Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > PreZero Grand Prix PLS: Wygrane Jokera i BKS-u na inaugurację turnieju

PreZero Grand Prix PLS: Wygrane Jokera i BKS-u na inaugurację turnieju

W Gdańsku rozpoczął się turniej PreZero Grand Prix PLS w siatkówce plażowej siatkarek. W pierwszym meczu zespół Jokera Świecie po zaciętej walce pokonał 2:1 UNI Opole i w kolejnej rundzie zagra z Pałacem Bydgoszcz. W drugim meczu BKS Bielsko-Biała wygrał w dwóch setach z SAN-Pajdą Jarosław i jeszcze dziś zmierzy się z Legionovią. Zespoły z Opola i Jarosławia z jedną porażką na koncie znalazły się po prawej stronie turniejowej drabinki.

Siatkarki z Opola przyjechały do Gdańska w kombinowanym składzie, Anna Bączyńska i Oliwia Sieradzka zostały wzmocnione przez trzy siatkarki plażowe. Joker wystąpił w ośmioosobowym składzie siatkarek, które będą występowały w ekstraklasie – zabrakło tylko Moniki Jagły i zawodniczek zagranicznych.

Mecz lepiej rozpoczęły opolanki, które popełniały mniej błędów od rywalek i trener Mikołaj Mariaskin poprosił o przerwę przy stanie 2:7. Joker odrobił część strat (7:10), ale rywalki lepiej sobie radziły w bloku i obronie. Zespół UNI po ataku Joanny Moczko-Knapik prowadził już 16:10, jednak ataki Natalii Skrzypkowskiej i Julii Twardowskiej pozwoliły zespołowi ze Świecia zmniejszyć straty do dwóch punktów, a w końcu opolanki doprowadziły do wyrównania (19:19). W końcówce opolanki miały więcej pomysłów na skończenie akcji i po plasie Oliwii Sieradzkiej wygrały pierwszego seta 25:23.

Początek drugiej partii był bardzo wyrównany, a wynik cały czas był bliski remisu (8:8). Po trzech punktach z rzędu Jokera o przerwę poprosił trener Mateusz Zarankiewicz, świecianki jednak cały czas utrzymywały przewagę i przy zmianie stron boiska prowadziły 16:11. Liderką Jokera była doświadczona Natalia Skrzypkowska, która doskonale widziała, gdzie nie ma przeciwniczek i tam kierowała piłkę (20:16). Ona również skończyła tego seta 25:21 i zespół ze Świecia doprowadził do tie-breaka.

Początek decydującej partii to walka punkt za punkt. Coraz lepiej w zespole Jokera spisywała się Julia Twardowska, w ekipie UNI ciężar gry spoczywał na zawodniczkach plażowych. Przy zmianie stron zespół ze Świecia miał minimalną przewagę (8:7). Po ataku Natalii Skrzypkowskiej było już 12:9 dla Jokera i trener Zarankiewicz przerwał grę. Świecianki już nie wypuściły swojej szansy z rąk i po ataku Skrzypkowskiej wygrały 15:12 i całe spotkanie 2:1. W kolejnej rundzie Joker zmierzy się z Pałacem Bydgoszcz, zespół z Opola przechodzi na prawą stronę drabinki i czeka na swojego rywala.

Joker Świecie – UNI Opole 2:1
(23:25, 25:21, 15:12)

Joker: Wystel, Michalewicz (1), Skrzypkowska (18), Nowak, Sikorska, Kubacka, Zaborowska (1) i Twardowska (28)
UNI: Bączyńska (12), Sieradzka (10), Moczko-Knapiak (10), Szajer-Widawska (3) i Kmita

W drugim meczu turnieju BKS Bielsko-Biała zmierzył się z pierwszoligowym zespołem SAN-Pajda Jarosław. Lepiej zaczął BKS, ale po chwili po asie serwisowym Katarzyny Marcyniuk zespół z Jarosławia wyszedł na prowadzenie 7:5. Szybko je jednak stracił, a w zespole BKS-u w ataku świetnie sobie radziły Koleta Łyszkiewicz i Alina Bartkowska (11:8). Bielszczanki utrzymywały przewagę, przy zmianie stron boiska prowadziły 16:11, ale rywalki nie odpuszczały. W końcówce BKS prowadził 21:17, a po asie serwisowym Łyszkiewicz miał piłkę setową przy stanie 24:19. Po chwili zespół SAN-Pajdy znów miał problem z przyjęciem zagrywki i bielszczanki prowadziły już 1:0.

Zgodnie z zapowiedzią trenera Bartłomieja Piekarczyka w drugim secie zobaczyliśmy już inne zawodniczki w zespole BKS-u. Bielszczanki szybko wyszły na prowadzenie 3:0, ale ambitne siatkarki SAN-Pajdy doprowadziły do remisu 7:7. BKS znów odskoczył rywalkom i trener Piotr Pajda poprosił o przerwę przy stanie 12:8 dla przeciwniczek. Po ataku Martyny Borowczak i bloku Bartkowskiej zespół z ekstraklasy prowadził przy zmienia stron boiska 16:12 i grając punkt za punkt utrzymywał bezpieczną przewagę nad rywalkami. Po kolejnym ataku Borowczak BKS miał piłkę meczową przy stanie 24:18, w kolejnej akcji pozwalając pomylić się przeciwniczkom wygrał całe spotkanie 2:0 i w kolejnej rundzie zmierzy się z Legionovią. Zespół z Jarosławia czeka na swojego przeciwnika po prawej strony drabinki.

BKS Bostik Bielsko-Biała – SAN-Pajda Jarosław 2:0
(25:19, 25:18)

BKS: Polak (1), Borowczak (7), Mazur, Chmielewska (1), Świrad (4), Drabek, Łyszkiewicz (10), Bartkowska (10)
SAN-Pajda: Stepko (4), Marcyniuk (9), Magierowska, Krysztofiak (5), Gliwa (3), Andrzejewska, Poreda i Kawa (4)