Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP K: Bielszczanki zameldowały się w półfinale

PP K: Bielszczanki zameldowały się w półfinale

Grono półfinalistek Pucharu Polski uzupełniły siatkarki BKS-u BOSTIK ZGO Bielsko-Biała. Zespół z Podbeskidzia w trzech setach pokonał Grupę Azoty Akademię Tarnów. Nagrodę dla najlepszej zawodniczki odebrała Majka Szczepańska-Pogoda

Od prowadzenia 2:0 po kontratakach Martyny Borowczak oraz Pauliny Damaske rozpoczęły spotkanie bielszczanki. To one były znacznie skuteczniejsze w ofensywie, punktując najczęściej w kontrach. Po zatrzymaniu Wiktorii Szumery BKS wygrywał 5:2. Ze sporymi problemami w ofensywie borykały się tarnowianki, nie kończąc pierwszych, a także drugich akcji, na czym korzystały gospodynie. Po kolejnej kontrze Damaske, a także jej punktowym bloku na Judycie Gawlak formacja z województwa śląskiego miała już sześć oczek do przodu (10:4). W szeregach BKS-u doszło do pojedynczych błędów, ale po dwóch skończonych akcjach Damaske tablica wyników wskazała na 14:7. Wówczas Błażej Krzyształowicz poprosił o drugą przerwę. Koncert BKS-u dopiero się rozpoczynał, wszak swoją obecność atakiem i blokiem zaznaczyła Joanna Pacak, a swoje z pola serwisowego dołożyła Aleksandra Stachowicz (20:11), która zastąpiła na boisku Laak. Również i Majka Szczepańska-Pogoda zaliczyła udane wejście na boisko, trzykrotnie punktując w ofensywie i raz blokiem (23:12). O tym, że końcówka należała do siatkarek z ławki rezerwowych, niech świadczy fakt, że w ostatniej akcji punktowym blokiem Nikola Abramajtys zatrzymała Wiktorię Mościcką (25:14).

kluczem zagrywka

W drugą część starcia gospodynie również weszły po swojej myśli. Asy Julii Nowickiej, Damaske, czy punktowy blok Pacak zadecydowały o wyniku 4:1. Przyjezdne przyjmowały pozytywnie, niemniej jednak bielszczanki były dobrze dysponowane w polu serwisowym (11:5). Gospodynie nie wystrzegały się błędów własnych, a role poniekąd się odwróciły. To siatkarki Akademii punktowały w kontrach, a także stały się skuteczniejsze w ofensywie, zmniejszając straty do trzech punktów (8:11, 10:13). Ekipa z województwa śląskiego rozpędziła się w połowie seta, punktując dwukrotnie blokiem (16:10). Prym w ataku wiodła Borowczak (18:12). Gdy asa ustrzeliła Stachowicz i atak skończyła Szczepańska-Pogoda (22:15), wydawało się, że jedynie kwestią czasu jest pewne zwycięstwo BKS-u. Jednak Natasha Calkins podreperowała wynik zagrywką i atakiem, co popchało resztę zespołu do lepszej gry (20:23). Bielszczanki po czasie na żądanie trenera Piekarczyka wróciły na dobre tory, ostatnie słowo należało do Joanny Ciesielczyk (25:21).

kropka nad „i”

Start trzeciej odsłony wiązał się z prowadzeniem 2:1 ekipy z Małopolski, która dwukrotnie powstrzymała Damaske. Gra przez moment toczyła się punkt za punkt, na szczelny blok stawiały tarnowianki. Dzięki dwóm asom Szczepańskiej-Pogody z rzędu bielszczanki prowadziły 8:5. Ręki w ataku po drugiej stronie nie wstrzymywała Calkins, a kolejny blok i błąd gospodyń dał przyjezdnym remis po 9. Przez chwilę trwała przepychanka, BKS budował dwupunktowe prowadzenie, by Akademia doprowadzała do remisu (13:13). Doszło jeszcze do wymiany ciosów blokiem, ale nie do zatrzymania wręcz była Borowczak. Swoje w polu serwisowym wykonała Szczepańska-Pogoda, dzięki czemu bielszczanki znacznie przybliżyły się do zakończenia (20:14). W końcówce podopieczne trenera Piekarczyka grały wszechstronnie. Awans do półfinału Pucharu Polski w ich wykonaniu stał się faktem po błędzie w ataku Julity Molendy (25:16)

MVP: Majka Szczepańska-Pogoda

BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała – Grupa Azoty Akademia Tarnów 3:0
(25:14, 25:21, 25:16)