Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV K: Miał być finał jak w banku, była szwajcarska precyzja

Puchar CEV K: Miał być finał jak w banku, była szwajcarska precyzja

Grot Budowlani Łódź stoją przed wielką szansą awansu do finału Pucharu CEV. Niestety w pierwszym domowym mocno przymknęły sobie do tego drzwi, przegrywając ze szwajcarskim Neuchatel UC 1:3. Po pierwszym secie wydawało się, że ten mecz będzie dla łodzianek spacerkiem, a tymczasem rywalki naostrzyły swoje szwajcarskie scyzoryki wielofunkcyjne i pozostałe trzy sety wygrały.

OTWARCIE ZGODNIE Z PLANEM

Łodzianki znakomicie rozpoczęły półfinał Pucharu CEV. Punktowały w ofensywie Kinga Różyńska i McKenzie May, do tego doszła cała masa błędów rywalek (12:4). Siatkarki Viteos Neuchatel nie były w stanie nawiązać walki. Po atakach Blagojević i Lisiak było już 14:5 dla Grot Budowlanych. Rywalki cały czas popełniały własne błędy i wkrótce przewaga podopiecznych trenera Macieja Biernata wynosiła już 11 oczek (18:7). Po ataku Haynes przyjezdne zniwelowały wprawdzie różnicę do dziewięciu oczek, ale jak się okazało na chwilę. Popełniały kolejne własne błędy i wkrótce przegrywały już 10:21. Przy zagrywce Gross szwajcarska ekipa zbliżyła się na 16:23. Trzy ostatnie akcje seta to błędy serwisowe z obu stron, ale to Grot Budowlani zainkasowały wygraną 25:17.

PRZYJEZDNE WRÓCIŁY DO GRY

W drugim secie podopieczne trenera Biernata kontynuowały swoją dobrą grę. Zdecydowanie przeważały w ataku, na środku dobrze spisywała się Małgorzata Lisiak, zagrywką popracowała Ana Bjelica i zrobiło się 10:3. Szwajcarska ekipa jednak się poderwała, była skuteczniejsza w ofensywie, do tego dołączyła szczelny blok i wkrótce zrobiło się już tylko 12:11 dla łodzianek. Po ataku Grubbs na tablicy wyświetlił się remis 13:13, a na parkiecie rozgorzała walka punkt za punkt. Znakomita postawa w ataku Haynes pozwoliła Viteos Neuchatel odskoczyć na 19:17. Przyjezdne przejęły kontrolę nad wydarzeniami, grały znakomicie w każdym elemencie  i przede wszystkim ograniczyły mocno własne błędy(23:18). Dobra gra blokiem dała przyjezdnym piłki setowe (24:20). Ostatecznie po ataku Grubbs w meczu było 1:1.

GRA NA PRZEWAGI

Początek trzeciej odsłony był wyrównany (5:5). Po szwajcarskiej stronie punktowały  jednak w ataku Grubbs i Gross i zrobiło się 7:5. Szybko jednak atakiem i zagrywką wyrównała Lisiak. Zespoły były w kontakcie punktowym, chociaż w pewnym momencie w szeregi łodzianek wkradło się coraz więcej błędów. Przyjezdne zdołały wypracować sobie dzięki właśnie tym błędom trzypunktowy zapas (13:10). Dobre akcje w ataku i na zagrywce Haynes dały przyjezdnym już wynik 16:12. Siatkarki Grot Budowlanych zaczęły odrabiać straty natychmiast i po ataku Jeleny Blagojević różnica wynosiła tylko punkt (15:16). Sprawy w swoje ręce wzięła jednak Scambray i to jej ataki dały gościom wynik 19:16. Dobra gra McKenzie May i Blagojević pozwoliła łodziankom wyrównać na 21:21. Udane wejście zanotowała także Weronika Sobiczewska. Ataki Haynes pozwoliły w końcówce szwajcarskiej ekipie mieć dwa oczka zapasu. Niezawodna po raz kolejny okazała się jednak Jelena Blagojević (23:23). To ta siatkarka napędzała grę Grot Budowlanych w kluczowej fazie seta. Ostatecznie jednak to rywalki okazały się lepsze i po ataku Scambray prowadziły w meczu 2:1.

SZWAJCARSKA PRECYZJA ZWYCIĘŻYŁA

Dobre akcje Haynes dały w czwartym secie przyjezdnym wynik 4:2. Łodzianki szybko wyrównały, ale tylko na moment. Atak i zagrywka Gross dały Viteos Neuchatel prowadzenie 8:6, skuteczna w ofensywie była też Scambray (11:8). Po atakach Sobiczewskiej i Blagojević łodzianki zniwelowały straty do jednego oczka (10:11). Własne błędy przyjezdnych spowodowały, że na tablicy zrobiło się 13:13. Dobrze grające w ofensywie przyjezdne znów odskoczyły na dwa punkty, ale ponownie pomogły Grot Budowlanym wyrównać a nawet prowadzić 17:16 popełniając błędy. Wynik oscylował wokół remisu do momentu, gdy as serwisowy Scambray oraz po chwili blok Grubbs dały gościom wynik 22:19.  Ostatecznie dobra gra w ataku m. in Haynes pozwoliła gościom utrzymać przewagę do końca i wygrać mecz 3:1 stawiając Grot Budowlanych w trudnej sytuacji.

Grot Budowlani Łódź (POL) – Neuchatel UC (SUI) 2:3
(25:17, 21:25, 25:27, 22:25)

Budowlani: Wilińska (2), Lisiak (9), Bjelica (7), Różyńska (8), May (12), Blagojević (18), Łysiak (libero) oraz Łazowska, Sobiczewska (3) i Mitrović (1)
NUC: Haynes (23), Pierret (2), Gross (11), Branca (6), Scambray (23), Grubbs (15), Delley (libero) oraz Petitat i Troesch i De Micheli