Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Puchar Świata w siatkówce plażowej powraca do Starych Jabłonek!

Puchar Świata w siatkówce plażowej powraca do Starych Jabłonek!

Po 10 latach elita siatkarek i siatkarzy plażowych wraca do legendarnych Starych Jabłonek. Od 30 maja do 2 czerwca powalczą oni na boiskach przy plaży Hotelu Anders o punkty Pucharu Świata w turnieju VW Beach Pro​ Tour Warmia Mazury Challenge. Rywalizacja nad jeziorem Szeląg Mały będzie dla zawodniczek i zawodników jedną z ostatnich okazji do uzyskania kwalifikacji na igrzyska olimpijskie do Paryża. 

Stolica światowej plażówki w Polsce

Pierwsza impreza rangi World Tour w Starych Jabłonkach odbyła się w 2004 roku. Przez kolejnych 10 lat kibice mogli cieszyć się wspaniałą grą najlepszych na świecie siatkarek i siatkarzy plażowych oraz niesamowitą atmosferą panującą na boiskach wokół Hotelu Anders. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) doceniając doskonałe przygotowanie i świetne oceny turniejów rozgrywanych w tej niewielkiej miejscowości na Warmii i Mazurach, powierzyła promotorom siatkówki plażowej ze Starych Jabłonek organizuję w 2013 mistrzostw świata w tej widowiskowej dyscyplinie. Ten czempionat globu zapisał się w pamięci zawodników i kibiców z całego świata, a wielu uczestników tamtych wydarzeń z wypiekami na twarzy wspomina niesamowitą atmosferę, która panowała nad malowniczym jeziorem Szeląg Mały.

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem zmagań podczas spotkania z dziennikarzami stan przygotowań do turnieju przedstawili: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Marcin Kuchciński, Honorowy Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej – Jacek Kasprzyk oraz Dyrektor Turnieju i Prezes Zarządu Hotelu Anders Tomasz Dowgiałło.

– Kiedy rok temu rozmawialiśmy o tym, czy podjąć próbę organizacji tego wydarzenia okazało się, że powrót siatkówki plażowej na najwyższym światowym poziomie do Starych Jabłonek to nie jest tylko moje marzenie, ale także wielu innych osób – mówi Tomasz Dowgiałło, dyrektor turnieju i prezes zarządu Hotelu Anders. – Cieszę się, że dziś, kiedy jesteśmy na dwa tygodnie przed imprezą, nasze wspólne marzenia dochodzą do skutku. Mam nadzieję, że tegoroczne zmagania będą „nowym otwarciem”, dzięki któremu uda nam się ugruntować swoją pozycję i rokrocznie będziemy mogli spotykać się w Starych Jabłonkach. Jest to bowiem doskonała okazja nie tylko do świetnej promocji regionu, ale też zdrowego i aktywnego trybu życia.

I dodaje: – Staramy się, aby nasza impreza była najwyższej jakości. Od strony sportowej mamy zapewnienie, że pojawią się wszystkie najlepsze duety, w tym kilka par, które zdobywały największe laury na świecie. Emocji na piasku nie zabraknie, a ponadto przygotowujemy także wielkie święto siatkarskie, z atrakcjami dla całych rodzin. Mamy więc nadzieję, że podczas spotkań finałowych uda nam się zapełnić stadion do ostatniego miejsca.

niewielka miejscowość, wielkie ambicje

W 2022 roku cykl VW Beach Pro Tour zastąpił rozgrywki FIVB Baech Volleyball World Tour. Obecnie rywalizacja odbywa się w trzech kategoriach: Elite (najwyższa – 9 turniejów), Challenge (średnia – 8 turniejów) i Future (najniższa – 24 turnieje). Zawody, które zostaną rozegrane nad jeziorem Szeląg Mały zaliczane są do kategorii Challenge. Turniej rozgrywany na przełomie maja i czerwca będzie bardzno istotny ze sportowego punktu widzenia, gdyż będzie jedną z ostatnich szans na wywalczenie przepustki na igrzyska olimpijskie, które na przełomie lipca i sierpnia odbędą się w Paryżu.

– Bardzo się cieszę, że impreza o takiej randze wraca na Warmię i Mazury – mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa. – Jestem bardzo wdzięczny organizatorom, że możemy wrócić do inicjatywy, która rozsławiła nie tylko Stare Jabłonki czy Ostródę, ale także województwo Warmińsko-Mazurskie na całym świecie. Jako widzowie zachwycamy się tym wydarzeniem, natomiast praca organizacyjna, którą trzeba odbyć podczas rozmów, negocjacji i przygotowania całej imprezy jest ogromna, co bardzo doceniam. Turniej w Starych Jabłonkach jest wielkim wydarzeniem promocyjnym dla całego regionu. Bardzo się cieszę, że jako samorząd województwa możemy być partnerem tego turnieju.

Wysoka pula

W turnieju głównym na Warmii i Mazurach wezmą udział po 24 pary męskie i żeńskie. 16 duetów ma zapewnioną kwalifikację na podstawie rankingu. O pozostałe miejsca powalczą w turnieju kwalifikacyjnym (maksymalnie po 32 pary każdej płci), który rozpocznie się w czwartek 30 maja. Piątek i sobota to mecze w turnieju głównym. Spotkania finałowe odbędą się w niedzielę, 2 czerwca. Łączna pula nagród wynosi 150 tysięcy dolarów – zwycięzcy wyjadą bogatsi o 10 tysięcy dolarów.

– Mam nadzieję, że tegoroczny turniej to kolejny krok do organizacji jeszcze większej imprezy, która ma szansę odbyć się w Starych Jabłonkach – dodaje Jacek Kasprzyk z Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego jesteśmy coraz bliżej takiego wydarzenia. Nie chciałbym na chwilę obecną mówić więcej, lecz Warmia i Mazury na to zasługują. Dziękuję także Tomaszowi Dowgiałło za podjęcie rękawicy i organizację tegorocznego wydarzenia. Jako Polski Związek Piłki Siatkowej nie martwimy się o jakość organizacji, ponieważ wierzymy, że wszystko będzie na największym poziomie.

sobota i niedziela z biletami

Stadion główny pomieści 3 000 widzów. Wstęp na trybuny podczas czwartkowych i piątkowych zmagań jest bezpłatny. Wejściówki na decydujące spotkania w sobotę i niedzielę dostępne są na stronie ebilet.pl.

Zapraszamy wszystkich nad jezioro Szeląg Mały od 30 maja do 2 czerwca 2024 roku!
Partnerem VW Beach Pro​ Tour Warmia Mazury Challenge 2024 jest Ministerstwo Sportu i Turystki.

źródło: materiał partnera

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved