespół w żadnej z rozegranych partii nie dobił do 20 oczek, ich słabsza postawa w przyjęciu przekładała się na mało skuteczną ofensywę. Lokomotiw nie zwalniał ręki w polu zagrywki, bowiem na 11 błędów w tym elemencie, aż 10 razy punktował bezpośrednio zza linii 9. metra. 5 asów było autorstwa Drażena Luburicia, który z dorobkiem 17 oczek był najlepiej punktującym graczem swojej ekipy. Podopieczni Plamena Konstantinowa dominowali praktycznie od początku do końca i zasłużenie nie stracili w Krasnojarsku nawet seta.

Źle nowy sezon ligowy rozpoczęli siatkarze Biełogorie Biełgorod, którzy przed własną publicznością nie byli w stanie wygrać ani jednego seta w meczu z Jugrą-Samotłor Niżniewartowsk. Goście o wiele lepiej zaprezentowali się w ataku, a pierwsze skrzypce grał Witlij Papazow, który zdobył 19 punktów i mecz skończył z 58% skutecznością w ofensywie.

Rewelacyjny debiut w ligowym starciu Uralu Ufa zanotował Maciej Muzaj. Zespół, w którym występuje polski atakujący, pewnie pokonał jego byłą ekipę – Gazprom-Jugrę Surgut 3:0, a spotkanie trwało zaledwie 77 minut. Polak był niekwestionowanym liderem swojej drużyny, kończąc ten szybki mecz z dorobkiem 21 punktów i ratio +17. Muzaj skończył 15 z 25 ataków, a do tego miał 4 asy serwisowe oraz 2 punktowe bloki. Warto również zanotować, że bombardier był najczęściej zagrywającym siatkarzem w swojej ekipie. On sam, podobnie jak i cały zespół atakował na poziomie 60% skuteczności, a gospodarze skończyli zaledwie 37% swoich akcji ofensywnych.

Pięciosetowe starcie rozegrali siatkarze Zenitu Kazań i Fakiełu Nowy Urengoj. W meczu nie brakowało błędów, zaledwie w polu serwisowym podopieczni Władimira Alekno popełnili 30 błędów, a Fakieł 21. Ostatecznie ze zwycięstwa mogli cieszyć się gracze z Kazania, którzy w tie-breaku wygrali 15:13. W szeregach ekipy z Tatarstanu z bardzo dobrej strony pokazał się Maksim Michajłow, który miał na swoim koncie 28 punktów. Bartosz Bednorz w swoim ligowym debiucie zaliczył natomiast 17 oczek oraz ratio +4. Polski przyjmujący skończył 13 z 32 ataków, miał 2 punktowe bloki oraz 2 asy serwisowe. – Nie graliśmy zbyt dobrze, ale cieszę się, że debiutując w Zenicie udało nam się wygrać – podsumował krótko Bednorz.

Pierwszą kolejkę zakończył dość nierówny pojedynek Dinama Okręg Leningradzki z ASK Niżnyj Nowgorod. O ile pierwszy i ostatni set były wyrównane, to w pozostałych partiach brakowało zaciętej rywalizacji. To wynagrodził tie-break, w którym bardzo długo żadna z drużyn nie była w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. Ostatecznie 28:26 triumfowali gracze ASK, którego liderem na przestrzeni całego spotkania był Dmitrij Wietskii, zdobywca 23 oczek. Po stronie Dinama po 22 punkty zapisali na swoim koncie Denis Bieriukow oraz Nikita Aleksjejew.