Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Reprezentacja Polski U-19 już w Skopje, gdzie powalczy w ME

Reprezentacja Polski U-19 już w Skopje, gdzie powalczy w ME

fot. Lidia Jaźwińska

Od 27 sierpnia do 4 września w Macedonii Północnej rozgrywane będą mistrzostwa Europy kobiet U-19 z udziałem dwunastu drużyn. Reprezentacja Polski przebywa już w Skopje, gdzie szlifuje ostatnie elementy przed inauguracją turnieju. – Jesteśmy gotowi i w pełnym skupieniu czekamy na nasz pierwszy mecz – powiedziała Zuzanna Czyżnielewska, trener przygotowania motorycznego polskiego zespołu.

Za biało-czerwonymi bardzo długi cykl przygotowań. Pierwsze zgrupowanie odbyło się w Toruniu. Potem kadra przeniosła się do Zakopanego, a w połowie lipca wzięła udział w XVI Olimpijskim Festiwalu Młodzieży w Bańskiej Bystrzycy. W dalszej części zespół odbył sparingi z Włoszkami, a ostatni cykl przygotowań drużyna spędziła ponownie w Zakopanem.Nasze przygotowania do mistrzostw Europy zaczęliśmy już na początku lipca, na zgrupowaniu w Toruniu. Potem po krótkim okresie w Zakopanem, pojechaliśmy na Igrzyska Europejskie do Bańskiej Bystrzycy, które były dla nas celem pośrednim, ale równie ważnym i co istotne, zakończonym sukcesem w postaci brązowego medalu. Kolejnym krokiem były sparingi rozgrywane w Chiavennie, z bardzo silną reprezentacją Włoch, na ich terenie. Po powrocie znowu zebraliśmy się w Zakopanem, żeby już szlifując ostatnie detale, potrenować w pełnym skupieniu na ostatniej prostej przed wylotem do Macedonii, na mistrzostwa Europy – powiedziała Zuzanna Czyżnielewska.

Polska drużyna jest bardzo dobrze przygotowana do udziału w czempionacie Starego Kontynentu. – Ze swojej strony, jako trener przygotowania fizycznego, postawiłam dwa cele na ten wydłużony okres reprezentacyjny. Po pierwsze zadbać o zdrowie dziewczyn, ponieważ wyznaję zasadę, że nieważne jak dobry będzie sportowiec, czy jak utalentowany, jeśli nie będzie zdrowy – nie będzie po prostu grał i ani trener, ani drużyna nie będą mogli z jego umiejętności skorzystać. Po drugie, poprawić ich wydajność sportową i sam „performance”, ponieważ ostatecznie, w końcowym rozrachunku, w sporcie chodzi o to, by wydobyć ze sportowca maksymalny potencjał w danym miejscu i czasie – podkreśliła trenerka przygotowania motorycznego.

Zaczęliśmy, więc nasze przygotowania budując solidną bazę siłową. Skupiając się przede wszystkim na hipertrofii funkcjonalnej, wyrównaniu balansu strukturalnego oraz wzmacnianiu indywidualnych słabych punktów, w pierwszej części naszego makrocyklu. Natomiast w drugiej, kształtowaliśmy już specyficzne rodzaje siły szybkościowej, czyli siłę startową, siłę eksplozywną oraz siłę reaktywną, opierając je głównie na zastosowaniu metod specjalnych w treningu siłowym – dodała.

Mistrzostwa Europy potrwają dziewięć dni. Utrzymanie równej formy przez całe zawody może być niezwykle trudne. Czy reprezentacja Polski jest na to przygotowana?

Turniej będzie długi, ale przyjęliśmy odpowiednią strategię w trakcie rozgrywania tak wielu meczów. Mamy to wypracowane z dziewczynami, włącznie ze specyficzną adaptacją, w postaci odpowiednio zaprogramowanych krótkich jednostek treningu siłowego przed konkretnymi meczami. Mają one przede wszystkim za zadanie poprawić koordynację wewnątrz- i międzymięśniową, pobudzić szybkokurczliwe jednostki motoryczne oraz zaktywować układ nerwowy do jeszcze efektywniejszej pracy – wyjaśniła Czyżnielewska.

Podopieczne Wiesława Popika przebywają już w Skopje. W fazie grupowej zmierzą się odpowiednio z Grecją, Włochami, Słowenią, Finlandią i Macedonią Północną. – Jesteśmy gotowi i w pełnym skupieniu czekamy na nasz pierwszy meczu – zakończyła Czyżnielewska.

Podział na grupy ME U19:
Grupa I: Finlandia, Grecja, Macedonia Północna, Polska, Słowenia, Włochy
Grupa II: Chorwacja, Holandia, Rumunia, Serbia, Szwajcaria, Turcja

Reprezentacja Polski U19 na mistrzostwa Europy:
rozgrywające: Pola Janicka, Wiktoria Szewczyk
atakujące: Olga Musiał, Martyna Podlaska
środkowe: Rozalia Moszyńska, Oliwia Nastowska, Natalia Kecher, Justyna Jankowska
przyjmujące: Karolina Staniszewska, Natalia Bandurska, Barbara Latos, Edyta Wacławczyk
libero: Magda Kubas, Klaudia Łyduch

Sztab szkoleniowo-medyczny:
Wiesław Popik – I trener
Ireneusz Waleczek – II trener
Zuzanna Czyżnielewska – przygotowanie motoryczne
Grzegorz Cieplik – fizjoterapeuta
Krzysztof Kuźniak – statystyk
Filip Brzeziński – menadżer/kierownik drużyny

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2022 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę