Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Projekt wygrał ostatni sprawdzian przed rozpoczęciem sezonu

Projekt wygrał ostatni sprawdzian przed rozpoczęciem sezonu

Ostatnim testem warszawskiej drużyny przed rozpoczynającym się niedługo nowym sezonem PlusLigi był mecz z Legią Warszawą – derby Warszawy. Pierwotnie Projekt miał zagrać z mistrzem Ukrainy – zespołem Epicentr-Podolany Horodok, jednak drużyna nie mogła dojechać na spotkanie, ponieważ ograniczono możliwość wyjazdu z terenu Ukrainy mężczyzn w wieku poborowym. Mecz wygrali podopieczni Santillego 3:0. Dodatkowo drużyny rozegrały czwartego seta, który również wygrała drużyna Projektu Warszawa. Wydarzenie na Ursynowie poprzedziła oficjalna prezentacja stołecznego zespołu na na sezon 2022/2023.

Na początku inauguracyjnej partii obie drużyny grały na podobnym poziomie. Asem serwisowym popisał się Romanutti, dzięki czemu Legia doprowadziła do remisu (3:3). W dalszej części seta na zagrywce dobrze spisywał się Janikowski, a w ataku świetnie radzili sobie Weber i Grobelny. Punktowy blok dołożyli też Semeniuk i Grobelny (11:6). Legioniści starali się nadrabiać stratę punktową. W obronie szaleli Stępień i Tomczak, a ze środka punktował Akala, co w ostatecznym rozrachunku pozwoliło siatkarzom Legii odrobić kilka oczek. Jednak podopieczni Santillego nie stali bezczynnie. Z prawego skrzydła punktował Weber (16:11), a Janikowski dołożył dwie punktowe zagrywki (19:11). Podopieczni Krzysztofa Wójcika ofiarnie bronili pomarańczowego pola, jednak mimo tego siatkarze Santillego powoli zbliżali się do końca odsłony (22:16). Ostatni punkt pierwszego seta Projekt Warszawa zdobył asem serwisowym (25:17)

Drugą partię skutecznym atakiem otworzył Stępień, na co odpowiedział Grobelny (1:1). Zespoły grały na podobnym poziomie. Po stronie Projektu w ataku królowali Weber i Grobelny, a punkty dla Legii zdobywali Stępień i Romanutti. Skuteczna zagrywka Firleja wysunęła Projekt na trzy oczka do przodu (11:8). Legioniści mimo starań nie byli w stanie odrobić brakujących punktów, których dzięki dobrej grze Grobelnego, Semeniuka i Webera coraz więcej przybywało (21:14). Drugi set skutecznym atakiem zakończył Janikowski (25:17).

Od początku trzeciej odsłony Projekt Warszawa rządził na siatce. W ataku górowali Grobelny i Klapwijk (5:1). Skuteczna gra plusligowej ekipy uniemożliwiała legionistom doprowadzenie do remisu. Punkty dla drużyny Santilliego zdobywali Janikowski, Grobelny i Klapwijk (14:7). W końcówce seta siatkarze Projektu Warszawy prowadzili już dziesięcioma oczkami (19:9) i byli na ostatniej prostej od wygrania całego meczu. Siatkarz Projektu zakończył mecz zagrywką (25:13).

Trenerzy obu drużyn postanowili niezależnie od wyniku rozegrać cztery pełnowymiarowe sety. Początek czwartej partii był wyrównany (3:3, 6:6). Dzięki dobrej grze Stępnia i Romanuttiego legionistom udało się odskoczyć na dwa oczka (13:11). W drużynie Santillego punkty w ataku zdobywali Janikowski i Weber, a dobrą zagrywkę dołożył Semeniuk (18:16). W końcowej fazie partii na prowadzeniu utrzymywała się drużyna z PlusLigi (22:19), jednak podopieczni Wójcika nie zamierzali poddać się bez walki. Mecz zakończył Weber asem serwisowym (25:20).

Projekt Warszawa – Legia Warszawa 3:0
(25:17, 25:17, 25: 13)
Dodatkowy set: 25:20

MVP: Jan Firlej, Rafał Prokopczuk

Projekt: Firlej, Wrona, Semeniuk, Grobelny, Janikowski, Weber, Wojtaszek (liero) oraz Jaglarski, Pawlun, Klapwijk
Legia: Akala, Szlęzak, Romanutti, Stępień, Kozłowski, Prokopczuk, Tomczak (libero) oraz Szczepaniak, Szewczyk, Leliwa, Gawrzydek, Bobrowski, Sumara (ibero)