Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > PreZero Grand Prix PLS: Brąz dla bielszczanek, złoto dla wrocławianek

PreZero Grand Prix PLS: Brąz dla bielszczanek, złoto dla wrocławianek

Siatkarki TAURON Ligi zakończyły już zmagania na turnieju PreZero Grand Prix PLS. Brąz wywalczył BKS BOSTIK Bielsko-Biała, który w pierwszym secie zdominował Jokera Świecie, natomiast w drugim był lepszy po zaciętej, wyrównanej walce. Nagrodę MVP otrzymała Koleta Łyszkiewicz. W meczu o złoto zwyciężyły zawodniczki Impela #VolleyWrocław, które przegrały pierwszego seta z LOS-em Nowy Dwór Mazowiecki, jednak od drugiego seta kontrolowały wydarzenia na boisku i ostatecznie wygrały 2:1. MVP finału oraz całego turnieju została Aleksandra Gromadowska.

Mecz o brąz lepiej rozpoczęły bielszczanki, które po ataku Martyny Borowczak prowadziły już 6:2. Błąd Agaty Nowak i uderzenie Kolety Łyszkiewicz powiększyły dystans (10:4). Siatkarki BKS-u dominowały nad rywalkami, do trudnej zagrywki dokładały skuteczne kontry i w drugiej części seta miały już dziewięć punktów przewagi (16:7), a gdy asa serwisowego zanotowała Łyszkiewicz wzrosła ona do dziesięciu „oczek” (19:9). Świecianki odrobiły część strat w końcówce, ale ich przeciwniczki zdołały zamknąć partię po bloku Łyszkiewicz na Joannie Sikorskiej (25:19).

Druga odsłona spotkania była od początku zdecydowanie bardziej wyrównana, chociaż inicjatywa była po stronie Jokera (9:7). Bielszczanki zdołały jednak wyrównać przy zagrywce Magdaleny Janiuk, a zagranie Borowczak pozwoliło im przejąć inicjatywę (13:12). Po asie serwisowym tej zawodniczki BKS miał już dwa punkty przewagi (16:14), ale gdy uderzyła ona w aut na tablicy wyników ponownie widniał remis (18:18). W końcówce kiwka w siatkę Natalii Skrzypkowskiej dała minimalne prowadzenie bielszczankom (22:20), ale chwilę później taką samą pomyłkę zanotowała Łyszkiewicz i było po 22. Ostatecznie górą były siatkarki BKS-u po kontrze Łyszkiewicz (25:23).

MVP: Koleta Łyszkiewicz

BKS BOSTIK Bielsko-Biała – Joker Świecie 2:0
(25:19, 25:23)

BKS: Polak (2), Borowczak (8), Janiuk, Łyszkiewicz (16) i Bartkowska (10)
Joker: Wystel (9), Michalewicz (1), Skrzypkowska (6), Nowak (1), Sikorska (12), Zaborowska i Twardowska (2)

W wielkim finale PreZero Grand Prix PLS zmierzyły się zespoły LOS Nowy Dwór Mazowiecki i Impel #VolleyWrocław. Rozpoczęła go asem serwisowym Agnieszka Adamek. Błąd tej zawodniczki w ataku dał prowadzenie 3:2 ekipie z Nowego Dworu Mazowieckiego. Nie dała się zaskoczyć na siatce Izabela Jaworska i LOS wyszedł na dwupunktowe prowadzenie (7:5), a po zerwanym ataku Aleksandry Gromadowskiej zwiększyły je do trzech punktów (10:7). Zdenerwowanie widać było po stronie zawodniczek z Wrocławia, po ataku w siatkę Kingi Legiety o czas poprosił Dawid Murek. Ekipa z Nowego Dworu Maz. prowadziła już 13:8. Nowodworzanki w finale musiały grać już bez Barbary Zakościelnej, wciąż jednak bawiły się grą, były czujne w obronie i skuteczne w ataku. Wrocławiankom nie pomagały błędy własne. Gdy piłkę w aut wybiła Gromadowska, rywalki miały sześć punktów przewagi (18:12). W końcówce siatkarki Impela #VolleyWrocław zaczęły odrabiać straty, ale przy stanie 22:18 czujnie kiwnęła Agnieszka Wołoszyn i znów zagrywka była po stronie jej zespołu. Ostatni punkt w tym secie zdobyła Izabela Jaworska i LOS wygrał 25:20.

Pierwsze piłki drugiego seta, to wyrównana walka obu ekip, jednak fantastyczne zagranie na siatce Agnieszki Wołoszyn dało nowodworzankom prowadzenie 5:2. Trudna zagrywka Jaworskiej nie ułatwiała wrocławiankom rozgrywania akcji i przy stanie 6:2 dla LOS-u o czas poprosił Dawid Murek. Świetnie wykorzystała pustą przestrzeń Adamek, jednak w kolejnej akcji Legieta zepsuła zagrywkę. Wrocławianki nadal nie odpuszczały. Dwie świetne zagrywki Agnieszki Adamek dały Impelowi #VolleyWrocław prowadzenie 8:7. Z trudnej piłki skutecznie zaatakowała Wołoszyn, próbując utrzymać kontakt punktowy, zaś w kolejnej akcji po ofiarnej obronie koleżanek szczęśliwie punkt zdobyła Jaworska i znów był remis (9:9). Świetny atak Legiety wyprowadził wrocławianki na prowadzenie 15:13. Im było bliżej końca seta, tym przewaga zespołu z Dolnego Śląska rosła. Świetna zagrywka Gromadowskiej dała wrocławiankom przewagę 22:15. Rywalki z Nowego Dworu Maz. odrobiły kilka punktów i jeszcze przy stanie 23:19 o czas poprosił trener Murek. 25. punkt dla Impela zdobyła Adamek i tym samym ekipa z Wrocławia doprowadziła do tie-breaka.

Decydującą partię lepiej rozpoczęły wrocławianki, które po plasie Legiety prowadziły 2:0. Dopiero przy 4:0 skutecznie przebiła piłkę Agnieszka Wołoszyn, dając swojej ekipie pierwszy punkt. O ile w pierwszym secie nowodworzanki wydawały się bardziej opanowane, tak z biegiem czasu ekipa z Wrocławia grała coraz lepiej, a przede wszystkim zdobywała więcej punktów. Po ataku Gromadowskiej było już 11:4 dla zespołu Dawida Murka. Efekty przyniosło ogranie plażowe Aleksandry Gromadowskiej, która dobrze spisywała się zarówno w bloku, jak i ataku. Po zbiciu tej zawodniczki wrocławianki miały piłkę meczową. Mecz finałowy zakończył blok Kingi Legiety i Impel #VolleyWrocław mógł cieszyć się z wygranej w PreZero Grand Prix PLS.

MVP: Aleksandra Gromadowska

LOS Nowy Dwór Mazowiecki – Impel #VolleyWrocław 1:2
(25:20, 19:25, 8:15)