Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP M: Zawiercianie nie dali rady, ZAKSA w drodze po kolejny puchar

PP M: Zawiercianie nie dali rady, ZAKSA w drodze po kolejny puchar

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wygrali pierwszy półfinał Pucharu Polski. Kędzierzynianie nie dali większych szans Aluron CMC Warcie Zawiercie i pokonali rywali w trzech setach. Podopieczni trenera walczyli do połowy trzeciej odsłony, by przedłużyć starcie, jednak nie udało im się przeciwstawić przeciwnikom w pełni.

Bez chorego Miguela Tavarasa musieli sobie radzić zawiercianie w tym pojedynku. Lepiej w to spotkanie weszli kędzierzynianie, którzy po zablokowaniu Urosa Kovacevicia prowadzili 3:0. Dodatkowo kiedy przestrzelił Miłosz Zniszczoł oraz kontrę skończył Aleksander Śliwka, było już 8:3. Podopieczni Michała Winiarskiego grali nerwowo, przez co w ich szeregach pojawiło się sporo niedokładności. Obrońcy tytułu grali dużo lepsze zawody. Byli skuteczniejsi w ataku, a dodatkowo dobrze funkcjonował blok. Po asie serwisowym Aleksandra Śliwki mieli przewagę siedmiu ,,oczek” i nawet, gdyJurajscy Rycerze zmniejszali różnicę, to szybko do niej powracali. W drugiej części seta gra zawodników Aluronu CMC Warty nieco się poprawiła. Po zatrzymaniu Śliwki mieli cztery punkty straty, ale do końca pierwszej partii już niewiele pozostało. Rozpoczęło się naprzemienne zdobywanie punktów, które zostało przerwane dopiero po kolejnym bloku na Kovaceviciu (17:23). Ostatni punkt w tej części meczu zdobył Łukasz Kaczmarek atakiem do skosu.

Drugiego seta lepiej otworzyli zawiercianie, gdyż po autowym uderzeniu Bartosza Bednorza prowadzili 3:0. Szybko jednak przewagę tą roztrwonili, ponieważ po raz kolejny Uros Kovacević dał się zablokować. W jednym ustawieniu stracili siedem punktów z rzędu, a ich problemy zaczynały się od przyjęcia, co miało przełożenie na skuteczność w ataku. Słabo funkcjonowali skrzydłowi. Kędzierzynianie kontynuowali swoją grę z pierwszego seta. Cały czas dobrze grali na siatce i czytali zamiary atakujących swoich przeciwników. Dawało im to możliwość gry kontr, które wykorzystywali. Po krótkiej w wykonaniu Dmytro Paszyckiego było już 17:10. Zawodnicy Winiarskiego nie potrafili przeciwstawić się swoim rywalom, a nawet do nich zbliżyć. Wprawdzie po trafieniu Kovacevicia było 16:19, ale prowadzenie kędzierzynian wydawało się być niezagrożone. Tym bardziej, że Serb ponownie dał się zablokować i na tablicy wyników było 18:23. Po przesuniętej krótkiej zagranej z Paszyckim zawodnicy Grupy Azoty ZAKSA mieli pięć setboli. Wykorzystali drugiego i do awansu do finału pozostało im wygranie tylko jednego seta.

Dwa pierwsze punkty padły łupem zawiercian. W ich szeregach na boisku pozostał Dawid Dulski, który zastąpił Dawida Konarskiego. To właśnie on po ataku blok-aut powiększył przewagę do trzech ,,oczek” i od tego momentu rozpoczęła się gra punkt za punkt. Dopiero po asie serwisowym Bartosza Kwolka została ona przerwana (10:6). Kędzierzynianie zaczęli popełniać sporo błędów serwisowych i dopiero kiedy mocną zagrywkę posłał Bartosz Bednorz, a Dmytro Paszycki skończył ze środka zaczęli odrabiać straty (12:10). Kiedy sędzia odgwizdał nieczyste odbicie graczom Aluronu CMC Warty zrobiło się po 13. Na pierwsze prowadzenie w tym secie podopieczni Tuomasa Sammelvuo wyszli, kiedy zablokowali Kwolka, a powiększyli je po serwisie Aleksandra Śliwki. Jednak Kwolek odpowiedział takim samym zagraniem. W decydujących momentach przestrzelił oraz dał się zablokować Uros Kovacević, dlatego sytuacja zawiercian stawała się trudna (18:21). W końcówce seta nic się nie zmieniło. Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA pewnie zmierzali do zwycięstwa i do awansu do finału Pucharu Polski. Stało się to po trafieniu z lewej flanki przez Aleksandra Śliwkę. W nim zmierzą się ze zwycięzcą meczu Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia Rzeszów.

MVP: Bartosz Bednorz

Aluron CMC Warta Zawiercie – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3
(18:25, 20:25, 19:25)

Warta: Kwolek (8), Zniszczoł (3), Konarski (4), Kozłowski, Szalacha (6), Kovacević (9), Danani (libero) oraz Waliński, Kalembka, Dulski (9) i Łaba
ZAKSA: Kaczmarek (12), Janusz (3), Bednorz (12), Śliwka (12), Smith (6), Paszycki (10), Shoji (libero) oraz Staszewski