Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Znamy finalistów ME U22 siatkarzy i siatkarek

Znamy finalistów ME U22 siatkarzy i siatkarek

W minionym tygodniu odbyły się kwalifikacje do przyszłorocznych mistrzostw Europy siatkarek i siatkarzy do lat 22. W obu turniejach weźmie udział reprezentacja Polski. Podopieczne Jakuba Głuszaka awans wywalczyły na Łotwie, a drużyna prowadzona przez Mateusza Grabdę w Kosowie.

Mistrzostwa Europy siatkarek do lat 22 odbędą się we Włoszech. Na razie nie są jednak znane miasta, w których zespoły będą rywalizowały o prymat na Starym Kontynencie. W zawodach weźmie udział zaledwie 8 zespołów, które zostaną podzielone na dwie grupy. Po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup awansują do strefy medalowej.

Cel zrealizowany w 100%

W minionym tygodniu odbyły się 4 turnieje kwalifikacyjne, z których awans do mistrzostw Europy wywalczyli zwycięzcy oraz trzy zespoły z drugich miejsc z najlepszym bilansem. Zmagania w poszczególnych grupach wygrały Portugalki, Serbki, Turczynki oraz Polki, które miały najłatwiejsze zadanie, bowiem do wywalczenia awansu wystarczyło im rozegrać jedno spotkanie z Łotyszkami, które wygrały 3:0. Z drugich miejsc na czempionat Starego Kontynentu zakwalifikowały się również Ukrainki (turniej w Portugalii), Słowaczki (turniej w Luksemburgu) oraz Czeszki (turniej w Czechach).

Mistrzostwa Europy siatkarzy do lat 22 w przyszłym roku odbędą się w Holandii, a miastami gospodarzami będą Apeldoorn i Groningen. Pomarańczowi mają zapewniony udział w turnieju, a o pozostałe siedem wolnych miejsc w miniony weekend toczyła się rywalizacja w pięciu grupach kwalifikacyjnych. Awans na czempionat Starego Kontynentu uzyskali ich zwycięzcy oraz 2 zespoły z najlepszym bilansem z drugich miejsc.

Najlepsze w poszczególnych grupach okazały się zespoły Polski, Francji, Włoch, Hiszpanii oraz Czech. Biało-czerwoni mieli ułatwione zadanie, bo Izrael wycofał się z rywalizacji, więc wystarczyło im pokonać rywali z Kosowa i Węgier, by znaleźć się na mistrzostwach Europy. Wśród drużyn z drugich miejsc najwięcej punktów zdobyła Portugalia (turniej w Armenii), a stawkę finalistów najprawdopodobniej uzupełnią Bułgarzy (turniej we Włoszech), choć to będzie jeszcze zależało od szczegółowych wyliczeń ze względu na nierówną liczbę drużyn w poszczególnych grupach.

Przypomnijmy, że w 2022 roku mistrzostwa Europy siatkarek w tej kategorii wiekowej odbywały się we Włoszech. Wówczas złoto zdobyły gospodynie, które w finale po tie-breaku pokonały Serbki. Trzecia lokata przypadła Turczynkom, które również w pięciu setach ograły Polki. Z kolei turniej finałowy siatkarzy odbywał się w naszym kraju, a dokładniej w Tarnowie. W nim także najlepsza okazała się reprezentacja Italii, która w boju o złoto wykazała wyższość nad Francuzami. Brąz wywalczyli za to biało-czerwoni, którzy w małym finale pokonali rówieśników z Turcji.