Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Polska siatkówka – historia i ewolucja dynamicznej dyscypliny

Polska siatkówka – historia i ewolucja dynamicznej dyscypliny

Wśród krajów Unii Europejskiej, Polska zajmuje 4. miejsce wśród najbardziej usportowionych narodów. Dzięki tworzeniu szkół sportowych, aktywnej kampanii reklamowej i oczywiście finansowaniu młodych sportowców, większość dyscyplin sportowych bije nowe rekordy popularności. Dobre warunki stworzono również i dla kibiców, gdyż licencjonowani bukmacherzy pozwalają wszystkim zarabiać na znajomości tego sportu, nawet jeśli nie jest on tak popularny jak piłka nożna czy MMA.

Jednym z najważniejszych, a zarazem najszybciej rozwijających się sportów jest siatkówka, dyscyplina, która przywędrowała do naszego kraju ponad 100 lat temu, ale dopiero od niedawna zaczęła nabierać nowego znaczenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ewoluował jeden z głównych sportów programy szkolnej i jakie przewidywania mają eksperci na ten temat?Ewolucja siatkówki – 100 lat istnienia

Historia polskiej siatkówki sięga od roku 1919, kiedy w naszym kraju powstawały pierwsze kluby sportowe i zaczynano uczyć się podstaw: piłki nożnej, koszykówki, siatkówki itd. Dzięki organizacji YMCA (z ang. Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej) była zaczęta popularyzacja siatkówki w szkołach. Początkowo dyscyplina miała kilka nazw jednocześnie: przebijanka, latająca piłka czy dłoniówka. W ten sposób sport był aktywnie promowany wśród młodzieży, a już w 1920 roku w Łodzi odbył się pierwszy turniej wśród najlepszych drużyn szkolnych.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele organizacji, które umożliwiły rozwój i promocję siatkówki na najwyższym poziomie. W szczególności firmy bukmacherskie i ich zakłady bukmacherskie siatkówka, pomagają w finansowaniu młodych drużyn. Jednak na początku swojego istnienia siatkówka nie miała takich przywilejów i musieliśmy sobie radzić z tym, co mamy. W czasie, gdy istniało duże zapotrzebowanie na tę dyscyplinę, rozpoczęto masowe otwieranie szkół sportowych w całym kraju. W Warszawie powstały takie drużyny jak: Orzeł Warszawa, Orkan, 13 Drużyna Harcerska. Warszawa na bazie Orkana powstał AZS. Utworzono też inne kluby, m.in.: Polonia, YMCA, Warszawianka, Zieloni, Victoria. W Łodzi powstał Harcerski Klub Sportowy, YMCA Łódź, Tur, Absolwenci, ŁKS, zaś w Krakowie: YMCA i Cracovia. Kluby powstawały również m.in. we Lwowie, Białymstoku, Lublinie, Poznaniu i wielu innych miastach. Mimo tak dużego wzrostu popularności tej dyscypliny, fundusze były wciąż niewystarczające i pierwsze przedwojenne turnieje nie różniły się niczym od zwykłych zawodów szkolnych.

Dopiero w 1957 roku siatkówka osiągnęła profesjonalny poziom i stała się oficjalnym sportem w Polsce. To właśnie wtedy powstał Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS) jako niezależny związek sportowy, a jego głównym partnerem i sponsorem jest Polkomtel SA, który wraz z liderem zakładów bukmacherskich Vulkan Bet do dziś wspiera reprezentacje Polski w siatkówce kobiet i mężczyzn!

Siatkówka dzisiaj – jak rozwija się ten sport?

Po znalezieniu się w dość silnej konkurencji pomiędzy wiodącymi dyscyplinami sportowymi, ewolucja dzisiejszej siatkówki jest stosunkowo niedawna. Jak większość innych sportów https://vulkan.bet/pl/sports, siatkówka zaczęła odnajdywać swoje nowe życie dzięki młodym szkołom i klubom aktywnie promującym ją wśród mas.

Na dzień dzisiejszy przyszłość siatkówki w Polsce, zdaniem ekspertów, ma największe perspektywy. Analitycy przekonują, że wystarczy kilka lat aktywnej pracy i siatkówka będzie u szczytu popularności. Dlatego warto już dziś zainwestować w ten sport. Tak więc, na przykład, młode drużyny i zawodnicy mogą stać się sławni dość szybko, wchodząc w tę dziedzinę teraz, a obstawiający mogą zarabiać po najwyższych kursach już dziś dzięki swojej wiedzy!

źródło: materiały partnera

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Więcej artykułów z dnia :
2022-01-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2022 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę