Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Polski rząd wesprze organizację mistrzostw Europy mężczyzn w siatkówce

Polski rząd wesprze organizację mistrzostw Europy mężczyzn w siatkówce

fot. cev.eu

Podczas czwartkowego briefingu medialnego z udziałem Piotra Glińskiego – wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Anny Krupki – sekretarz stanu w ministerstwie kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz Ryszarda Czarneckiego – wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej poinformowano, iż decyzją premiera Mateusza Morawieckiego przyznano Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej środki na pokrycie kosztów licencji na CEV mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn, które odbędą się we wrześniu w Polsce, Czechach, Estonii i Finlandii.

Polski rząd wesprze finansowo organizację mistrzostw Europy w 2021 roku (CEV EuroVolley 2021). Zgodnie z zarządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego, na wniosek wiceprezesa rady ministrów, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, Polski Związek Piłki Siatkowej otrzyma dofinansowanie na organizację imprezy w wysokości 1,2 mln euro (ponad 5,4 mln zł).Premier Mateusz Morawiecki już we wrześniu 2019 r. zapowiedział, że polski rząd wesprze walkę Polski o organizację siatkarskich mistrzostw Europy mężczyzn 2021 i siatkarskich mistrzostw świata kobiet 2022. Zapowiedź finansowych gwarancji rządowych była ważnym argumentem za przyznaniem Polsce tych imprez.

Dofinansowanie przyznane ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa wyniesie 5 452 320,00 zł (1 200 000 euro). Przeznaczone jest na wspieranie promocji sportu poprzez dofinansowanie organizacji w Polsce mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn w roku 2021 (CEV EuroVolley 2021) w ramach realizacji zadania publicznego pn. wspieranie promocji sportu poprzez dofinansowanie imprez mistrzowskich oraz międzynarodowych zawodów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich Tokio 2020, organizowanych w Polsce w roku 2021.

– Chcemy potwierdzić organizację mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn w Polsce. Odbędą się one we wrześniu w czterech krajach – w Polsce, Estonii, Czechach i Finlandii. W naszym kraju, w trzech miastach, rozegranych zostanie 25 spotkań. Polacy kochają siatkówkę, a polski rząd zrealizował swoje zobowiązanie, jeszcze z roku 2019, sprzed sytuacji pandemicznej. Mimo że pandemia nie odpuszcza, zorganizujemy tę imprezę, ponieważ tam, gdzie jest to możliwe, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, powinniśmy starać się funkcjonować w miarę normalnie – powiedział podczas konferencji prasowej w siedzibie ministerstwa sportu wicepremier Piotr Gliński. – Premier Mateusz Morawiecki, w ramach rezerwy budżetowej, przyznał 1 200 000 euro na licencję CEV konieczną do organizacji tej imprezy – dodał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

– Podczas CEV mistrzostw Europy Polska po raz kolejny stanie się sercem europejskiej siatkówki. To bardzo ważne wydarzenie – gratuluję panu Ryszardowi Czarneckiemu, wiceprezesowi ds. międzynarodowych Polskiego Związku Piłki Siatkowej, takiego wyróżnienia dla polskiej siatkówki. Wywiązujemy się z obietnic. Premier Mateusz Morawiecki zapewniał o wsparciu dla polskiej siatkówki, także o wsparciu dla tej imprezy, już we wrześniu 2019 roku – powiedziała sekretarz stanu w ministerstwie sportu Anna Krupka.

– Chciałbym podziękować polskiemu rządowi za konsekwencję i przychylny dla siatkówki klimat. Rządowe wsparcie umożliwia nam organizację nie tylko CEV mistrzostw Europy 2021 mężczyzn, czy FIVB Mistrzostw Świata 2022 kobiet, lecz także walkę o kolejne licencje – stwierdził członek prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Wiceprezes PZPS do spraw międzynarodowych Ryszard Czarnecki.

CEV mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn odbędą się w dniach 1-19 września 2021 roku. Zagrają w nich 24 drużyny. Polska zorganizuje ten turniej wraz z Czechami, Estonią i Finlandią.

Mecze CEV EuroVolley Men 2021 rozgrywane będą w trzech polskich miastach: spotkania fazy grupowej odbędą się w Krakowie, cztery mecze 1/8 i dwa mecze 1/4 finału w Gdańsku, zaś półfinały oraz mecze o brązowy medal i wielki finał – w Katowicach. Łącznie w Polsce planowanych jest 25 meczów, w tym około 6-10 z udziałem reprezentacji Polski. Poza trzema polskimi miastami mecze EuroVolley Men 2021 odbywać się będą także w Ostrawie, Tallinnie i Tampere.

W CEV mistrzostwach Europy 2021 uczestniczyć będą 24 drużyny, które zostaną podzielone na cztery grupy. Wśród startujących zespołów zagwarantowane miejsca mają kraje-gospodarze, a także osiem najlepszych ekip ME 2019, a więc: Serbia, Słowenia, Francja, Rosja, Włochy, Ukraina, Niemcy i Belgia. Stawkę uzupełni 12 drużyn wyłonionych podczas kwalifikacji.

Polska otrzymała tytuł organizatora EuroVolley już po raz trzeci – w 2013 roku współorganizowaliśmy mistrzostwa z Danią, w 2017 r. byliśmy samodzielnym gospodarzem czempionatu.

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2021-02-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę