Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja K: Mistrzostwo dla Lokomotiwu Kaliningrad

Rosja K: Mistrzostwo dla Lokomotiwu Kaliningrad

Siatkarki Lokomotiwu Kaliningrad wywalczyły pierwsze w historii klubu mistrzostwo Rosji i to już trzy lata od momentu powstania. W wielkim finale pokonały 3:2 Dinamo Moskwa. Udało im się odwrócić losy rywalizacji, bowiem po dwóch pierwszych setach przegrywały 0:2. Najlepszą zawodniczką całego Final Six została wybrana skrzydłowa Lokomotiwu – Irina Woronkowa.

Lokomotiw Kaliningrad został założony w 2018 roku. Już rok później dotarł do finału rozgrywek. Zarówno w 2019, jak i 2020 roku siatkarki z Kaliningradu musiały zadowolić się srebrem mistrzostw Rosji. W tym sezonie jednak dopięły swego, pokonując po ciężkim boju moskiewskie Dinamo.

Mecz zaczął się od wyrównanej walki, siatkarki ze stolicy kraju utrzymywały niewielką przewagę, którą konsekwentnie dowiozły do końca. Druga partia początkowo była bardzo równa, jednak od stanu 14:14 siatkarki Dinama wywalczyły aż osiem punktów z rzędu. Chociaż rywalki próbowały gonić, na tym etapie seta było już za późno. Wydawało się, że ekipa Dinama jest na dobrej drodze do szybkiej wygranej. W końcówce trzeciego seta Lokomotiw wykazał się chłodną głową. Od stanu 23:23 Lippmann zagrała asa serwisowego, a następnie piłkę skończyła Tatjana Ezhak. W czwartej odsłonie zespół z Kaliningradu poszedł za ciosem, a zdenerwowane rywalki popełniały sporo błędów. W ten sposób Lokomotiw doprowadził do remisu 2:2. W tie-breaku o wygranej ekipy z Kaliningradu zadecydowała końcowa faza, w której zawodniczki Lokomotiwu odskoczyły na trzy punkty (13:10) i swoją przewagę doprowadziły do końca.

Louisa Lippmann, która dołączyła do zespołu Lokomotiwu w połowie stycznia, w finale zdobyła dla swojego klubu aż 25 punktów. Z kolei 7 bloków dołożyła Waleria Zajcewa. W ekipie Dinama 23 punkty wywalczyła Jekaterina Enina (w tym 7 bloków). MVP Final Six wybrano kapitan Lokomotiwu – Irinę Woronkową.

Lokomotiw Kaliningrad – Dinamo Moskwa 3:2
(21:25, 19:25, 25:23, 25:19, 15:12)

W meczu o 3. miejsce Dinamo Kazań pokonało Urałoczkę Jekaterinburg 3:1. Po porażce w półfinale trener Dinama Kazań zdecydował się na roszady w składzie, odmładzając wyjściową szóstkę. Okazało się to udanym posunięciem, bowiem zawodniczki z Kazania mocno ruszyły do ataku, wygrywając dwa pierwsze sety. Trzecią partię Urałoczka rozpoczęła od prowadzenia 8:1, ale rywalki doprowadziły do remisu po 14. W końcówce jednak więcej zimnej krwi zachowały siatkarki z Jekaterinburga i to one cieszyły się z wygranej do 23. Niewiele zabrakło, aby w meczu o 3. miejsce również odbył się tie-break. Końcówkę rozgrywaną na przewagi wygrały jednak zawodniczki Dinama i tym samym triumfowały w całym meczu 3:1.

Urałoczka Jekaterinburg – Dinamo Kazań 1:3
(20:25, 21:25, 25:23, 25:27)