Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Problemy zdrowotne kolejnej przyjmującej w reprezentacji Polski

Problemy zdrowotne kolejnej przyjmującej w reprezentacji Polski

fot. FIVB

Trzy tygodnie przed mistrzostwami świata trener Stefano Lavarini znów ma problem. O ile na Ligę Narodów jego zespół pojechał bez nominalnych atakujących, to teraz kontuzje wykluczyły dwie przyjmujące. Jedna z nich to wschodząca gwiazda kadry, której obecność mogłaby być sporym wzmocnieniem. Po Martynie Łukasik problemy zdrowotne dotknęły kolejną siatkarkę Chemika Police w kadrze Lavariniego.

W tym roku zdawała maturę, przez co nie mogła pojechać na jeden z turniejów Ligi Narodów, ale sportowe egzaminy dojrzałości przeszła już w minionym sezonie kadrowym. Nie była jeszcze pełnoletnia, gdy rok temu w maju debiutowała w seniorskiej kadrze podczas sparingu z Bułgarkami (3:1), a później w Lidze Narodów w Rimini, mecz z Holenderkami (2:3) rozpoczęła w wyjściowej szóstce i zdobyła w nim aż 12 punktów. Mowa o Martynie Czyrniańskiej, która 13 października skończy 19 lat, ale już stała się ważną postacią kadry. W ubiegłym roku pojechała na swoją pierwszą seniorską imprezę mistrzowską w karierze, a podczas czempionatu Starego Kontynentu znów udowadniała, że w przyszłości może stać się filarem reprezentacji Polski. Wystarczy wspomnieć jej występ w spotkaniu z Ukrainą podczas mistrzostw Europy, gdy jej pojawienie się na boisku i 14 zdobytych punktów miało duży wpływ na wygraną Polek (3:1) w 1/8 finału.Po tegorocznej Lidze Narodów została powołana do składu, który w Szczyrku rozpoczął przygotowania do rozpoczynających się za trzy tygodnie mistrzostw świata siatkarek (23 września – 15 października). Jednak już w ubiegłym tygodniu podczas wyjazdowych meczów towarzyskich z reprezentacją Niemiec, Czyrniańskiej zabrakło na boisku. Podobnie było w piątek, gdy w katowickim Spodku Polki grały pierwszy z dwóch sparingów z Bułgarkami. – Martyna ma kontuzję i jest w trakcie leczenia. Teraz najważniejsze jest, by spokojnie popracowała, dlatego nie ma jej tutaj z nami – mówi trener reprezentacji Polski kobiet Stefano Lavarini. Włoch nie deklaruje jeszcze niczego w kontekście zbliżającego się mundialu, ale jasno stawia sprawę w kwestii sytuacji zdrowotnej Czyrniańskiej. – Jej występ w mistrzostwach świata jest zagrożony – mówi.

Problemy Czyrniańskiej dotyczą urazu mięśni brzucha, po którym zalecane jest od 4 do 6 tygodni przerwy. Kłopoty zaczęły się podczas pobytu w Niemczech, co oznacza, że teraz kadrę czeka wyścig z czasem. – Nie tyle chodzi o to, jak poważny jest uraz, ale o czas, jaki pozostał do najważniejszego turnieju. Mamy trzy tygodnie do mistrzostw świata. Zdrowie jest najważniejsze i czekamy na Martynę, żeby się wyleczyła. Jeśli zdąży, będzie brana pod uwagę w kontekście wyjazdu na mundial, bo jest ważną częścią tej grupy – mówi Lavarini. Termin zgłaszania składu reprezentacji Polski na mundial mija dwa dni przed pierwszym meczem, czyli 21 września. – Będziemy czekać do ostatniego momentu – zaznacza Włoch.

Nieobecność Czyrniańskiej to nie jedyny kłopot Lavariniego. Już w połowie sierpnia ogłoszono, że problemy zdrowotne uniemożliwią występ w mundialu Martyny Łukasik, która jest uniwersalną zawodniczką, bo poza pozycją przyjmującej mogłaby być też wsparciem jako atakująca. Teraz mało prawdopodobne jest, by na mundial zdążyła Czyrniańska. W składzie zastąpiła ją Monika Fedusio, która początkowo odpadła w selekcji przed mistrzostwami świata. – Było mi przykro, bo Martyna była częścią tego projektu i ważną zawodniczką. Mam nadzieję, że wróci najszybciej jak to możliwe. Gdyby nie te problemy ze zdrowiem, to byłaby tu z nami. Najpierw było mi przykro – jak w przypadku każdego. Nie chodzi tu tylko o siatkówkę, ale i o czysto ludzki aspekt. Ale chcę się skupić na tym składzie, który mamy do dyspozycji i jak z nim pracować oraz wystąpić najlepiej jak to możliwe. Gdybym zaczął myśleć o problemach, to nic by to nie dało. Trzeba znaleźć rozwiązanie. Oczywiście, mamy kłopoty, ale narzekanie nic nie da. Trzeba iść dalej – podkreśla trener Polek.

Na pozycji przyjmującej, pod nieobecność Czyrniańskiej i Łukasik, podstawowy duet będą tworzyć Weronika Szlagowska i Olivia Różański, która ze względu na problemy kadrowe w Lidze Narodów, była przesuwana do gry wyłącznie w ataku. W kadrze jest również Zuzanna Górecka, ale ona również nie zagrała z powodu drobnego urazu w meczach z Bułgarkami, chociaż była na nich obecna w koszulce libero.

źródło: przegladsportowy.onet.pl, sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2022-09-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2022 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę