Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja K: Lokomotiw gromi, 19 punktów Malwiny Smarzek

Rosja K: Lokomotiw gromi, 19 punktów Malwiny Smarzek

Rozpoczęły się rozgrywki rosyjskiej Superligi siatkarek. Pierwszym liderem został zespół Malwiny Smarzek, Lokomotiw Kaliningrad, który na inaugurację rozgromił w trzech setach Dinamo Metar Czeliabińsk. Polska atakująca zdobyła w tym spotkaniu 19 punktów. Swoje mecze wygrały też zespoły Dinamo Kazań i Dinamo Moskwa, zwraca uwagę porażka Urałoczki, która po tie-breaku uległa Tulicy Tuła.

W rozgrywkach rosyjskiej Superligi siatkarek będziemy zwracali szczególną uwagę na zespół Lokomotiwu Kaliningrad, w barwach którego gra Malwina Smarzek. W pierwszej kolejce zespół polskiej atakującej zmierzył się z Dinamo Metar Czeliabińsk i nie dał rywalkom żadnych szans.

Lokomotiw wygrał to spotkanie w trzech szybkich setach do 6, 17 i 15 i jako pierwszy zasiadł na fotelu lidera w tabeli rosyjskiej ekstraklasy. Malwina Smarzek zdobyła w tym spotkaniu 19 punktów, z czego 13 atakiem z 42% skutecznością. Do tego dołożyła 3 skuteczne bloki i 3 asy serwisowe. 16 punktów na swoim koncie miała przyjmująca Lokomotiwu Irina Woronkowa.

Równie pewne zwycięstwo w pierwszej kolejce odniosły siatkarki Dinamo Moskwa, które w trzech setach wygrały z Zarieczem Odińcowo. Liderką Dinama była Natalia Gonczarowa, która zdobyła dla swojej drużyny 19 punktów, osiągając 58% skuteczność. Cenną wyjazdową wygraną odniósł zespół Dinama Kazań, który wygrał w Niżnym Nowogrodzie ze Spartą 3:1. Co ciekawe w pierwszej i czwartej odsłonie siatkarki z Kazania miały ogromną przewagę, a mimo to dekoncentracja w trzecim secie kosztowała je utratę jednej partii. Liderkami zespołu Dinama były w tym meczu Tatiana Kadoczkina (19 pkt.) oraz Samanta Fabris (18 pkt.).

Wyjazdowe zwycięstwo w czterech setach odniosły również zawodniczki Dinama Krasnodar, które pokonały 3:1 Leningradkę. Mimo porażki w pierwszym secie Dinamo potrafiło odwrócić losy meczu na swoją korzyść, chociaż w końcówkach trzeciej i czwartej partii było sporo emocji. Bohaterką meczu została 22-letnia atakująca zespołu z Krasnodaru Borymiła Biarda, która zdobyła 27 punktów. Proton Saratow przegrywał już we własnej hali 0:2 z zespołem Lipiecka, jednak potrafił odwrócić losy tego meczu. Gospodynie doprowadziły do tie-breaka, a w nim pokonały rywala po zaciętej walce 18:16 i to Proton zgarnął dwa punkty. 21 oczek dla zwycięskiej drużyny zdobyła Julia Maksimowa, w zespole gości wyróżniała się Irina Kapustina (27 pkt.).

Tie-breakami zakończył się również spotkania w Mińsku i Jekaterinburgu. Białoruski zespół Minczanki przegrywał już 0:2 z Jenisiejem, jednak gospodynie doprowadziły do tie-breaka. W nim lepsze okazały się przyjezdne i dwa punkty pojechały do Krasnojarska. Liderkami zwycięskiej drużyny były Sofia Pisarewskaja (26 pkt.) i Jewgienia Szerłowa (24 pkt.). Pewną niespodzianką była porażka Urałoczki z Tulicą Tuła. Gospodynie dwukrotnie obejmowały w tym meczu prowadzenie, w trzecim secie rozbijając zespół z Tuły do 9. Mimo to Tulica doprowadziła do tie-breaka, a w nim wygrała zaskakująco łatwo 15:6 i wywiozła z Jekaterinburga dwa punkty. Świetny mecz w zespole gości rozegrała Anastazja Azanowa, która zdobyła 26 punktów. Tyle samo w zespole Urałoczki zebrała Ksenia Parubiec.